Stigla je prva ponuda za kupnju Spaladium Arene od jednog od dvoje zainteresiranih kupaca koji su uplatili 5.985.000 eura jamčevine za kupnju te dvorane u Lori.
Minimalni iznos za koji se može povećati početna cijena od 1 eura je 2.500 eura, a najveći dražbeni korak je 25.000 eura, javlja Slobodna Dalmacija.
Nakon što je 26. ožujka u 9 sati počela elektronička licitacija, tijekom vikenda jedan od ‘natjecatelja‘ je ponudu od početnih 1 euro podigao za minimalni iznos dražbenog koraka, tako da trenutačna ponuđena cijena na elektroničkoj javnoj dražbi (podatak je zadnji put provjeren u ponedjeljak u 12 sati) iznosi 2.501 euro. Naravno, taj iznos svakog trenutka može povećati drugi ponuditelj. No, ako se ne dogode drastične promjene po pitanju tog iznosa, to bi mogao biti dobar argument UniCredit i Zagrebačkoj baci koje su tražile obustavu prodaje.
- Očit je, dakle, nerazmjer između vrijednosti Spaladium Arene i iznosa za koji ona može biti prodana s jedne strane, te iznosa za koji je izgledno da bi ona bila prodana na četvrtoj dražbi s druge strane. Iznos za koji je izgledno da bi se ostvario prodajom na četvrtoj dražbi neće biti dostatan ni za podmirenje troškova stečajnog postupka, a kamoli za razmjerno namirenje stečajnih vjerovnika, a što je cilj i smisao svakog stečajnog postupka - navodi se u dopisu Trgovačkom sudu u Splitu koju potpisuju UniCredit Bank Austria AG, koju zastupa poznato zagrebačko odvjetničko društvo Madirazza i partneri, te Zagrebačka banka.
Na prozivke banaka sudu je tada odgovorio gradonačelnik Ivica Puljak, koji bankama osporava pravo da obustave prodaju Spaladium Arene na četvrtoj javnoj dražbi na kojoj se ona nudi za 1 euro, javlja Slobodna Dalmacija.
Podizanje ponuda za minimalni iznos je inače standardna praksa kako bi se iscrpilo protivnika na licitaciji. Ako tako nastave, Grad Split i drugi zainteresirani kupac trebali bi 2.000 puta dati ponudu za taj najmanji iznos dražbenog koraka da bi došli do cijene od barem 5 milijuna eura od koje bi Grad Split mogao naplatiti cijelo ili većinu svog potraživanja za komunalnu naknadu za Spaladium Arenu.
Radi se, naime, o dugu prema Gradu koji je nastao tijekom stečajnog postupka i zbog kojeg duga je Spaladium Arena prestala s radom. Naime, Spaladium Arena mora plaćati 10 puta veći naknadu nego zagrebačka Arena, a koju tako veliku obvezu splitska dvorana ne može podmirivati iz svog poslovanja i što je na kraju bio jedan od razloga koji je odbio druge potencijalne investitore (drugi razlog je što će kupac dvoranu u Lori dobiti na rok od 13 godina, kada je mora predati Gradu Splitu).
Grad Split bi prema odluci Gradskog vijeća trebao biti jedna od ponuditelja. Drugi ponuditelj je prema tvrdnjama Željka Keruma tvrtka R.D.-Arena (u vlasništvu tvrtke "Radio Dalmacija").
Točni podaci o uplatiteljima jamčevina znat će se nakon završetka javne dražbe.
Licitacija bi bi trebala trajati do 9. travnja u 9 sati, osim ako tada ne postanu stizati nove ponude jer će nakon svake nove vrijeme dražbe produžiti se za dodatnih 10 minuta.
Grad Split trenutačno može licitirati do iznosa od 130.000 eura jer tolike su ovlasti Ivice Puljka kao gradonačelnika, dok ga Gradsko vijeće ne ovlasti za veći iznos. Sljedeća sjednica GV-a je zakazana za 3. travnja.