Besplatni popravci su i ovu jesen u điru jer nam se vraća Popravljaonica. Projekt u zajednici i za zajednicu kojeg već skoro dvije godine organizira udruga Permakultura Dalmacija. Ovaj puta za uvertiru ima i jedno tematsko predavanje. U utorak 1. listopada Dom mladih Split će još jednom biti poprište zbivanja, ali ovaj put će se program odvijati u dva prostora. Program započinje od 17:45 na 3. katu u prostoru Razred na besplatnom predavanju "Kako uspostaviti Popravljaonicu u zajednici". Dok se u 18:30 seli u podrum točnije Galeriju kluba Kocka gdje nas čeka još jedna Popravljaonica.
Popravljaonica je događaj na kojem imate priliku popraviti predmete iz svakodnevnog života kao što su električni i mehanički uređaji, odjeća, igračke... Ili barem dobiti informacije kao što su: "Može li se predmet uopće popraviti i gdje?". Sve usluge popravaka i dijagnostike su besplatne.
Za više informacija upitali smo jednog od organizatora Marka Bana u čemu je kvaka?
Nema nikakve kvake osim onih koje otvaramo da bismo ušli u prostor u kojem se odvija Popravljaonica. Mi smo kroz 2022. godinu razvijali koncept Popravljaonice da bi s početkom 2023. godine započeli s istoimenim projektom. U početku smo imali veliki odaziv volontera koji su imali znanja i iskustva za razne vrste popravaka, ali kroz vrijeme je to najviše ostalo kroz popravke odjeće i elektroničkih uređaja. I tu se nekako izbalansirao onaj odnos ponude i potražnje iako je riječ o uslugama koje se ne naplaćuju.
Znači li to da osim te dvije vrste odustajete od drugih vrsta popravaka?
Ne odustajemo i zato smo u konstantnoj potrazi za novim volonterima koji će unaprijediti i obogatiti našu Popravljaonicu. Ako želiš postati volonter u Popravljaonici ispuni ovaj obrazac ili se samo dođi na Popravljaonicu pa se sve dogovorimo. Potrudit ćemo se da se i ti osjećaš ugodno, ispunjeno i da pomogneš nekom drugom. Prijavi se ako i nisi baš za popravke uređaja i odjeće jer uvijek se može pomoći timu oko organizacije prostora ili ćeš barem nekome popraviti raspoloženje.
Ima li kakvih pravila u Popravljaonici?
Ima i cijeli Kućni red, ali sve polazi od koncepta koji ne predviđa da se uređaj/predmet ostavi na popravku, nego da ga popravite zajedno s volonterima ili barem saznate više informacija o kvaru/oštećenju. Također prilikom svake Popravljaonice osoba može donijeti najviše jedan predmet sa sobom i kako bi se lakše mogli organizirati oko popravaka preporučamo da se zapišete u ovaj obrazac za popravke: https://forms.gle/aYGxMU3AsBGL16bPA
Što je cilj Popravljaonice i ima li naznaka o idućim terminima?
Cilj Popravljaonice, osim usluge popravka, su druženje, razmjena znanja i vještina, volontiranje, pomaganje, smanjenje otpada i stvaranje navike popravka i ponovne uporabe stvari i predmeta. Organiziranjem Popravljaonice radimo i na podizanju svijesti i njegovanju kulture svjesnog življenja, gdje popravak i ponovna uporaba postaju norma, a ne iznimka.
Ovaj listopad će biti prvi mjesec ikad da ćemo imati dvije Popravljaonice u istom mjesecu. Jer smo u subotu 12. listopada na platou ispred Doma mladih od 17:00 sati u sklopu festivala nezavisne kulture zvanog Platformat uz Bazar i slične lokalne akcije.
Imate li planova o drugačijim konceptima Popravljaonice?
Pa ne bi rekao da imamo, ali svakako ćemo ih pokušati isprovocirati. Naime kroz predavanje “Kako uspostaviti Popravljaonicu u zajednici” dijelimo svoja znanja i iskustva kako bi to bilo od pomoći nekim drugim građanima, inicijativama, ali i ustanovama. Baš ćemo kroz ovaj projekt u osnovnoj školi Skalice imati radionicu “Što sve možemo popraviti?” kako bi nastavnike, učenike i njihove roditelje upoznali i motivirali da što više toga pokušaju popraviti.
U projektu "Nećemo ostaviti otpad budućim generacijama" posebni fokus stavljate na rad s nastavnicima i odgajateljima?
Upravo tako. Ovim putem pozivam sve nastavnike u školama i odgajatelje u vrtićima da nam se pridruže na predavanju u 17:45 kako bi pokazali interes za popravcima i podijelili svoja iskustva i viđenja kako da pristupimo problemu i osmislimo kvalitetan program za djecu koji bi se fokusirao na popravke. Također nakon predavanja ćemo rado saslušati sve nastavnike iz škola i odgajatelje u vrtićima koji sa svojim korisnicima žele provoditi teme iz domene zaštite okoliša i srodnih tema.
Za kraj nas je zanimalo što nam još toga ima u Permakulturi Dalmaciji za početak jeseni?
Milsim da nas čeka nikad bogatija jesen što se programa tiče. Mogu izdvojiti tečaj permakulturnog dizajniranja koji je već odavno popunjen i počinje uskoro. A ovu subotu je besplatno predavanje "Što aktiviramo u mozgu boravkom u prirodi?" na koje se još stignete prijaviti.
—
Događaj je organiziran u sklopu projekata "Nećemo ostaviti otpad budućim generacijama!" kojeg sufinanciraju Grad Split iz javnog poziva projekata iz područja zaštite okoliša za 2024. Godinu i Split Parking iz javnog natječaja za dodjelu donacija u 2024. godini.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge Permakultura Dalmacija.