Veliki interes javnosti izazvala je vijest o padu meteorita u Dalmaciji koji se dogodio u noći s 22. na 23. veljače 2021., točnije 23.2.2021. u 00 sati 00 minuta i 23 sekunde po lokalnom vremenu.
Dalmacija Danas prva je izvijestila o ovom astronomskom događaju. Znanstvenici tvrde da se ovakav događaj na području Hrvatske dogodi svega šest puna godišnje u prosjeku. Ipak, na Zemlju iz svemira svakodnevno padne više od 40 tona materijala, koji najčešće u potpunosti izgori u našoj atmosferi, a povremeno se dogodi da neki veći komad preživi i stigne do površine Zemlje kao što je to sada slučaj.
Kamere Hrvatske meteorske mreže (Global Meteor Network) u spomenutoj noći snimile su vrlo sjajan meteor, bolid nešto slabijeg sjaja od Mjeseca u fazi prve četvrti. Snimile su ga četiri kamere, uključujući onu na Zvjezdanom selu Mosor.
Uslijedili su izračuni znanstvene zajednice gdje bi ovaj objekt mogao pasi, i došlo se do zaključka da se radi otprilike o granici Šibensko-kninske i Zadarske županije, u zaleđu obale.
– Što se tiče područja gdje pao meteorit u Dalmaciji, suzili smo područje mogućeg pada na 150 metara širine i 2 kilometra dužine. Pronalazak meteorita uvijek je koristan, osobito za znanost. Meteoriti, ovisno o svom sastavu, vrijede više ili manje na tržištu, no od velike su važnosti za astronome. Tako doznajemo mnogo podataka u Sunčevom sustavu – kazao je astronom za Dalmacija Danas.
Iako je za vikend bila najavljena službena potraga za ostatkom ovog tijela iz Svemira, danas stižu pomalo razočaravajuće vijesti.
"Previše se diglo 'prašine'. Kada bi se sada pojavili na lokaciji, vjerujemo da to ne bi bilo dobro. Tako da ćemo meteorit prepustiti majci prirodi" - kratak je komentar koji smo danas dobili vezano uz najavljenu službenu potragu ovog vikenda.
Hoće li potragu nastaviti radoznali pojedinci, nije nam poznato, na nas je oduševila činjenica da je jedan ovakav prirodni događaj izazvao golem interes javnosti. Potajno se nadamo da naši astronomi (opravdano) u zadnjoj izjavi nisu bili iskreni te da će službena potraga ipak biti organizirana, a znanosti vrijedan meteorit - pronađen.
Težak 25 grama?
Podsjetimo, koordinator meteorske mreže Damir Šegon je izvijestio da su snimke s četiri kamere omogućile izračun putanje, iz kojeg je proizišlo da je tijelo veličine otprilike rukometne lopte u atmosferu Zemlje ušlo brzinom od oko 19,7 kilometara u sekundi te svoj sjajni put započelo na visini od 84 kilometra. Nakon nešto više od 4 sekunde preleta, meteoroid se ugasio pri brzini nešto manjoj od 3 kilometra u sekundi na visini od 26 kilometara, pri čemu rezultat dinamike u zadnjoj točki svijetlog leta upućuje na to da je dio meteoroida preživio svijetli let.
Preživjela masa procijenjena je na oko 25 grama, što uz tipičnu gustoću od 3300 kilograma po metru kubičnom daje tijelo koje odgovara kugli polumjera oko 25 milimetara (nešto poput veličine loptice za stolni tenis ili golf). Orbita tijela ukazuje na to da je tijelo porijeklom iz asteroidnog pojasa.
https://www.facebook.com/297086454066799/videos/479183530110422