Kralj Esvatinija, Mswati III. (56), stigao je u petak navečer u službeni posjet Srbiji. Na aerodromu Nikola Tesla dočekao ga je potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova, Ivica Dačić. Tijekom svog boravka, koji traje do 22. listopada, kralj će se sastati s najvišim državnim dužnosnicima, izvještavaju srpski mediji.
Službeni sastanci započeli su u subotu ujutro, kada je kralja u 10:45 primio predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić. Nakon toga uslijedio je sastanak delegacija Srbije i Kraljevine Esvatini, kojim su predsjedali Vučić i kralj Mswati III. U podne je održana i ceremonija potpisivanja međudržavnih sporazuma, izvještava Blic.rs.
Tko je kralj Mswati III.?
Kralj Mswati III. na prijestolje je došao 1986. godine, naslijedivši svog oca, kralja Sobhuza II., koji je vladao impresivnih 83 godine – što je najduža zabilježena vladavina jednog monarha u povijesti. Tijekom njegove vladavine, Sobhuza II. zalagao se za jedinstvo i rasnu jednakost, a Esvatini je ostao stabilna i mirna zemlja usred turbulentne Afrike.
Sobhuza II. imao je čak 70 žena, s kojima je imao 210 djece i više od 1000 unuka. Legenda kaže da je Mswatijeva majka bila sluškinja u kraljevskoj palači koja je privukla pažnju kralja, što joj je omogućilo da osigura budućnost svome sinu kao nasljedniku.
Život i kontroverze Mswatija III.
Poput svog oca, kralj Mswati III. poznat je po velikom broju žena. Svake godine, na tradicionalnom festivalu Umhlanga, među desecima tisuća djevica traži nove potencijalne supruge. Trenutno ima 16 žena i 45 djece. Njegov život obilježen je brojnim kontroverzama, uključujući i skandale povezane s odabirom novih supruga.
Jedan od najozbiljnijih skandala dogodio se kada je, unatoč vlastitoj zabrani seksualnih odnosa za mlađe od 18 godina, za suprugu uzeo 17-godišnjakinju, koju je navodno "kupio" jednom kravom. Dvije godine kasnije, oženio je još jednu mladu djevojku, tada 18-godišnjakinju, koju je doslovno "ukrao" iz škole. Iako je njezina majka pokrenula tužbu, ubrzo je od nje odustala. Prema tradiciji Esvatinija, kralj se mora oženiti ženom iz svakog plemena kako bi ojačao veze sa svim dijelovima zemlje.
Epidemija side i socijalne poteškoće
Iako je Esvatini suočen s mnogim izazovima, najveća prijetnja njegovom stanovništvu nije glad, već epidemija HIV-a. Prema službenim podacima, čak trećina odraslih osoba u zemlji zaražena je ovim virusom, što čini Esvatini državom s najvećom stopom HIV-a u svijetu. Zbog toga je prosječni životni vijek stanovnika tek 37 godina, što dodatno otežava ionako težak život u jednoj od najsiromašnijih zemalja Afrike.