Potrošnja lijekova lani je, financijski gledano prvi put premašila 10 milijardi kuna. Lani je ona iznosila 10,4 milijarde kuna ili 1,38 milijardi eura, što je za 5,4 posto više u odnosu na 2021. godinu. Taj je rast bio zamjetno niži u odnosu na petogodišnje razdoblje u kojem su troškovi za lijekove rasli u prosjeku 12 posto godišnje. Oko 10 posto tog iznosa, dakle oko 180 milijuna eura, ostavili su građani u ljekarnama za lijekove koji ne idu na recept HZZO-a.
Ako se pak lanjska potrošnja usporedi s onom iz 2011. godine, kada je na lijekove ukupno potrošeno 5,06 milijardi kuna, evidentno je da se radi o 100-postotnom povećanju te da danas na lijekove trošimo dvostruko više nego prije 12 godina, donosi Novi list.
Prema izvješću Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) o potrošnji lijekova u 2022. godini, najveći su iznosi utrošeni na lijekove za liječenje zloćudnih bolesti i imunomodulatore, na što je utrošeno čak 37 posto ukupnog iznosa za lijekove. Po financijskom teretu za zdravstveni proračun, a i kućne budžete, slijede lijekovi za probavni sustav, na trećem su mjestu lijekovi za živčani sustav, a na četvrtom lijekovi za kardiovaskularni sustav. Potrošnja je rasla u svim skupinama lijekova, a najveće je povećanje, od čak 28 posto, zabilježeno kod lijekova za respiratorni sustav. Na visokom trećem mjestu po financijskoj potrošnji bili su lijekovi za šećernu bolest, s potrošnjom od 73,5 milijuna eura.
Gledajući broj popijenih tableta po stanovniku, najviše su se ipak koristili lijekovi za kardiovaskularni sustav, zatim lijekovi za probavni sustav, najčešće oni protiv žgaravice i za ublažavanje drugih želučanih tegoba, a na trećem su mjestu lijekovi za živčani sustav, odnosno lijekovi za smirenje i ublažavanje drugih tegoba mentalne prirode. U prosjeku, svaki je stanovnik Hrvatske dnevno popio po jednu i pol tabletu, a među bezreceptnim lijekovima prednjačili su lijekovi protiv povišene temperature i bolova – paracetamol, ibuprofen i acetilsalicilna kiselina, piše Novi list.
Lijek s najvećom potrošnjom u 2022. godini prema broju popijenih tableta jest vitamin D kolekalciferol, drugi je atorvastatin, treći pantoprazol, a četvrti acetilsalicilna kiselina. Značajno više nego prethodnih godina trošio se ibuprofen, čak 31 posto više u odnosu na 2021., a porast bilježe i folna kiselina i lijekovi protiv visokog tlaka i kardiovaskularnih bolesti. Uvjerljivo najveće povećanje potrošnje u 2022. godini u odnosu na 2021. godinu imao je vitamin D, koji je korišten u prevenciji i terapiji bolesti COVID-19.