Na tematskoj sjednici Gradskog vijeća Grada Splita, rasprava o izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi ponovno je otvorila pitanja vezana uz cenzuse, socijalna davanja i odgovornost lokalne i nacionalne vlasti.
"Ništa se ne mijenja"
Dogradonačelnik Grada Splita, Bojan Ivošević, istaknuo je kako izmjene Odluke o socijalnoj skrbi ne donose promjene za građane. "Stara odluka ostaje ista i ništa se ne mijenja. Iznosi i cenzusi ostaju isti", poručio je Ivošević.
S druge strane, vijećnik HDZ-a, Tomislav Šuta, pohvalio je određene promjene, ali je izrazio i kritike prema aktualnoj vlasti. "Ispravljena je velika nepravda za ljude iz odijeljenih kategorija – slabovidne, gluhonijeme i osobe oboljele od karcinoma. Velika skupina osoba bila bi zakinuta ovom odlukom. Međutim, tražimo ukidanje cenzusa, a na Gradu je da stvori tu mogućnost", rekao je Šuta, naglasivši kako su njegovi prijedlozi inspirirani praksom stranke Možemo! u Zagrebu.
Dodao je kako očekuje veći iskorak gradske vlasti u vidu povećanja socijalnih naknada. "Pozdravljam ovaj dio s cenzusima, ali očekujem i više. Socijalna davanja trebala bi biti prioritet."
"Cenzusi su kritika nacionalnoj vlasti"
Odgovarajući Šuti, Bojan Ivošević istaknuo je kako je uvođenje cenzusa kritika nacionalnoj politici, a ne lokalnoj vlasti. "Nadam se da ćemo danas jednom zauvijek zaključiti dilemu koju vi stalno namećete. Uvođenje ovog nadstandarda je kritika nacionalnoj vlasti, a ne nama. Vi upućujete kritiku samome sebi kao saborskom zastupniku", kazao je Ivošević.
Pozvao je Šutu da djeluje na nacionalnoj razini: "Predlažem da idući petak, kada se usvoji proračun RH, uputite amandman predsjedniku Vlade RH, Andreju Plenkoviću. Iznosi na nacionalnoj razini povećani su, ali vi i dalje tražite od Grada Splita da financira ono što bi Vlada RH trebala financirati."
U nastavku je nadodao:
"Kad ste donijeli odluku 2019. godine identičan obuhvat skupina ste podržavali, u srpnju 2020. godine ste odluku mijenjali i dalje ste smatrali ispravnim navedene kriterije. U prosincu 2020. godine ste treći put odlučivali o navedenoj odluci kroz 2. izmjene i dopune navedene odluke i ponovo ste iste istu odluku donijeli. Iste skupine s cenzusom. Usporedbe sa Gradom Zagrebom su besmislene jer Grad Zagreb je na razini županije koja bi trebala brinuti o sustavu socijalne skrbi. Stoga shvatit ću ovo kao kritiku županu Bobanu kojeg u ovoj priči na razini županije nema nigdje. Što se tiče odluke da gradonačelnik donosi iznos za socijalno ugrožene to smo prekopirali iz općina kojima vi upravljate. Time pred kraj godine, ovisno o stanju stavki u proračunu kad god je moguće ostavlja se mogućnost povećanja navedenog iznosa bez sazivanja gradskog vijeća", odgovorio je Ivošević.
Dogradonačelnik Splita je podsjetio na povijest odluka o socijalnoj skrbi: "Odluka o socijalnoj skrbi donesena je 2019. godine, a izmjene i dopune radili ste 2020. i ponovno glasovali za isti koncept. Sada nešto tražite od nas, ali zašto to nije riješeno na nacionalnoj razini?", zaključio je.
Amandman HDZ-a i Tomislava Šute
Podsjetimo, na kraju da je Tomislav Šuta iz HDZ-a predložio i obrazložio amandman njegove stranke.
"Budući da Zavod za socijalni rad više ne traži imovinski cenzus, kao ni veliki gradovi u Republici Hrvatskoj, smatramo da bi ukidanje imovinskog cenzusa mjesečnih prihoda za korisnike 1. i 2. razine potpore, kao i 3. razine potpore za 4. stupanj invaliditeta, bio minimum uvažavanja navedene populacije od strane Grada Splita. Nadalje, svi korisnici inkluzivnog dodatka svoja prava ostvaruju na temelju bolesti, te bi bilo nepravedno izjednačiti njihov 1 EUR prihoda s 1 EUR prihoda zdrave osobe, s obzirom na izazove, prepreke i troškove života", kazao je te je nastavio:
"Korisnici osobne invalidnine – inkluzivnog dodatka Zavoda, s prebivalištem u Gradu Splitu, ostvaruju pravo na mjesečnu naknadu u iznosu od 60,00 EUR", zaključio je.
Na kraju ovaj amandman Tomislava Šute i HDZ-a nije prošao, a tematska sjednica je završila u mirnom tonu. U konačnici je sami prijedlog o izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi prošao jednoglasno.