Reakcija Domovinskog pokreta Splitsko-dalmatinske županije na izjavu Josipa Milata izazvala je snažan odjek u javnosti. U priopćenju koje su objavili, oštro se ograđuju od, kako navode, pokušaja povijesne manipulacije i osporavanja uloge hrvatskih branitelja u stvaranju moderne hrvatske države.
"S dubokim negodovanjem reagiramo na izjavu Josipa Milata, bivšeg predsjednika Udruge antifašista Splita, koji je izjavio: 'Malo mi je tužno što neki od branitelja tvrde da su oni stvorili Hrvatsku.' Takva izjava nije samo krajnje uvredljiva prema hrvatskim braniteljima koji su životima branili i izborili slobodnu, suverenu i demokratsku Hrvatsku, već predstavlja pokušaj bezočne povijesne manipulacije i zamjene teza", poručuju iz Domovinskog pokreta.
"Naši – komunističku diktaturu"
U priopćenju se snažno ističe razlika između europskog antifašizma i onoga koji su, kako tvrde, prakticirali jugoslavenski komunisti.
"Kako je jasno istaknuo akademik Ivan Supek, ugledni ljevičar i moralni autoritet: 'Europski antifašisti su nakon rata gradili demokraciju. Naši – komunističku diktaturu.'"
Domovinski pokret podsjeća i na Rezoluciju Europskog parlamenta iz 2009. godine, u kojoj je komunizam eksplicitno označen kao totalitarni režim, jednak nacizmu i fašizmu, te kritizira hrvatske antifašističke organizacije zbog, kako navode, odbijanja da se jasno distanciraju od zločina komunističkog režima.
"Masovna kršenja ljudskih prava, politička suđenja, likvidacije, Goli otok – to je stvarnost režima koji i dalje neki nazivaju 'antifašizmom'. Taj režim nije stvorio slobodnu Hrvatsku. Hrvatsku su stvorili i obranili hrvatski branitelji."
U priopćenju se podsjeća i na povijesni značaj Splita kao hrvatskog grada daleko prije 1945. godine. Navodi se da je Split bio pod hrvatskim kraljevima još u 10. stoljeću te da je već 1882. godine imao prvu hrvatsku narodnu upravu.
"Hrvatska nije nastala 1945., niti 1943. na ZAVNOH-u – hrvatska državnost ima tisućljetni kontinuitet, od narodnih vladara i vlastitog Sabora, preko različitih oblika državnosti, sve do međunarodno priznate Republike Hrvatske iz 1991. godine."
"Jedini istinski hrvatski antifašisti su hrvatski branitelji"
Posebno su oštri u kritici pokušaja, kako ističu, revizionističkog prisvajanja zasluga za neovisnu Hrvatsku.
„S kojim pravom Milat i njemu slični pokušavaju osporiti doprinos hrvatskih branitelja? Branitelji su 1991. godine branili Hrvatsku kada je njezino postojanje bilo istinski ugroženo – ne apstraktnu ‘tvorevinu’ iz 1945., nego pravo naroda na slobodu i državu.“
U zaključku priopćenja iz Domovinskog pokreta jasno poručuju:
"Jedini istinski hrvatski antifašisti su hrvatski branitelji – oni koji su se 1991. godine suprotstavili velikosrpskom fašizmu, komunističkom naslijeđu i svakom obliku totalitarizma, boreći se za slobodu, demokraciju i neovisnu hrvatsku državu."
Naglašavaju da se Hrvatska temelji na vrijednostima Domovinskog rata, a ne, kako navode, na nasljeđu "sovjetskog antifašizma pod komunističkim plaštem".
"Njihovo naslijeđe nije europski, već sovjetski antifašizam", zaključuju iz splitsko-dalmatinskog ogranka Domovinskog pokreta.