Hrvatske šume počele su otkup žira hrasta lužnjaka i kitnjaka. Iako je cijena niža nego lani, zbog iznimno dobrog uroda veliko je zanimanje za taj sezonski posao. Za sakupljanje žira u šumarijama od Karlovca do Vinkovaca registriralo se više od 500 zainteresiranih.
Valentina Bašić već desetak dana u šumama nedaleko od kuće pokraj Bjelovara sakuplja žir, piše HRT.
Urod je nakon više godina obilan
Kaže, urod je nakon više godina obilan.
- Može se nabrati dnevno od 80 do 100 kila. Ja sam ukupno nabrala 800 kg u 10 dana, s time da imam još nešto doma, 400. To znači da ću imati 1200 kg puta 3 eura, priča Valentina Bašić, Bjelovar.
Na otkupnom mjestu redovi za predaju žira. Mnogima prilika da popune kućni proračun.
- Da se zaraditi, ali teško. Treba se sagnuti - mukotrpan je to posao, priča Tuš Prenkaj, Veliko Korenovo.
Među sakupljačima i umirovljenici.
- Suprug i ja za tri dana smo nabrali 125 kila. To je po 3 eura i uzimaju nam porez. Koliko ćemo dobiti - ćemo dobiti. Nama će dobro doći svaki cent. Dobra prilika, urod je dobar i dobra je cijena, zato nas ima toliko, govori Ljubica Radić, Bjelovar.
Sakupljači morali zatražiti dozvolu Hrvatskih šuma
Sakupljači žira morali su zatražiti dozvolu Hrvatskih šuma, piše HRT.
Na otkupnim mjestima vaganje i kontrola kvalitete.
- Mi pregledamo kvalitetu na licu mjesta, provjerimo udio nekog lošeg žira i ako je sve u nekakvim našim gabaritima, znači da to onda bilježimo i otkupljujemo, kaže Tomislav Markovinović, šumarski tehničar, Uprava šuma Bjelovar.
Po svakom je otkupljivaču određena maksimalna količina koju može prikupiti. Otkup je zbog iznimnog uroda pri kraju.
- Ove godine smo zabilježili dobar urod za razliku od prijašnjih 4,5 sezona kad žira nije bilo. Hrast lužnjak onako teoretski plodonosi svake 3 do 5 odnosno 5 do 8 godina. Između toga se pojavljuju neki manji urodi, ali slijedom klimatskih promjena i raznih nepogoda žira je manje, govori Sandra Crnković, stručna suradnica za uzgoj šuma, HŠ, Uprava šuma Bjelovar.
Žir služi za prirodnu obnovu šuma i uzgoj novih sadnica, a sve to kako bi izrasli hrastovi gorostasi od 120 do 140 godina.