Jučer smo pisali da se među gradskim kotarevima i mjesnim odborima pronio glas o navodnoj namjeri gradske vlasti da ukine njihove administrativne tajnike, te da bi oni navodno trebali "podebljati" broj gradskih komunalnih redara.
"Proces sistematizacije je još uvijek u tijeku i kada se dovrši svi detalji i promjene biti će predstavljeni javnosti", kratko su nam odgovorili iz Banovine.
Što su na ovu temu kazali brojni naši sugovornici iz političkog života Splita, možete pročitati na ovom linku:
Ivica Grubišić Gire nakon 4 godine vraća se na čelo Vijeća Gradskog kotara Sirobuja. Smatra da je tema tajnika vrlo osjetljiva.
"Svaka gradska vlast na početku svoga mandata radi novi ustroj Gradske uprave i sistematizaciju radnih mjesta kako bi postigla što bolju učinkovitost. Naravno, kroz to žele postići racionalizaciju troškova gradske administracije i bolju učinkovitost gradskih službi i općenito svakog radnog mjesta ponaosob. Međutim, s ovom idejom da se tajnike Gradskih kotareva i Mjesnih odbora pretvori u kotarske komunalne redare treba biti jako oprezan i dobro razmisliti.
Otežano funkcioniranje rada kotarskih Vijeća
Neke dosadašnje gradske vlasti pokušavale su čak ojačati ulogu Gradskih kotareva i Mjesnih odbora, a ne ih oslabiti.
U tom smislu dio poslova koji se za potrebe građana obavljaju u Banovini, mogu se prebaciti u kotareve, a za to su neophodni tajnici. Osobnog sam mišljenja da bi trebalo ojačati ulogu gradskih kotareva i mjesnih odbora kako bi građani mogli dio svojih potreba riješiti u svome kotaru. A na taj način bi se istovremeno smanjio pritisak građana na Banovinu koja se i tako za građane nalazi na vrlo neprikladnoj lokaciji. Osim toga, ovdje se ne radi samo o tome da tajnici novom sistematizacijom postaju komunalni redari, već se radi i o tome da će se znatno otežati funkcioniranje rada kotarskih Vijeća. Predsjednici Vijeća više neće imati neposrednu komunikaciju i koordinaciju sa svojim tajnicima na licu mjesta, nego će probleme svoga kotara morati rješavati iz ,,druge ili čak treće ruke,, preko jedne od tajnica kotareva koje će ubuduće sjediti u Banovini i bit će svaka zadužena za cca 4-5 kotara", govori Gire.
Smatra da nemaju svi kotarevi samo sitne komunalne probleme koje bi mogli rješavati budući kotarski komunalni redari.
"Kotarevi komuniciraju sa raznim stručnim službama u Banovini poput socijale, urbanizma, prosvjete, javne nabave, ali i sa drugim subjektima koji nisu vezani za gradsku upravu. Na primjer, ako Vijeće kotara odluči da se uputi zahtjev nekoj gradskoj službi ili nekome drugome, predsjednik kotara će kazati tajnici zaduženoj za njegov kotar koja će inače sjediti u Banovini da sastavi dopis, a ona o tome objektivno ništa ne zna. Hoće li joj predsjednik kotara preko mobitela morati diktirati šta će napisati ili će on sam preko svoga radnoga vremena morati napisati dopis i poslati ga njoj, a onda će ga ona poslati onome na koga je naslovljen?! I tako će biti u obrnutom smjeru. Što će biti kad nam neki dopis treba hitno napisati, a tajnica nam kaže da sačekamo nekoliko dana jer je zasuta zahtjevima drugih kotareva za koje je zadužena?! Tko će ubuduće pisati desetine dopisa na razne adrese koje su do sada pisali tajnici koji su u sve aktivnosti kotara bili izravno uključeni i upoznati?!
Zna se da su predsjednici kotareva volonteri i da su tajnici bili oni koji su najviše komunicirali sa Banovinom i gradskim službama kao i sa gradskim tvrtkama i ustanovama", ističe.
"Prva linija susreta građana sa gradskom vlašću na terenu"
Boji se da će ova zamisao u praksi jako loše funkcionirati.
"Posebno bih naglasio koliko su tajnici važni za mjesne odbore koji se nalaze na rubnim dijelovima grada čiji stanovnici žive jedan drugačiji način života nego što ga žive stanovnici kotareva bliže centru grada. A da ne govorim koliko tamo ima više i većih problema nego u uređenim kotarevima bliže centru grada. Upravo su ti stanovnici još više povezani sa svojim predsjednicima i tajnicima mjesnih odbora. Oni su svojim mještanima prva linija susreta sa gradskom vlašću na terenu.
Mjesnim odborima bih svakako dodao i tri gradska kotara: Mejaše, Sirobuju i Šine koji se po ničemu od onoga što sam naveo za Mjesne odbore ne razlikuju od njih", kaže naš sugovornik.
Na kraju je kazao da je osobno izuzetno zadovoljan radom njihovog tajnika koji je inače i njegov dugogodišnji suradnik u kotaru, a zadovoljan je i radom komunalnog redara zaduženog za Sirobuju.
"Kod nas sve funkcionira i ne treba ništa mijenjati", zaključuje Gire.