U Dalmaciji puše najjača bura dosadašnjeg tijeka zime. Danima je vladalo natprosječno toplo vrijeme uz slaba do umjereno jugo, a onda je brza, ali intenzivna hladna fronta donijela zamjetnu promjenu vremena.
Oborina su u većini predjela bile slabe, no lokalno je uz grmljavinsko nevrijeme bilo i obilnijih količina. Primjerice, za vrijeme popodnevnog grmljavinskog nevremena u Podstrani su pale 24 litre kiše i tuče po kvadratnom metru.
U Makarskoj do 169 km/h
Ipak, glavna meteorološka vijest dana je vjetar. Ovisno o dijelu Dalmacije pušu jaka bura i tramontana s olujnim udarima. Prema podacima DHMZ-a bura u Makarskoj puše na udare do orkanskih 169 km/h. U dubrovačkoj zračnoj luci izmjereni su udari do 133 km/h, a u Splitu (Marjan) bura ima udare do 126 km/h. Svi navedeni podaci su službeni.
Ipak, "zvijezda" večeri je Sveti Jure na Biokovu. Prema podacima tamošnje automatske meteorološke postaje, na Biokovu se dogodio udar od 75 m/s, odnosno nevjerojatnih 270 km/h! Radi se o neverificiranom podatku, no postane li on služben, radit će se o najvećoj brzini vjetra ikada i igdje službeno izmjerenom u Hrvatskoj!
Spomenimo da je u ponoć na Biokovu temperatura zraka iznosila -8°C, a osjet hladnoće čak -21°C.
Koje su službeno najveće brzine vjetra izmjerene u
Hrvatskoj?
Kao službeno najjači udar vjetra iz NNE smjera u Hrvatskoj i dalje vrijedi onaj od 21. prosinca 1998. godine s Masleničkog mosta, kada je zabilježen udar bure od 248 km/h (69,0 m/s).
Drugi službeni najjači udar vjetra, također bure, zabilježen je na Paškom mostu, i iznosio je 65,2 m/s tj. 234,72 km/h.
Treći najjači udar bure je izmjeren na Krčkom mostu i iznosio je 221,8 km/h, što se dogodilo za vrijeme ciklone Teodor, 11.11.2013.
23. prosinca 2003. godine, na autocesti A1, između tunela Sveti Rok i Maslenice, na vijaduktu Božići izmjeren je neslužbeno najjači udar vjetra u Hrvatskoj. Tada je jedan od rijetkih instrumenata za mjerenje brzine vjetra koji je uopće uspio neoštećen izdržati nalete vjetra, zabilježio brzinu od 307 km/h, što je neslužbeno najveća ikad izmjerena brzina vjetra u Hrvatskoj. Zbog toga što taj instrument nije bio predviđen za tolike iznose (radi se o instrumentu tvrtke “VAISALA” Wind Set WA15), podatak se ne uzima kao službeni.