Jučer je Postaja granične policije Imotski zaprimila prijavu da je 24. studenog 2022. na području Vinjana Donjih pronađen ozlijeđeni bjeloglavi sup.
Ozlijeđena ptica je zbrinuta u specijaliziranom centru, ali je uginula 26. studenog 2022.godine.
Utvrđeno je kako je ptica imala prostrijelnu ranu noge.
O zaprimljenoj prijavi biti će obavješteno nadležno općinsko državno odvjetništvo, a policijski službenici provode kriminalističko istraživanje događaja, izvijestila je u utorak ujutro PU splitsko-dalmatinska.
Bjeloglavi sup – najveća ptica u Hrvatskoj
Bjeloglavi sup je zakonom zaštićena ptica, no bez obzira na tu zaštitu ova ptica kontinuirano vodi borbu za opstanak vrste. U pitanju je ptica grabljivica koja pripada porodici jastrebova i strvinara. Poznata je po tome što se radi o „mrtvojedoj“ životinjskoj vrsti.
Po tome se razlikuju od ostalih ptica grabljivica – ne ubijaju životinje i ne love ih već se hrane mrtvim plijenom. Bjeloglavi se sup može pronaći na mnogo kontinenata, pa ih tako možemo susresti u Španjolskoj, Grčkoj, Indiji, Iraku i drugdje. U Hrvatskoj ih se može pronaći jedino na području Kvarnera, a najviše ih se smjestilo na jednom njegovom otoku. Riječ je o Cresu, jednom od najljepših jadranskih otoka, s mnogo netaknutih prirodnih područja u kojima supovi mogu pronaći svoj mir.
Rasprostranjenost i životni prostor
Zbog sveukupnih istraživanja sa svih kontinenta, može se reći otprilike kakva područja supovi vole. Oni nastanjuju velika, ali ipak otvorena područja koja mogu uključivati stepe, planine, obale i polupustinje. Nasuprot većini životinja, bjeloglavi supovi vole suša i sunčanija područja. Njihova prisutnost i količina ovisi o prisutnosti i količini stoke. Mogu se razmnožavati na mnoštvu različitih visina. Od litica sa hrvatske obale do mjesta visokih 3000 m nadmorske visine! Za njih su prigodna visoka mjesta, ali borave i na nekim poprilično niskim mjestima. Supovi za gradnju svojih gnijezda biraju visoka mjesta, a sama su gnijezda visoka do jednog metra. Grade ga mužjak i ženka zajedno, a to rade pomoću suhog granja, trave, ovčje vune i lišća. Gnijezdo iznutra oblažu paperjem kako bi bilo ugodnije ženki prilikom sjedenja na jajima. Ženka nese jedno jaje godišnje i to u najhladnijem zimskom periodu, tijekom prosinca i siječnja. Na jajetu sjedi dva mjeseca i u tome joj pomaže i mužjak koji također sjedi na njemu. Inače su bjeloglavi supovi vrlo partnerski povezani.
Izvor: Zaštita prirode