O pucnjavi u Splitu u kojoj je danas ubijen pljačkaš banke Index je razgovarao s kriminalistom Željkom Cvrtilom. Iako još nisu poznati svi detalji ovog događaja, Cvrtila kaže da je zaštitar trebao pokušati razoružati pljačkaša i vezati ga do dolaska policije. No, to se nije dogodilo već je pljačkaš sa zaštitarom kojeg je držao kao taoca izašao iz banke.
Tko je ubio lopova?
U jednom trenutku razbojnik se istrgnuo i dao se u bijeg. Kako se u tom času oružje našlo u njegovim rukama tek se mora utvrditi.
Prema onome što se trenutačno zna, tada su pred banku naišle policijske službenice. Nije još potvrđeno jesu li došle upravo dojavu o razbojništvu ili su slučajno naišle.
Uslijedila je, kako je potvrdila zamjenica županijske državne odvjetnice Rene Laura, pucnjava. Je li razbojnik zapucao prema policajkama nije još potvrđeno. Ne zna se ni je li se ubio sam ili ga je pak ustrijelila jedna od policijskih službenica. Smrtonosan je bio jedan hitac u glavu, a odgovor će dati sudsko-medicinski vještak.
Kada policajci smiju pucati?
"Očevidom kojeg policija obavlja u nazočnosti državnog odvjetništva sve se još utvrđuje. No, zna se u kojim okolnostima policijski službenici mogu uporabiti vatreno oružje. To nije nužno samo ako netko zapuca prema njima", objašnjava Cvrtila
"Osim nužne obrane, vatreno oružje može se koristiti i u krajnjoj nuždi te kod hvatanja počinitelja kaznenog djela za koje se može izreći najmanje 10 godina zatvora. Osim toga, oružje policajci mogu koristiti i u sprječavanju bijega osobe koja je pobjegla s izdržavanja kazne zatvora za kazneno djelo za koje je zapriječena najmanja kazna od deset godina", dodaje.
Razbojništvo se, prema Kaznenom zakonu RH, kažnjava s najviše 12 godina zatvora, odnosno minimalno pet godina ako je tijekom razbojništva netko ubijen.
"I samo podizanje oružja može značiti stvarnu opasnost"
Pod pretpostavkom da je splitski razbojnik i dizao oružje prema nekome na ulici, bez da je zapucao, Cvrtila drži da bi uporaba vatrenog oružja i u tom slučaju bila opravdana.
"Policajci u tom trenutku nemaju vremena povicima upozoravati počinitelja ili najprije ispaljivati hice u zrak. Naprosto nemaju vremena za to jer bi u protivnom također doveli u opasnost živote ljudi kojima počinitelj prijeti oružjem. I samo podizanje oružja prema nekome može značiti stvarnu opasnost", pojašnjava kriminalist.
Tko utvrđuje detalje?
Tek po završetku očevida znat će se od čijeg je hica poginuo razbojnik. Nakon toga utvrđivat će se opravdanost uporabe vatrenog oružja.
"Ako se utvrdi da uporaba nije bila opravdana, to će automatski značiti kaznenu prijavu za policijsku službenicu koja ga je usmrtila", zaključuje Cvrtila, prema čijim riječima bi sve te detalje trebali utvrdit posebni timovi iz MUP-a i Ravnateljstva policije.