Približno dvije godine i mjesec dana dijeli nas od 100. rođendana velikog Miljenka Smoje, a kao grom iz vedra neba odjeknula je vijest da će se konačno na području grada Splita naći "kutak" posvećen legendarnom hrvatskom novinaru, književniku i televizijskom scenaristu. Spomen-soba Miljenka Smoje naći će se u knjižnici Žrnovnica koja djeluje unutar Gradske knjižnice Marko Marulić iz Splita.
Na ideju su došli cijenjeni splitski fotoreporter i višegodišnji Smojin prijatelj, Feđa Klarić i ravnateljica GKMM-a Grozdana Ribičić.
Tako će se spomen-soba u kojoj je Smoje desetljećima stvarao naći u Žrnovnici, podmosorskom naselju u kojem su snimani kadrovi Smojinog Malog mista i u kojoj je ovaj istinski hrvatski velikan našao posljednje počivalište. Spomen-soba je sačuvana i deponirana u Kaštelima, zahvaljujući poduzetniku Jošku Berketu, a njenu autentičnost garantiraju ne samo sačuvani predmeti nego i fotografije koje je Feđa Klarić snimio u Smojinom stanu nakon smrti njegove udovice.
Smoje i Lepa su se vjenčali u Žrnovnici - "neplanirano"
- Smoje je umro 1995., a uspjeli smo sačuvati njegov radni prostor iz stana u kojem je živio sa svojom dragom Lepom Smoje. Nakon njene smrti sve je trebalo konzervirati, a zahvaljujući velikoj simpatiji Joška Berketa prema Smoji, tamo smo sve imali godinama, a sad se rodila ideja da se soba javno izloži.
Taj prostor bit će jedan za jedan, točno onako kako je Smoje radio i živio u tom radnom prostoru, a to mu je ujedno bila spavaća soba. Radujem se realizaciji ideje jer mislim da će to biti dobitak, posebno za Žrnovnicu gdje se on vjenčao s Lepom i gdje je otišao na posljednji počinak uz nju, njenu kćerku i majku - otkriva nam Feđa Klarić.
Kaže da će prostor izgledati identično kako je izgledao u njegovom radnom prostoru.
- Žrnovačka knjižnica je 50 metara od groblja, tako da je lokacija i više nego prikladna. Sve se može obići u istom điru. Mislim da će postojati veliki interes za tim jer se, evo, svako par mjeseci emitira i Malo i Velo misto, velik je interes za knjigama, a za tri godine mu je i stota obljetnica rođenja. Čujem da se spremaju neke dramske predstave na Smojin tekst, a bit će vremena da se o tome govori.
Nisam siguran kada će se sve realizirati, ali mislim da sve ide u smjeru stotoj obljetnici njegovog rođenja. Bilo bi idealno kada bi bilo do kraja godine, ali ne mora biti, bitno da se krenulo u tom smjeru. Smoje je najveći kroničar Dalmacije svih vremena. O njegovom djelu je sve rečeno - kaže nam Klarić.
Smoji je spomenik cila Dalmacija
Pitali smo jesu li i drugi gradovi iskazali interes ugošćivanja memorijalne sobe.
- Neki gradovi su željeli sobu, no Žrnovnica je dio Splita. Žrnovnica mu je bila jako draga. Svaki umjetnik u svoje djelo unese dosta toga autobiografskog. Znamo da je u Malom mistu Bepina čitavo vrime čekala kad će je Luigi odvesti pred oltar. U Smojinom životu je bilo obratno. On je htio, ali ona nije htjela jer su oboje prethodno imali brak pa je govorila "Šta će mi to". Tako je jedan radni dan on nju odveo u Žrnovnicu, nije ni znala što joj se sprema. Bilo je 10. travnja 1964. kada su "na brzinu" poveli kumove. Lepa je mislila da je to sve neka teatarska igra, ali je bilo vjenčanje. Zanimljivo, tu i tamo se grintalo na Smoju, a u rubrici kada se prilikom vjenčanja treba izjasniti što si po nacionalnosti, oboje su rekli "Hrvati", tih godina kada je bilo preporučljivo reći Jugoslaven. Smoje je uvijek bio ispred vremena.
Koliko mi je poznato, Grad Split je izabrao spomenik za Smoju i mislim da je to pred realizacijom. No, Smoji je spomenik cila Dalmacija. 100 kilograma aluminija ili čega već nekog spomenika, to je manje važno - zaključio je Klarić.
U nastavku pogledajte kako izgleda knjižnica Žrnovnica u čijem će jugozapadnom kantunu biti smještena Smojina spomen-soba, ali i Smojin grob na žrnovačkom groblju.