Usred najljepšeg dijela sezone za mnoge umjetničke struke posjetili smo Hrvatski dom Split i s ravnateljicom Vanesom Klevom kratko rezimirali uspješnu posljednju sezonu, ali dotaknuli se i početka nove sezone - koja već u startu obara rekorde, ovaj put s trostrukim skokom u broju pretplatnika. Ispravno je reći da smo se tek dotaknuli – jer Hrvatski dom priprema toliko projekata da ne bi stali u tri intervjua. Zanimalo nas je što ljubitelje klasične glazbe, ali i mnogih drugih žanrova koji na velika vrata ulaze u Koncertnu dvoranu Ive Tijardovića, čeka do kraja kalendarske godine. Ravnateljica Kleva prvo se osvrnula na izuzetno atraktivan završetak prethodne uz Peristil Vibrez Festival.
- Projekt koji je doveo Billyja Cobhama, Ivu Pogorelića i Igudesmana & Jooa u Split zasigurno je početak jedne nove tradicije. Peristilu smo na nekoliko dana vratili povijesni izgled prema preporuci Konzervatorskog odjela Split, čime smo dobili gledalište od 630 mjesta umjesto standardnih 400. O samoj temi raspravljalo se u okviru „Think Art“ konferencije kojom smo obilježili 45. obljetnicu upisa Splita na listu UNESCO-a.
Kad smo već kod obljetnica, čeka vas nekoliko značajnih – Marulić, Ivana Brlić-Mažuranić?
- Tako je. Obilježavamo 150. godišnjicu rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, publika željno iščekuje ovotjedne izvedbe opere „Regoč“ za djecu i mlade, a posebno nas veseli što imamo priliku prikazati jedan lektirni naslov. Oca naše književnosti prisjetit ćemo se kroz dva projekta: „Od Marulićevog doba do splitske moderne / Marulić 500!“ u izvedbi Mije Jurišića, prvaka drame & Splitskog gitarističkog kvarteta 25.11. te „Juditu“ Ansambla Dialogos & Katarine Livljanić 22.11., a 9. 12. čeka nas „Preobražena noć“/ Schönberg 150! u izvedbi Splitskih virtuoza, gudačkog seksteta i gostiju.
Uvijek ističete da Hrvatski dom posebno pazi na razvoj mlade publike. Što će se djeci i mladima ponuditi u ovoj sezoni?
- Prošle sezone pokrenuli smo novi projekt Koncertni laboratorij koji je usmjeren djeci i mladima, dakle učenicima osnovnih i srednjih škola. Misija je Hrvatskog doma te glavni cilj dovesti mlade naraštaje u našu koncertnu dvoranu i pretvoriti ih u svoju novu publiku. Kroz Koncertni laboratorij koji je usklađen s ishodima Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti prošle smo godine u publici imali preko 7700 djece. Vjerujemo da ćemo i ove godine nastaviti u sličnom ritmu, a nećemo zaboraviti ni one najmlađe – koji još možda ne čitaju i ne pišu, ali vole dobru glazbu.
Raduje nas premijera predstave „Glazbeni vremeplov Tete Operete“, nastavak prošlogodišnje „Tete Operete i Barba Klavalira“ koja je imala čak 15 repriza, čijoj smo ideji ove godine dali plot twist: likovi su ušli u vremeplov i vratili se u prošlost da bi nam kroz operne primjere prezentirali različite glazbene epohe. Samim nas time čekaju i neki noviteti u pjevačkoj i glumačkoj postavi, a dobili smo i pojačanja u kreativnom timu – scenarij potpisuje Magdalena Mrčela, a režiju Marta Tutiš. Mlade pjevačke snage za nove zadatke priprema maestro Hari Zlodre.
S obzirom na omiljenost lika „Tete Operete“, odlučili smo se na novi sadržaj Glazbenog laboratorija, a to je slikovnica za djecu vrtićke i rane osnovnoškolske dobi inspirirana likovima iz prve izvedbe autorice Žane Marendić. Autorica je bajkovitog teksta Magdalena Mrčela, a slikovnicu krase i prelijepe ilustracije mlade i izuzetno talentirane Mihaele Prižmić koja je diplomirala botaničku ilustraciju na na University of Edinburgh. Urednica slikovnice je Rosie Kugli. 25.11., dan prije premijere predstave, u Hrvatskom nas domu čeka posebno predstavljanje slikovnice na kojem se nadamo najmlađoj publici u velikom broju, čekaju ih i neka zanimljiva iznenađenja. Vjerujemo da je ovo početak izdavačke djelatnosti Hrvatskoga doma jer u narednoj godini, koja će biti obilježena velikanima Tijardovićem i Gotovcem, planiramo izdati slikovnice posvećene njima, koje će prikazati njihove živote i približiti ih najmlađoj publici. Očekuje nas i niz filmskih radionica, ali više ćemo vam o tome otkriti sljedeće godine.
Tu nije kraj našim glazbenim pričama, u pripremi je i simfonijska bajka „Peća i vuk“ prema glazbi Sergeja Prokofjeva. Očekuje nas i cijeli niz zanimljivih radionica za djecu i mlade, počevši od interaktivne dirigentske radionice „Vodič kroz orkestar za mlade“ u pripremi Vetona Marevcija, pa rap radionica „Ritam i riječi“, beatbox radionica te niz muzikoterapijskih radionica koje su usmjerene djeci s poteškoćama.
Nastavljamo suradnju s Hrvatskim društvom skladatelja u projektu Behind the Scenes kada ćemo odabranim razredima osnovnih i srednjih škola ponuditi glazbeni program koji ih očekuje u sezoni Hrvatskog doma. Voditeljica je Srđana Vrsalović, a projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija i te su radionice besplatne. Repriziramo jednu uspješnicu, a to je Puccinijev „Gianni Schicchi“ pod vodstvom umjetničke voditeljice Terezije Kusanović sa studentima UMAS-a.
Noviteti su se pojavili i u smjeru filma, što publika može očekivati na tom području?
- Ove godine napokon lansiramo Ciklus nijemog filma, u pitanju su dva projekta: „Andaluzijski pas" - koji predstavlja filmove nastale u suradnji španjolskih nadrealista Bunuela i Dalija uz autorsku glazbu Histriatria Project trija te filmska večer „Mickey Mouse & Charlie Chaplin“ uz pratnju uživo Marka Zupana, Tončija Tranfića, Gorana Cetinića Koće, Piera Malkoča i Borisa Žuvele.
Što ljubitelji jazz glazbe mogu pronaći na programu u nadolazećem periodu?
- Za rođendan Franka Sintare pripremili smo projekt „Happy birthday, Frank Sinatra“ s orkestrom HRT-a, Mironom Hauserom, Lelom Kaplowitz i Mateom Đikićem. Kako se prvi datum odmah rasprodao, dodali smo i novi termin 11.12. Nastavljamo punom parom s Jazz ciklusom koji smo vrlo uspješno otvorili s Cyrille Aimee i Anat Cohen, 19.12. ugostit ćemo Emmet Cohen trio, a ovaj nam mjesec gostuje Cool Jazz Duo koji publika jedva čeka. Jedna je večer posvećena kontroverznoj ličnosti Moondogu uz saksofonista Andyja Scotta i SAX-UMAS.
Čemu se posebno veselite u nastavku ove sezone?
- Prije svega, koncertu Scale di Milano početkom prosinca. U budućnosti nas čeka „Putovanje u Shangai, I. Tijardović / glazbeni igrokaz“ koji pripremamo s Ivanom Leom Lemom. Pripremamo i još dva velika projekta – Ciklus mladih na koji je prijavljeno 37 mladih glazbenika iz cijele regije, a koji 20.12. svojim koncertom otvara pijanistica Mia Pečnik. Koncerti će biti besplatni, a zadana je skladba živućeg suvremenog hrvatskog skladatelja. U 2025. u veljači počinjemo projekt Međunarodno glazbeno natjecanje Split u kategoriji saksofon, klavir, pjevanje i gitara.
Stigne li se još što u ovako gustoj i atraktivnoj sezoni?
- Uvijek je sve u službi posla. Uskoro putujem na International Piano Competition Spanish Composers kao članica žirija, a već razmišljam u smjeru da zapravo idem po nove mlade pijanističke snage koje ćemo u nekom trenutku slušati u Hrvatskom domu.