Dalmacija Danas ranije je objavila da je Grad Split raspisao Javni poziv za dodjelu financijskih potpora vrhunskom ekipnom sportu iz Proračuna za 2024. godinu. Sportski klubovi koji sudjeluju u regionalnim ligama ili ligama jačim od regionalnih imali su priliku prijaviti se za financijsku potporu s ukupnim fondom od 300.000 eura.
"Ovim pozivom cilj je osigurati financijsku potporu sportskim klubovima koji se natječu u ligama organiziranim na regionalnoj razini ili jačima, poput europskih liga. Regionalne lige definirane su kao natjecanja organizirana od strane tijela registriranih za sportska natjecanja gdje sudjeluju klubovi iz Hrvatske i zemalja srednje i jugoistočne Europe. Svrha poziva je osigurati podršku vrhunskim sportašima i klubovima zbog interesa tih zemalja i njihovih sportskih tijela", javili su prije manje od mjesec dana iz Grada Splita u tekstu Javnog poziva.
Pozamašan iznos odlazi u blagajnu Košarkaškog kluba Split, ostatak ide "Jadranu"
No prije nekoliko dana konačno je određeno koji će sportski kolektivi dobiti ovaj iznos, a sve je objavila Dalmacija Danas. Očekivano, najviše novca pripast će Košarkaškom klubu "Split", a manji dio kolača pripast će Vaterpolskom klubu "Jadran". Popularni splitski "Žuti" u svojoj blagajni uprihodit će pozamašnu svotu od 210.000,00 eura, dok će "Jadranu" pripasti ostatak, tj. 90.000,00 eura.
"Odluka o dodjeli financijskih potpora vrhunskom ekipnom sportu iz Proračuna grada Splita za 2024. godinu, donesena po Javnom pozivu objavljenom 18. listopada 2024. godine, rezultirala je podjelom sredstava ključnim sportskim klubovima koji predstavljaju grad Split na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Sredstva su namijenjena poticanju vrhunskog ekipnog sporta kroz financijsku podršku klubovima koji ostvaruju visoke sportske rezultate i doprinose promociji grada Splita. U odluci se navodi kako je prihvaćen zapisnik Povjerenstva za ocjenjivanje pristiglih prijava na Javni poziv za dodjelu financijskih potpora za 2024. godinu. Povjerenstvo je, prema kriterijima navedenim u Javnom pozivu, analiziralo sve prijave i izradilo prijedlog raspodjele sredstava, koji je potom usvojio gradonačelnik Grada Splita", otkrili su iz splitske Banovine sredinom studenog te su nadodali:
"Prema toj odluci, sredstva su raspodijeljena na sljedeći način:
- Košarkaški klub "Split" s.d.d., smješten na adresi Ulica slobode 16b, 21 000 Split, dobiva financijsku potporu u iznosu od 210.000,00 eura (slovima: dvjesto deset tisuća eura).
- Vaterpolski klub "Jadran", sa sjedištem na adresi Sustjepanski put 23, 21 000 Split, dodijeljena su sredstva u iznosu od 90.000,00 eura (slovima: devedeset tisuća eura)", naglasili su otkrivajući iznose koji će sjesti na račune KK Split i VK Jadran.
Koliko splitskih klubova ispunjava uvjete Javnog poziva?
Međutim, cijela priča iz Banovine pomalo je bizarna jer je očito da je ovaj Javni poziv napisan isključivo kako bi se pogodovalo jednom klubu, u ovom slučaju - Košarkaškom klubu Split. Kako su nedavno pojasnili iz Grada Splita u Javnom pozivu, regionalne lige smatraju se natjecanjima koja se provode pod vodstvom nacionalnih sportskih saveza, a temelje se na pravilima i odlukama relevantnih sportskih tijela. Ako natjecanja obuhvaćaju više različitih jakosnih skupina, smatra se da financijska potpora ide isključivo ekipama iz najjače jakosne skupine. Iz Banovine jasno ističu da je glavni cilj ovog poziva razvoj sporta, poboljšanje rezultata i jačanje pozicije Grada Splita na globalnoj sportskoj sceni.
"Uvjeti koje sportski klubovi moraju ispuniti kako bi podnijeli prijavu su sljedeći: sudjelovanje u najmanje jednoj regionalnoj ligi prema uvjetima ovog poziva, klub mora biti upisan u Registar udruga Republike Hrvatske ili Sudski registar, uredna plaćanja prema državnim obavezama te evidentirana financijska stabilnost u bazi podataka Grada Splita, klub ne smije imati pravomoćne presude ili biti u postupku pred zakonom zbog prekršaja, poštivanje svih odredbi Uredbe o kriterijima financiranja sportskih udruga i uredna predaja financijskih izvještaja za prethodnu godinu. Prijave će se ocjenjivati prema sljedećim kriterijima: službeni naziv lige, broj klubova u natjecanju i zemlje sudionice, broj sportaša i pratećeg osoblja koji sudjeluju u natjecanju, sudjelovanje u razvoju sportske ponude i promociji Grada Splita, stručnost i profesionalno iskustvo vodstva kluba, uspjesi, tradicija i povijest kluba i važnost natjecanja u smislu sportskog, turističkog i gospodarskog značaja za grad", naveli su iz Grada Splita.
Ipak, ako je vjerovati stručnjacima i odredbama Europske unije, a Hrvatska je članica EU-a, profesionalni sport ne bi se trebao financirati javnim novcem, pa je samim time i cijeli JP koji je svjetlo dana ugledao iz splitske Banovine pomalo čudan i nevjerojatan. Naime, profesionalni sport, uz natjecateljsku dimenziju, karakterizira i stjecanje financijske dobiti, zbog čega bi se, prema pravilima Europske unije, trebao financirati isključivo iz privatnih izvora. Međutim, praksa u zemljama bivše Jugoslavije primjenjivala je drugačije modele, s kombiniranim financiranjem koje uključuje i javna sredstva, a to je tema o kojoj se i dalje raspravlja, osobito u Hrvatskoj.
Pravila su jasna, ovakva praksa u Europskoj je uniji zabranjena
Prema riječima pravnog stručnjaka, dr. sc. Ante Vukovića, financiranje profesionalnog sporta iz javnih izvora u Republici Hrvatskoj moralo se od 1. srpnja 2013. godine uskladiti s propisima EU-a o državnim potporama. Ti propisi zabranjuju dodjelu potpora koje narušavaju pravila tržišnog natjecanja, definirana u Poglavlju VII. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU). "Nije dopuštena nikakva državna financijska potpora ako se odobrava za gospodarsku djelatnost profesionalnog sporta", ističe se u pravilnicima EU-a. Ipak, financiranje omladinskih škola i izgradnje sportskih objekata šireg društvenog značaja iz javnih sredstava ne smatra se nezakonitim.
"Jedan od izuzetaka koje EU propisi dopuštaju odnosi se na potpore male vrijednosti, do 200.000 eura u trogodišnjem razdoblju. Ova vrsta financijske pomoći ne smatra se kršenjem pravila, ali pod uvjetom da nema značajan utjecaj na trgovinu između država članica. Dok su u Hrvatskoj i drugim članicama EU-a pravila jasna, u zemljama bivše Jugoslavije poput Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, europska pravila još uvijek nisu obvezujuća. U BiH, na primjer, više od 90% sportskih potreba financira se iz državnog proračuna, a privatno poduzetništvo u profesionalnom sportu tek je u začetku. Slična situacija je i u Crnoj Gori gdje sport u velikoj mjeri ovisi o javnim sredstvima", stoji u članku Ante Vukovića iz Zbornika Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a kojeg je Dalmacija Danas objavila tijekom listopada, kada je i objavljen Javni poziv Grada Splita.
Nadodajmo na kraju da je ova 'vruća splitska tema' izazvala velike rasprave među splitskim političkim akterima, a nadmudrivanja i prepucavanja na društvenim mrežama nije nedostajalo. Logično, najviše se o ovome diskutiralo u trenutku kada je objavljen Javni poziv, a reakcije nisu jenjavale ni nakon objave (vjerojatno očekivanih) rezultata.
Dalmacija Danas poslala je upit Gradu Splitu. Postavili smo tri konkretna pitanja i nakon dužeg vremena smo dobili odgovore.
Evo što su nam o ovoj problematici rekli iz Grada Splita:
Grad Split: Sukladno raspisanom Javnom pozivu, Gradonačelnik će imenovati Povjerenstvo za ocjenjivanje pristiglih prijava na Javni poziv za dodjelu financijskih potpora vrhunskom ekipnom sportu iz proračuna Grada Splita za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo). Način rada, postupanje, prava i obveze članova te druga pitanja iz djelokruga rada Povjerenstva uređuju se Poslovnikom o radu Povjerenstva. U ovom slučaju, prijave će se bodovati prema stvarnoj kvaliteti obrazloženja navedenih u stavkama prijavnog obrasca. Ove stavke odnose se na:
Povjerenstvo će bodovati pojedinačno svaku stavku koja se nalazi u prijavnom obrascu.
Dalmacija Danas: S obzirom na pravila Europske unije o zabrani financiranja profesionalnog sporta javnim novcem, kako Grad Split opravdava ovu potporu, uključujući dodjelu sredstava profesionalnim klubovima?
Grad Split: Gradsko vijeće Grada Splita donijelo je 2. Izmjenu i dopunu programa javnih potreba u sportu Grada Splita za 2024. godinu ("Službeni glasnik Grada Splita", broj 54/24), kojom je predviđena stavka u iznosu od 300.000 eura za vrhunski ekipni sport. Prema popratnom obrazloženju, ovaj iznos planiran je za sufinanciranje klubova ekipnog vrhunskog sporta koji se natječu najmanje u regionalnim ligama.
Gradonačelnik, temeljem pozitivnopravnih propisa, Zakona o sportu, Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te Statuta Grada Splita, osigurava izvršavanje općih akata predstavničkog tijela. U skladu s ovom obvezom, raspisan je Javni poziv kako bi se financijski podržali sportski klubovi koji sudjeluju u natjecanjima najmanje na razini regionalnih liga.
Dalmacija Danas: Imate li okviran broj klubova u Splitu koji bi se ovim Javnim pozivom mogli natjecati? Koliko je točno takvih klubova u podmarjanskom gradu?
Grad Split: Grad Split nema okviran broj klubova koji bi se ovim Javnim pozivom mogli natjecati.
Temeljni ciljevi ovog Javnog poziva su:
Ovim ciljevima nastoji se stvoriti neposredna društvena korist za lokalnu zajednicu. Grad Split potiče što veći broj klubova da apliciraju na ovaj Javni poziv, osobito one koji sudjeluju u najjačim jakosnim skupinama svojih liga. Sudjelovanje u takvim natjecanjima značajno doprinosi jačanju turističke, sportske i gospodarske ponude te povećava prepoznatljivost Grada Splita u Europi i svijetu.