'Prema prvim dostupnim podacima omikron bi mogao biti božićni dar koji bi možda mogao čak i ubrzati kraj pandemije. Veliki broj mutacija bi mogao značiti da je virus optimizirao svoju zaraznost te bi mogao biti manje smrtonosan. Bilo bi to u skladu s načinom na koji se razvija većina respiratornih virusa'', kazao je njemački epidemiolog Karl Lauterbach, koji želi postati idući njemački ministar zdravstva.
Lauterbachova izjava stiže nakon što su južnoafrički liječnici objavili kako se čini da novi soj uzrokuje blaže simptome poput glavobolje i umora te navode da nije doveo do niti jedne hospitalizacije ili smrti, prenosi Dnevnik.hr.
Međutim stručnjaci opetovano upozoravaju da im je potrebno najmanje dva tjedna kako bi se utvrdilo kakav će učinak imati omikron zbog vremena potrebnog da netko razvije simptome bolesti nakon zaraze.
Također, oprez je potreban jer većina osoba koje su se zarazile omikronom je mlađe životne dobi. Naime, nova varijanta je otkrivena prvi put prošlog tjedna, a većina slučajeva koncentrirana je u Južnoj Africi gdje je većinski mlado stanovništvo, a još nije poznato ni koliko je među zaraženima bilo cijepljenih.
Važno je podsjetiti i da su znanstvenici već ranije upozoravali da je malo vjerojatno da će koronavirus ikada biti iskorijenjen, odnosno da će prijeći u blaži virus sličan prehladi. U svakom slučaju, prerano je još za donošenje bilo kakavih zaključaka, upozoravaju i napominju da je važno pratiti situaciju, navodi Daily Mail, te se cijepiti i pridržavati osnovnih epidemioloških mjera.