Koncertni dio jubilarnog 70. Splitskog ljeta u suradnji s Glazbenom mladeži Split donosi Večer mladih virtuoza. Gitarist Silvio Bilić 30. srpnja u 21 sat nastupit će u Galeriji umjetnina u sklopu pobjedničkog koncerta na kojem će se predstaviti kao pobjednik 12. Ciklusa mladih glazbenika mo. Vinko Lesić. Tim smo povodom razgovarali s ovim mladim umjetnikom, profesorom u Glazbenoj školi Lovro pl. Matačić u Omišu i istinskim zaljubljenikom u svoj instrument i ljepotu stvaranja glazbe.
Konačno je stigao i koncert kojim će se okruniti pobjeda na Ciklusu mladih glazbenika mo. Vinko Lesić, jesu li pripreme u tijeku, jeste li uzbuđeni?
- Spreman sam i jedva čekam taj koncert. Ta je pobjeda draga i važna točka na mojoj glazbenoj vremenskoj lenti. Najveći je blagoslov podsjetiti gitarista da ga se među ostalim mnogo popularnijim instrumentima ipak doživljava kao umjetnika koji je konkurentan, usprkos svim otegotnim okolnostima.
Aludirate li na nedostatak kompozicija za gitaru?
- Najviše na tu činjenicu. Otkad klasična gitara postoji kao pojam, često se trebalo „hvatati“ skladatelje i moliti da nešto napišu, naš svijet ne obiluje djelima u koja možete zaroniti stoljećima unazad, kao što je slučaj kod nekih drugih instrumenata. Zato sam zahvalan svom prijatelju, kompozitoru Šimunu-Čarliju Botici, kojega u šali znam nazvati svojim dvorskim skladateljem (smijeh). Središnji dio ovoga koncerta bit će njegova Suita elemenata.
Kako ste pristupili radu na tom djelu?
Suita elemenata djelo je čija izvedba traje 25 minuta, a priprema zahtijeva mnogo energije i vježbe. Međutim, taj me umjetnički proizvod toliko oduševio da sam usmjerio svu svoju kreativnu energiju u njega, a Šimun mi je na prvoj stranici u posveti napisao „Za kuma koji je ovo napravio unutar tri tjedna“. Njegov je glazbeni izraz pristupačan, slušljiv, a u svakom svom skladateljskom citatu daje interpretu razlog za pogled u sebe i svoje mogućnosti. Djelo je puno emocionalnog naboja i kod obojice se osjeća prolaz kroz ogromnu amplitudu života, kroz koju se istovremeno osjećaju i oduševljenost, ali i realnost, primjerice u susretu s boli.
Suita se sastoji od četiri stavka. Na samom se početku „Zraka“ iskušava boja instrumenta, „Voda“ zvuči kao, ako tako mogu reći, Oliver iz Zagore – koja je i inače poveznica nas dvojice, odnosno mojih Kučića kraj Omiša i njegova Otoka. Treći stavak „Zemlja“ posebno uspješno opisuje taj element, težaka koji radi svoj mukotrpni posao, ali i zadovoljstvo pri pogledu na svoje polje, a posljednji stavak, "Vatra" povezuje prethodne stavke učestalim citatima te testira tehničke sposobnosti izvođača.
Koja su još djela zastupljena na repertoaru za nadolazeći nastup?
Isaac Albeniz: Asturias (Leyenda), Dionisio Aguado: Introdukcija i Rondo Brillante, Johann Sebastian Bach: Ciaccona iz Partite za violinu solo i Astor Piazzolla: Invierno Porteño. Bit će tu ponešto za svakoga.
Koji je Vaš izvođački forte?
Uvijek težim originalnosti, upečatljivosti i ideji da se moj instrument pokaže u punom sjaju svojih mogućnosti.
Koliko dugo imate svoj instrument?
Moja je nova gitara kompletirana u studenom 2023., a izradio ju je graditelj, odnosno lutijer Želimir Sever iz Zagreba. Velika mi je čast što baš taj instrument imam u svojim rukama. Od njega očekujem raznovrsniji, drugačiji i bolji zvuk. Gitara je instrument koji traži minimalno kompromisa i kompenziranja, a i inače je izvrstan imitator zvuka među instrumentima.
Osvojili ste 30 prvih nagrada na mnogim međunarodnim i državnim natjecanjima, izabrani ste među najboljih 17 mladih gitarista u Europi u programu Eurostrings pod pokroviteljstvom EU, dobitnik ste posebne rektorove nagrade, dekanove nagrade i brojnih drugih priznanja. Gdje pronalazite snagu i inspiraciju za svoj uspješan umjetnički rad?
Uživam u onome što radim, volim svoj instrument i u njemu vidim golem potencijal, a i sam sam istraživački duh i nikad se nisam vidio u nekoj „prosječnoj“ slici, kalupu, zadovoljavanju putom kojim prolaze svi drugi, čak i ako djeluje lakše ili logičnije. Smatram da glazbenik treba pomicati granice, isprobavati novitete, oduševljavati se novim spoznajama i iz nastupa u nastup rasti sa svojom publikom.
Koja je najdraža reakcija publike koju ste izazvali?
Definitivno suze ganuća, na koje ni sam nisam imun kad izvodim neko djelo puno emocionalnog naboja.
Kakvoj se publici nadate na ovome Splitskom ljetu?
Očekujem kvalitetan miks između slušateljskih klasičara i modernista, da jedan može reći „Vidi Vatre kako je zažarila“, a da drugi komentira tehniku i oblik stavka „Zemlja“. U današnjim se izvedbama testiraju ekstremi izvođača i skladatelja, probijanje granica za koje se treba mentalno ohrabriti. Djelo iznova raste tijekom vremena. Moraš biti sveobuhvatan glazbenik, razumjeti prirodu zvuka i na svakom koncertu iznova opet zažariti i osvojiti svoje slušatelje.
Nastavljate li s koncertnim tempom i nakon Splitskog ljeta?
Sa Suitom elemenata krajem godine nastupam u ciklusu Mladi za mlade u maloj koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Jako se veselim, ali sad sam potpuno fokusiran na Splitsko ljeto i jedva se čekam predstaviti publici u Galeriji umjetnina.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Splitsko-dalmatinske županije u okviru Javnog poziva za financiranje promicanja i razvoja kulturnih sadržaja