Hrvatska je dobila svoj prvi satelit CroCube.
CroCube je prvi hrvatski satelit i misija neprofitne organizacije Društvo EVO i tvrtke Spacemanic kao glavnog partnera.
Tvrtka Ante Medića jedan je od partnera projekta koja je na izradila modul Astrotron 1000 te sudjelovala na pripremi tiskanih pločica i kod integracije.
Pulsar Labs startup je usmjeren na hardware, software i elektroniku, a njen direktor je Ante Medić.
Ante Medić dolazi iz mjesta Kožino pokraj Zadra, a u studentskim danima boravio je u Splitu. Široj javnosti postao je poznat kad se prijavio na Axe Space Academy s ciljem odlaska u svemir. Tada je izjavio da želi postati prvi Hrvat u svemiru.
Danas je uspješni mladi poduzetnik. U kratkom intervjuu s portalom Dalmacija Danas, podijelio je detalje iza projekta, ideju vodilju, ali i poruku o značaju ovog pothvata za hrvatsku javnost i znanost.
CroCube naizgled je maleni uređaj koji će se lansirati u orbitu u 2024. godini sa Space X platforme u Kaliforniji.
Za početak, predstavite projekt, o čemu se radi? Kada je započeo? Što je CroCube? Odakle je potekla ideja za stvaranjem prvog hrvatskog satelita?
- Cro Cube je pokrenula Daniela Jović, inače COO u Spacemanic, slovačkoj tvrtci koja se bavi izradom i lansiranjem nanosatelita. Projekt je započeo prije dvije godine, a za svoj cilj imao je izradu i lansiranje prvog hrvatskog satelita pod nazivom CroCube. Ideja je jednostavna, Hrvatska još nema svoj satelit te je krajnje vrijeme da pokaže tehnološku spremnost za iznošenje takvih projekata jer nas to svrstava uz bok sa najboljima. Uz Danielu tu su brojni članovi tima, donatori te hrvatske tvrtke koje su podržavale projekt donacijama te doniranjem i izradom materijala i dijelova satelita. Sredstva prikupljamo i dalje “za gorivo” kako bi misiju uspješno dogurali do kraja.
Za što će služiti satelit nakon što se lansira u svemir?
- On će biti postavljen u polarnu orbitu gdje će kružiti oko Zemlje na visini od oko 500 km te pri brzini od oko 28000km/h gdje će prikupljati podatke sa raznih senzora i uzimati slike koje će potom slati na Zemlju.
Kada će biti službeno lansiranje satelita i gdje?
- Lansiranje je predviđeno nakon početka ožujka 2024.godine iz Vanderberga u Kaliforniji, SAD, na SpaceX-ovoj raketi Falcon 9, misija Transporter 10.
Možete li opisati tijek sastavljanja i testiranja sustava satelita?
- Prvo smo izradili i pripremili sve dijelove potrebne za sastavljanje, tiskane pločice, elektroničke komponente, metalni dio kostura itd. Dalje smo išli u čistu sobu u sklopu Prirodslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, na odsjeku za Fiziku, koji ju nam je ljubazno ustupio na korištenje. Tamo smo u čistim uvjetima kroz nekoliko dana sve dijelove sklapali i testirali da sve radi nakon sklapanja.
Što ovaj projekt znači za vas?
- Za mene osobno ispunjenje sna, da Hrvatska napokon postane vidljiva u svemiru, za moju tvrtku nemjerljivo iskustvo u ovom nama novom području. Mi dalje nastavljamo sa aktivnostima razvoja drugih projekata dok se pozicioniramo kao tvrtka sposobna raditi najbolje i najzahtjevnije projekte u ovoj industriji.
Što ovaj projekt predstavlja za hrvatsku javnost i znanost?
- Nadam se da ovo je samo prvi korak te da će sve više tvrtki sudjelovati u aktivnostima istraživanja svemira. To traži najbolje od industrije, ljudi te znanosti i omogućuje stvaranje velike dodatne vrijednosti koja se manifestira kroz veće plaće i bolje radne uvjete za sve zaposlene u tom sektoru.
Pulsar Labs je ovim projektom ušao u novu industriju, stvorivši priliku za Hrvatsku da bude viđena u svemiru.
Slike stvaranja ovog satelita dostupne su u fotogaleriji.