Umjesto na godinu dana, ideja je da se radne dozvole ubuduće izdaju na tri godine, s tim da nakon godinu dana poslodavac ili radnik može zahtijevati promjenu.
Ne tako davne 2015. godine u Hrvatskoj je stranim državljanima izdano 2700 radnih dozvola. Manjak radnika na domaćem tržištu u međuvremenu je prerastao u kroničan i zbog iseljavanja ljudi iz Hrvatske koje poslodavci moraju nadomjestiti, pa je lani broj izdanih dozvola narastao na 124 tisuća, a snažan rastući trend nastavljen je i ove godine, piše Poslovni dnevnik. U prva tri i pol mjeseca, tj. do sredine ovog mjeseca izdano je već 47 tisuća dozvola. U odnosu na isto razdoblje prošle godine to je povećanje od čak 57 posto.
"U okvirima zakonskih ovlasti mi svakako radimo sve što je moguće da omogućimo poslodavcima nesmetano poslovanje, a u konačnici i nastavak gospodarskog rasta", rekao je na jučer održanom okruglom stolu o zapošljavanju stranih radnika u Hrvatskoj gospodarskoj komori Žarko Katić, državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova. S tim ciljem 'u hodu' su uvedena neka rješenja poput onih za tzv. povratnike u sezonskim poslovima u turizmu koja poslodavcima olakšavaju i ubrzavaju postupak ishođenja dozvola, a za koja nisu bile potrebne zakonske izmjene. Već neko vrijeme, međutim, u tijeku su i pripreme izmjena i dopuna Zakona o strancima.
U okviru skorih promjena zakonskog okvira, pak, plan je da se ubuduće produži vrijeme važenja radne dozvole. Umjesto na godinu dana, ideja je da se one ubuduće izdaju na tri godine, s tim da nakon godinu dana poslodavac ili radnik može zahtijevati promjenu. Plan je i da se trajanje dozvola za sezonski rad u poljoprivredi i šumarstvu te turizmu i ugostiteljstvu sa sadašnjih 6 produži na maksimalnih 9 mjeseci.
Radnicima bi se u slučaju prestanku rada za poslodavca nakon godinu dana omogućilo dva ili tri mjeseca da pronađe novi posao. Državljani trećih zemalja koji nakon godine dana žele promijeniti poslodavca u istom zanimanju, za koje je izdana dozvola za boravka i rad, neće morati ishoditi novu dozvolu za boravak i rad. U tom slučaju novi poslodavci bili bi u obvezi tražiti pozitivno mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje bez obveze mijenjanja dozvole.
Novost koja se namjerava predložiti zakonskim izmjenama je i produljenje važenja tzv. EU plave karte, odnosno dozvola za visokokvalificirane stručnjake, s dvije na četiri godine. Pritom će se proširiti i obuhvat tih stručnjaka, a ta dozvola moći će se izdati i osobama koje nemaju isključivo diplomu kao dokaz kvalifikacije u visokom obrazovanju, već imaju stručne vještine visoke razine, što je sukladno Direktivi Europske unije, piše Poslovni dnevnik