Danas je u splitskoj Obrtničkoj školi održana prezentacija narodnih nošnji s područja Poljica. Zainteresirani učenici imali su priliku vidjeti izvorne nošnje iz tog kraja, a sve zahvaljujući projektu Naše užance u kojem škola i njezini đaci sudjeluju.
"Na početku školske godine preko Centra za izvrsnost je bio javni poziv za sve osnovne i srednje škole i prijavili su se nastavnici sa svojim projektima. Ja sam se prijavila na projekt Naše užance. Pošto je to vezano za kulturnu nematerijalnu baštinu Splitsko-dalmatinske županije, a s obzirom da sam ja iz Poljica, pokušala sam osmisliti jedan projekt koji bi se inspirirao odjećom iz tog područja. Projekt je prošao i dobili smo ta sredstva, nekih 5 tisuća kuna koje moramo utrošiti kroz ovu školsku godinu. Na kraju će biti vrednovanje svih škola, ali moramo sve aktivnost koje sam navela i realizirati. Kroz 10. mjesec sam krenula sa učenicima kroz istraživački rad. Djeca su na sve moguće načine, kroz svoja sela ili poznanike došla do fotografija raznih dijelova odjeće i sad smo ustanovili da svaka Poljica imaju vrlo slične, ali ipak različite nošnje", kazala nam je Tanja Jovanović, voditeljica projekta i nastavnica stručnih predmeta u tekstilu iz Obrtničke škole.
Učenici su jako zainteresirani za ovaj projekt, o čemu dovoljno svjedoči i broj od njih 22 koji su se prijavili.
"Proučavali smo koje razlike postoje između Donjih i Srednjih Poljica, između Srednjih i Gornjih i tu se razvila cijela jedna priča, pa su djeca trebala napraviti umne mape, umne mape u digitalnom alatu, ali da se baziraju na nešto što je njima ostalo uočljivo. Na račun tih umnih mapa oni bi izradili inspiracijske mape, kreativne. Koristili bi neke dijelove nošnje, materijale koji su se tada koristili. Napravili bi cijelu jednu modnu kolekciju na današnji način, sa motivima iz dijelova narodne nošnje Poljica.
Projekt namijenjen djeci željnoj novih znanja
U istraživačkom radu sam naletjela na Gorana Mikasa iz Udruge Val kulture koji je veliki ljubitelj narodne nošnje i narodnih običaja i kod njega sam našla izvornu narodnu nošnju Gornjih Poljica. S obzirom da su nestali krojevi i neke replike nisu vjerodostojne, on se ponudio da nam to u školi prezentira i djeci pokaže tu izvornu nošnju", pojasnila nam je sugovornica.
U cijeli projekt je uključeno još troje nastavnika, a tijekom projekta će biti napravljena ukupno 3 predavanja. Psihologinja je napravila prezentaciju o Poljičkoj republici, o Poljičkom statutu, književnosti, baš o općeobrazovnoj povijesti Poljica, dok je naša sugovornica prezentirala Srednja i Donja Poljica. Goran Mikas približio je učenicima povijest Gornjih Poljica koja će oni uskoro i posjetiti.
"Cijeli projekt je namijenjen djeci koja su željna novog znanja, novih kreativnosti, a što nemaju u redovnom školskom programu. Na ovaj način želimo ih motivirati na ljubav prema kulturnoj baštini našeg kraja", kazala nam je Tanja Jovanović.
Projekt Obrtničke škole nosi naziv Iz poljičkog armeruna, a plan je izraditi i rječnik koji se odnosi na odjeću iz Poljica. Mnoge od tih riječi danas su mladima potpuna nepoznanica, pa će se i uz pomoć njega upoznati s dijelovima naše povijesti.