HSP Splitsko dalmatinske županije i Grada Splita pridružuje se inicijativi vijećnika Grada Kaštela Željana Jurlina. Iznio je prijedlog za podizanje kaznene prijave protiv nepoznatog počinitelja, a njegov prijedlog u nastavku prenosimo u cijelosti i autentično:
I. PRAVNI TEMELJ ZA DONOŠENJE AKTA
Pravni temelj za podnošenjem akta sadržan je u odredbi članka 45. Statuta Grada Kaštela («Službeni glasnik Grada Kaštela» broj 9/09, 8/11, 6/13, 8/13, 6/13, 8/13-ispravak, 10/14 i 14/16), te članka 48. i 49. Poslovnika Gradskog vijeća («Službeni glasnik Grada Kaštela» broj 9/09, 7/19, 6/13 i 13/14), kojim je određena nadležnost Gradskog vijeća za donošenje općih akata i pojedinačnih akata iz nadležnosti Gradskog vijeća.
– Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi RH “Narodne novine” broj 33/01, 60/01- vjerodostojno tumačenje, 129/05,109/07, 125/08 i 36/09), određena je nadležnost Gradskog vijeća za donošenje općih akata i pojedinačnih akata iz nadležnosti Gradskog vijeća, a između ostalog:
KAZNENI ZAKON RH (https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon)
– Članak 193. (Kaznena djela protiv okoliša- Onečišćenje okoliša),
– Članak 195. (Ugrožavanje ozonskog sloja),
– Članak 196. (Ugrožavanje okoliša otpadom)
Sve vezano za Zakon o izmjenama i dopunama kaznenog zakona https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_144_3076.html, koji je stupio na snagu 1.siječnja 2013.g.
USTAV RH, članak 70.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
II. OCJENA STANJA I RAZLOZI DONOŠENJA AKTA
Neodgovornost u vršenju gospodarske djelatnosti od strane tvrtke Čistoća d.o.o., te Rješenje Ministarstva zaštite okoliša i prirode ( Klasa: UP/I-351 -03/15-08/113, URBROJ: 517-06- 2-1-1-15- 129) izdanog 16. rujna 2015.g. u Zagrebu, u kojem, za namjeravani zahvat, sanaciju i zatvaranje odlagališta otpada “Karepovac” na području Grada Splita, nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš uz primjenu mjera zaštite okoliša i programa praćenja stanja okoliša utvrđenih u ranije provedenom postupku procjene utjecaja na okoliš Rješenjem (Klasa: UP/I 351-02/00-06/28, URBROJ: 531-05/01-DR-00- 07 od 15. siječnja 2000. g.).
Iz svega navedenog smatramo da postoje indicije kako je načinom tzv. sanacije odlagališta Karepovac moguće počinjeno kazneno djelo ugroze života i zdravlja ljudi, navedeno u gore spomenutim člancima Kaznenog zakona RH. Stoga tražimo od Župana i Gradonačelnika da se po ovom prijedlogu dužno očituju, a od izvršne vlasti da dužno reagira prema postojećem problemu, jer u Gradu postoji ured za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša koji je plaćen iz gradskog proračuna za vođenje brige o zaštiti okoliša, a usprkos tome postoje opravdane indicije da je kvaliteta života građana Splita bitno i već vidljivo ugrožena. Jer čak i po riječima Ravnateljice NZZJZ u posljednje vrijeme među građanima i malom djecom ima sve više pojava mučnine, konjuktivitisa, nagona na povraćanje, nadražaja dišnih putova i drugih smetnji; djeca koja pohađaju vrtiće u blizini Karepovca ne smiju izlaziti na dvorište, učenici nemaju tjelesni odgoj, a i u bolnici su nemogući uvjeti za pacijente i osoblje. Neugodni mirisi se šire cijelim gradom sve do Kaštela i Trilja. Ovisno o smjeru vjetra.
Slijedom svega navednog predlažemo podnošenje kaznene prijave protiv nepoznatog počinitelja. Zahtijevamo od institucija Grada Splita i nadležnih građevinskih inspekcija da izvrše nadzor nad provođenjem tzv. sanacije odlagališta Karepovac, da li se sanacija provodi prema elaboratu kojeg je za Čistoću d.o.o. u lipnju 2016. napravila firma Ecoina. Također tražimo da se istraži ispunjenje ugovornih stavki s građevinskom tvrtkom ARHITEKTONSKI KOLEKTIV d.o.o., koja je sklopila ugovor s Gradom (nadzorni organ, građevinski dnevnik, transparentnost i javnu dostupnost podataka koliko je kubika pretovareno, financijsko izvješće i slično). Nadalje, u Elaboratu je navedena obaveza praćenja emisija odlagališnog plina (CH4, CO2, O2, H2, H2S, eksplozivnost), što provodi ovlašteni laboratorij Ecoina d.o.o., kao i mjerenje emisija tvari u procjedne i oborinske vode, što provodi ovlašteni laboratorij Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko – dalmatinske županije (Vrše se mjerenja pH, suspendirane tvari, BPK5, KPK, sulfata, klorida, ukupnog dušika, nitrata, ukupnog fosfora, ukupnih ulja i masti, mineralna ulja, fenoli, arsen, ukupni krom, živa, nikal, bakar, cink, olovo.) Tražimo ispitivanje da li je izvršena analiza PRIJE početka sanacije, dakle PRIJE 22.studenog 2017., kako je Elaboratom određeno. (U novinskim se napisima moglo pročitati kako je ravnateljica imenovanog zavoda, Jasna Ninčević, još i 24.studenog 2017. odbijala nabaviti potrebne instrumente za analize koje je već do 22.studenog trebalo izvršiti. Molimo da se i to istraži.). Po svemu što znamo postoje ozbiljne indicije za vjerovati kako se radovi ne odvijaju prema elaboratu. Ako se, kao što vidimo na snimkama, dimi, to se može raditi o podzemnim požarima, a tada se sanacija ne smije vršiti iz razloga što se razvijaju iznimno opasni plinovi, dioksini i furani, a moguća je i velika eksplozija, kojom bi bili ugroženi životi građana grada Splita i svih okolnih gradova i naselja. Nadalje, radnici koji vrše sanaciju nisu zaštićeni, a štetnost po zdravlje je usporedivo s ulaskom u nuklearni reaktor nakon incidenta u nuklearnoj elektrani. Dioksini bi se trebali prema pravilu određivati hvatanjem u staklene bočice na mjestu njihovog nastanka, dakle iz malih rupica iz kojih dim suklja, a ne na nekom udaljenijem mjernom mjestu. Dalje, postoji sumnja radi li se pokrovni brtveni sustav prema pravilima struke, koriste li se folije odgovarajuće kvalitete, samim tim i nepropusnosti. Na odlagalištu mora biti tabla jasno istaknuta na ulazu, sa svim podacima, od naziva investitora, izvođača, licence, nadzornog inženjera, fazama sanacije, pa molimo da i to istražite.
Na širem području lokacije odlagališta postoje četiri vodna tijela površinskih voda: Jadro, Žrnovnica, Žrnovnica i Vilar, dok se sama lokacija nalazi na području grupiranog vodnog tijela podzemne vode Cetina. U sadašnjem stanju utjecaj odlagališta se očituje u mogućem procjeđivanju procjednih voda u podzemlje, jer postojeće odlagalište nema izveden temeljni brtveni sustav. Činjenica je da već preko šezdeset godina teku procjedne, otrovne vode koje prolaze kroz kraški teren na kojem leži smetlište, a budući je Karepovac na par stotina metara od morske obale, onda sve postaje još i ozbiljniji problem, jer to sve ide u ušće Žrnovnice i u obližnju obalu. Pitanje je što se i s time poduzima, posebno ako znamo da je u Vodoopskrbnom planu Splitsko-dalmatinske županije još iz prosinca 2008.g. utvrđeno da je Jadro i bez pogubnog CGO u Lećevici već dostatno zagađen. Naime, prema njemu je izvor rijeke Jadro pete klase, a dodatni problem i to što Grad Split nema filter i rješen sustav za pročišćavanje vode.
Uz to što se sanacija odvija s navedenim Rješenjem po kojem nije potrebna studija utjecaja na okoliš, a što je već samo po sebi nevjerojatno i usudili bismo se reći posve sigurno kriminalno, vjerujemo kako se ranijim objašnjenjem, radovi ne odvijaju sukladno 1. fazi izgradnje :
– preslagivanje i preoblikovanje postojećeg otpada i njegovo prekrivanje izravnavajućim slojem mješovitog materijala, te izgradnja nove plohe za odlaganje novog otpada s pratećom infrastrukturom – predmet trenutnih radova na lokaciji (PAKET A)
– izgradnja plinske baklje (PAKET B)
– izgradnja uređaja za pročišćavanje procjednih voda (PAKET C)
Ravnateljica NZZJZ pak i sama tvrdi kako Zavod nikada službeno nije obaviješten da sanacija Karepovca počinje, a da je voditelj Odjela za ispitivanje zraka u NZZJZ mr. Nenad Periš ujedno imenovan i u Povjerenstvo grada za ispitivanje kvalitete zraka i to bez znanja Zavoda. Tako da i sama izražava sumnju u mjerenje svega onoga što se treba mjeriti.
Nakon sve učestalijih situacija poput Split bez vode i nedavne Split gori, zaista nam sada ne treba i Split smrdi, a još manje Split plinska komora otvorenog tipa.