Povodom Dana izviđača, 19.5., datuma koji hrvatski izviđači obilježavaju kao svoj dan, sjećajući se prvog tečaja za izviđačke vođe koji je na taj datum započeo 1951. godine, u tadašnjem Pionirskom gradu u Zagrebu (danas Gradu mladih) te obilježavajući i prvi javni nastup splitskih izviđača, nakon 2. Svjetskog rata, koji se na splitskoj Rivi održao u paradi povodom 1. svibnja, 1951. godine, splitski izviđači predstavili su najnovije ishode svojih projekata, podržanih od strane Europskih snaga solidarnosti, Agencije za mobilnost i programe EU, te institucija grada Splita (Gradonačelnika, Odjela za komunalne djelatnosti, JU Park šume Marjan, Parkova i nasada d.o.o.) i Hrvatskih šuma d.o.o., kao i njhovih stalnih partnera – Saveza izviđača Hrvatske, Ravnateljstva MUP-a za civilnu zaštitu – DIP-Split, GSS-stanice Split.
Prezentaciju u Žrnovnici vodili su Edi Perić, predsjednik Splitskog skautskog zbora, Igor Belamarić, krajobrazni arhitekt Parkova i nasada i Ivan Vidosavljević iz Hrvatskih šuma. Među brojnim gostima tu su bili pročelnik HGSS Stanice Split Darko Gavrić Čerčo, predstavnici Grada Splita Ivica Grubišić, Damir Ordulj i Damir Babić i brojni drugi.
U prekrasnom ambijentu Seoskog gospodarstva Antoničin mlin u Žrnovnici predstavljeni su sljedeći projekti:
- „ZELENO, VOLIM TE ZELENO“, u sklopu Europskih snaga solidarnosti.
ISHODI PROJEKTA:
- 64 strana volontera
- 2 mjeseca trajanja aktivnosti pošumljavanja kroz 4 smjene, od 5.3. – 5. 2021.
- Zasađenih 2700 novih sadnica na obroncima Mosora
- 4500 volonterskih sati – što je učinak koji se pribraja hrvatskom BDP-u i u službenoj procjeni vrijedi - pomnoženo s 30,00 kn vrijednosti volonterskog sata u RH – ukupno 135.000,00 kn ili oko 17.800,00 eura
- 960 noćenja izvan sezone, prijavljenih unutar turističke jedinice
- Prema anketiranju volontera – oko 800,00 eura izvanpansionske potrošnje, što je prosječnih 200,00 eura po volonteru (ili približno dodatnih 100.000,00 kuna potrošnje u našoj zajednici, tj. oko 14,00 eura dnevno)
- Oko 110.000,00 kuna potrošnje na namirnice za prehranu, od čega je 20.000,00 kuna otišlo u hrvatski PDV.
- U internoj anketi provedenoj za sve sudionike projekta, od 9 ocjenskih kategorija, tri su dobile ocjenu debelo višu od 4 (dvije blizu 4,5), a šest ih je dobilo ocjenu 4,5 ili višu...
Najvišu ocjenu dobio je grad Split kao lokacija – 4,96.
Iz navedenih se ishoda može pročitati sljedeće: od oko 50.000,00 eura koje su Europske snage solidarnosti unijele u ovaj projekt, 28.000,00 eura se izravno prelilo u potrošnju u zajednici, kao i u proračun RH.
Kada tome pribrojimo učinak volonterskih sati koji se pribrajaju BDP-u RH, kao i trošak boravka u turističkom objektu, doći ćemo do vrijednosti od približno 50.000,00 eura čistog doprinosa našoj zajednici, UZ dodanu vrijednost – 2.700 novozasađenih stabala, kao i uz promidžbeni učinak - pozitivnu sliku mladih prema našem gradu (uz obećanje da se vraćaju kao turisti).
Ovo je činjenični argument kojim se pokazuje da je Europa u našu zajednicu ulila dodatnih 50.000,00 eura, a projekt „Zeleno, volim te zeleno“ je poslužio kao svojevrsni katalizator za ta sredstva – kvalitetno ih raspršivši u smjerovima koji su našoj zajednici vrlo bitni.
U ostvarenju projekta posebno ističemo izuzetnu podršku gradonačelnika Splita, g. Andre Krstulovića Opare, Pročelnika komunalnog odjela grada, gospodina Damira Ordulja, Upravitelja Hrvatskih šuma - šumarija Split, g. Ante Taraša, te zapovjednika Državne intervencijske postrojbe Split, Ravnateljstva MUP-a za civilnu zaštitu, g. Nikše Sladojevića.
- „VEULONTIRANJE ZA BOLJE UČENJE“, u sklopu Europskih snaga solidarnosti
ISHODI PROJEKTA:
- 6 stranih volontera
- 9 mjeseci trajanja aktivnosti
- Oko 6.000 volonterskih sati (vrijednost od oko 24.000,00 eura)
- Oko 1600 noćenja u turističkom objektu, s prijavom
- Otprilike 20.000,00 eura ukupne potrošnje – po završetku projekta
- Potrošnja na pansionski smještaj i boravišnu pristojbu – oko 10.000,00 eura
UKUPNI TRANSFER SREDSTAVA U ZAJEDNICU – PREKO 54.000,00 eura europskog novca (dodijeljeno oko 50.000,00 eura)
DODANA VRIJEDNOST ZAJEDNICI
- Uobličavanje (okvirni nacrt) Splitske dječje zelene transverzale – zelene transverzale za bolje učenje i upoznavanje svog grada, za osnovnoškolsku djecu
- Istraživanje o svojtama biljnog fonda na Marjanu – o čemu možemo izreći sljedeće komparativne podatke:
- Dalmacija ima oko 3500 biljnih vrsta, a sam Marjan ih ima preko 770 (više od 1/6 ukupnog broja vrsta biljnog fonda Dalmacije). Za usporedbu, možemo reći da cijela Republika Njemačka ima oko 3500 vrsta.
- Dosadašnje vegetacijske karte nisu bile detaljne – u skladu s modernim spoznajama i trendovima vegetacijske struke - tako da se ovom prilikom po prvi put unose i pojmovi/podaci o vegetaciji vertikalnih stijena, litorala...
- Ova biološka raznolikost ukazuje na činjenicu da je, unatoč poharanosti šumskog fonda, naše drago brdo izuzetno biološki živo, jedan ekskluzivni primjer bioraznolikosti u kojem kao žitelji možemo i imamo pravo uživati.
- “Green cities” - u priključenju Splita ovoj svjetskoj inicijativi – naš učinak projekta bi mogao izravno doprinijeti izradi Split green city action plana, kroz segment “osnovne procjene grada”
- Biljni fond se upravo u ovom razdoblju temeljito mapira i trenutačno smo usred najzanimljivijeg razdoblja posvemašnjeg bujanja.
- Mapiranje će biti dovršeno do kraja 8. mjeseca, nakon čega slijedi razdoblje provjeravanja i dopunjavanja
- Sav biljni fond koji bude mapiran, u obliku prikladnog materijala, bit će stavljen na raspolaganje JU Park šuma Marjan
- Detaljnu vegetacijsku mapu omogućit ćemo na javno korištenje nadležnim institucijama
- Simplificiranu vegetacijsku kartu izradit ćemo u tiskanom obliku i podijeliti građanima i školama na korištenje
- Sukladno trenutačnim spoznajama u vegetacijskoj znanosti, ova će karta, po završetku, imati naznačeno ne manje od 12 različitih vrsta biljnog pokrova – predstavljenih s isto toliko različitih boja.
- UPOZORENJE: Dodatno ćemo dati sliku epicentara aktualnih područja pod invazijom PAJASENA, globalnog problema koji na Marjanu upravo buja.
- U ostvarenju ovog projekta moramo posebno istaknuti izuzetnu podršku gradonačelnika Splita, g. Andre Krstulovića Opare, Pročelnika komunalnog odjela grada, g. Damira Ordulja, Ravnatelja Parkova i nasada d.o.o. g. Saše Franjkića, Ravnatelja JU Park šuma Marjan, g. Damira Grubšića, te g. Nediljka Ževrnje – Ravnatelja Prirodoslovnog muzeja u Splitu.
Posebno zahvaljujemo mr. sc. Daliboru Vladoviću, kustosu Prirodoslovnog muzeja u Splitu, na pomoći u florističkoj determinaciji stanja na Marjanu.
Vjerujemo da su ovo dovoljno zanimljivi, kao i dovoljno kvalitetni ishodi za našu lokalnu zajednicu, te se nadamo Vašem atraktivnom predstavljanju istih, kao doprinos suzbijanju defetizma koji se među naše sugrađane polako uvlači po „zelenim“ pitanjima, kao i podstrek njihovom dodatnom doprinosu u misiji očuvanja naše životne sredine i okoliša, te na doprinosu u suzbijanju negativnih klimatskih utjecaja i posljedica globalnog zatopljenja - kazao je Edi Perić, predsjednik Splitskog skautskog zbora.