Odgovor na komentare o stanju Omikron soja virusa korone u Južnoj Africi.
Asterix (*) - stanje 12. siječnja 2022.
Spoznaje do kojih su došli liječnici u Južnoj Africi (JAR) početkom mjeseca studenog koji su neposredno u prvom kontaktu liječili bolesnike oboljele od bolesti COVID-19 i uočili da se radi o puno blažoj kliničkoj slici nego kod prethodnih bolesnika potvrdile su se diljem svijeta.
Nedugo iza tih prvih praktičnih terenskih saznanja znanstveno je dokazano da se radi o izuzetno brzo širećem soju virusa korone manje patogenosti koji primarno zahvaća gornje dišne puteve rijetko izazivajući primarnu intersticijsku upalu pluća.
Tu dobru vijest mnogi su s radošću prihvatili jer svima je dvogodišnje trajanje muka po korona pandemiji dozlogrdilo. Vijest je odjeknulo kao lijek za već pomalo poljuljano povjerenje u cjepiva jer obolijevaju potpuno cijepljeni kao i oni koji su preboljeli Covid-19. Ni cjepni ni prirodno stečen imunitet nisu ih zaštitili zaražavanja virusima korone. Utjeha im je ostala da je valjano imuniziranima klinička slika bolesti blaža i da su rijetka stanja potrebe za hospitalizacijom.
Ponovno su uvedene epidemiološke mjere i prijeti se još rigoroznijim mjerama. Te nove mjere će kao smanjiti zaražavanje. Zaustaviti gripu kad se ona razmaše kao sada i Omikron varijantu korone koja se razmahala isto je kao osedlati vjetar. Zaustaviti ih može samo njihova samoregulacija epidemijskog procesa. Kad se potroši epidemijski potencijal prestat će epidemija, a možda i pandemija.
Nekima kao da smeta što se sada napokon nešto povoljnog po tijek pandemije događa. Pošto-poto žele negirati pozitivna saznanja iz JAR. Pored brojnih tvrdnji glavni adut im je da se iskustva iz JAR ne mogu prenijeti na ostali svijet iz razloga što JAR ima mlado stanovništvo. JAR nema starijih koji su većinom žrtve Covid-19 te njihov primjer ne može vrijediti ostalima koji imaju starije stanovništvo.
Tu tvrdnju u startu demantira činjenica da je u isto vrijeme proljeća na ljeto 2020./2021. na južnoj hemisferi gotovo u isti tjedan počela epidemija Beta soja korona virusa. Trajala je 14 tjedana. Zabilježeno je bilo preko 740.000 bolesnika, a preminulo 27.000. Letalitet 3,65%.
Godinu dana poslije gotovo istovremeno s proljeća na ljeto nastupa epidemija Omikron soja koja je sada pri završetku u svom silaznom kraku. Kroz dosadašnjih 12 tjedana zabilježeno je 640 tisuća zaraženih bolesnika stanovnika JAR, a preminulo je 3.850; letalitet 0,60%. Letalitet u epidemiji Omikron soja šest puta je manji nego prošlogodišnji u epidemiji Beta soja.
U Beta epidemiji i u Omikron epidemiji dobna struktura stanovništva JAR bila je ista. Stoga se ne može govoriti da je dobna struktura sada 2021./2022. određivala ishod Omikron epidemije u JAR i da taj primjer ne može vrijediti u drugim zemljama sa starijim stanovništvom.
Imamo i drugi primjer. Italija je jednako kao JAR šezdeset milijunska zemlja.
Usporedni prikaz sedmodnevnih prosjeka zaraženih korona virusima i preminulih zbog COVID-19 u Italiji mogao se uraditi samo na logaritamskoj skali. Toliko veliki broj zaraženih, a tako minoran broj preminulih nije se mogao prikazati na običnoj skali.
Kroz 12 tjedana zaraženo je blizu 4 milijuna građana Italije (3.905.475), a preminulo 8.869 bolesnika od COVID-19; letalitet 0,22%. Letalitet je u Italiji od Omikron soja skoro tri puta manji nego u JAR, a Italija je zemlja s jednom od najstarijih dobnih struktura stanovništva u Europi.
Imaju li Talijani potrebe upregnuti sve sile u zaustavljanje širenja Omikron epidemije? Tko ili bolje što će im to pomoći osedlati vjetar?
Iskustvo JAR s južne hemisfere sve govori. Već tri tjedna traje stalno smanjivanje 14-dnevne stope zaražavanja Omikron-sojem.
Slična iskustva su na Malti i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Pogledajte najnovije dijagrame. Te zemlje su sada nakon dosegnutog vrhunca epidemijskog Omikron vala, potrošenog dijela epidemijskog potencijala u silaznoj putanji epidemijskog vala izazvanog Omikron sojem. Omikron soj korona virusa zauzdao sam sebe! U tim zemljama umjesto galopom sada nastavlja kasom.
Malta je već pet dana u silaznom kraku epidemijskog vala.
Cipar, Crna Gora pa donekle i Splitsko-dalmatinska županija (SDŽ) smanjuju kut uspona vala i snižavaju krivulju. Omikron usporava galop.
Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) tek je dva dana kako je nakon vrhunca epidemijskog vala zaokrenulo krivuju vala prema dolje. Velike zemlje poput UK teško da mijenjaju započeti smjer.
Druge zemlje, naročito SAD će još malo pričekati do svog vrhunca.
Kažu: koliko je god loš strelovit uzlet ništa nije bolji ni strmoglav pad.
Ipak pomozi Bože da svugdje uslijedi smanjivanje zaraženosti pa makar i pomaaalo.