Mladenački entuzijazam, znatiželja, kreativnost i ljubavi prema fotografiji za 26-godišnjeg poznatog splitskog fotografa, Ivana Gudića bili su 'odskočna daska' na njegovom fotografskom putu. Već ako osamnaestogodišnjak, naš sugovornik ostvario je samostalni umjetnički projekt - prva samostalna izložba "Faces of Angels". Ivan se može pohvaliti da je njegove fotografije na webu objavio talijanski magazin Vouge, britanski deFUZE, magazin Fashion grunge kao i mnoga strana i domaća tiskana izdanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Surađivao je već tada s poznatim domaćim modelima i dizajnerima, a njegov objektiv kroz već sada osmogodišnji rad obilježio je mnoge pripadnike društvenog i kulturnog života ponajprije Splita, ali i šire okolice.
- Nisam odabrao fotografiju, fotografija je izabrala mene - izjavio je jedan od najvažnijih suvremenih fotografa Latinske Amerike, Gerardo Suter. Je li Ivana odabrala fotografija i kako je počela njegova fotografska priča, smatra li da po pitanju fotografije vrijedi pravilo 'manje je više', tko su mu uzori ispričao je Ivan za Dalmaciju Danas.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Iako je završio srednju Turističko-ugostiteljsku školu, život ga je 'odveo' u drugom smjeru. Ipak, fotografiju je kaže oduvijek vodio.
- Fotografija je oduvijek bila ono što me je privlačilo i iako nisam prvotno to upisao kao svoj poziv, ipak je nešto u mene presudilo da se odlučiti za ono što sam oduvijek volio. Od tada pa do danas, uspješno fotografiram i uživam u svom poslu - odgovorio nam je Ivan na pitanje kako je započela njegova fotografska priča.
Prvih nekoliko objavljenih fotografija su crno bijele
Na svom Instagram profilu, već 2014. godine Ivan je objavljivao fotografije sa shootinga. Prvih nekoliko fotografija su crno bijele. Uglavnom su to umjetničke portretne fotografije koje hvataju trenutak u kojem osoba na slici proživljava emocije koje su fotografu zapele za oko. Ali, kroz godine Ivan je objavljivao i mnoge modne fotografije.
Gdje pronalazite inspiraciju?
- Inspiraciju sam pronalazio od ranog djetinjstva u lijepim licima te pričama. Posebno volim crno bijele fotografije jer imaju jednu dodatnu emociju i smatram da se te emocije kroz njih još bolje mogu dočarati - iskreno će.
Mnoge fotografije na društvenim mrežama splitskih influencera, dizajnera, frizera i vizažista nose potpis Ivan Gudić.
Neizostavno je bilo stoga upitati - s kim sve surađuje?
- Surađivao sam i surađujem s mnogim poznatim imenima s naše scene. Smatram da ih nije potrebno isticati jer ‘nomina sunt odiosa’, a sa svakim mi je bilo zadovoljstvo raditi. Svaka od mojih suradnji pretežito je nastala spontano jer mi je cilj prije svega bio da se moj kvalitetan rad prepozna, a onda kasnije sve dođe samo od sebe pa tako i suradnje.
Kada bi vam se pružila prilika izabrati jednog domaćeg i svjetskog modela za suradnju, koga biste izabrali?
Kada bih imao priliku birati, volio bih fotografirati Angelinu Jolie i Gisele Bundchen.
Smatrate li da je vaš foto-stil drugačiji od ostalih?
- Na samom početku karijere, svoj stil opisao bi kao poprilično jednostavan, a fotografije su više bile umjetničke (raw fotografije). S vremenom i povećanjem posla dolazili su drugačiji klijenti pa se i moj stil promijenio. Sada bi rekao da fotografiram više komercijalne radove jer puno bolje prolaze u vremenu kada društvene mreže diktiraju trendove .
Ivan smatra da je za savršenu fotografiju potrebno je dobro oko, svjetlo i znanje o fotografiji. I dobra vibra na snimanju. S obzirom da je splitski fotograf, zanimalo nas je gdje najčešće obavlja foto shooting.
- Na svom laptopu imam popriličan broj lokacija za različita snimanja koja su u Splitu, ali i izvan Splita, Između ostalog koristim i studio.
O trajanju snimanja kaže da, ovisno i veličini projekta, znaju trajati od 3 do 4 sata pa sve do 10 sati snimanja.
"Volim se voditi mantrom 'manje je više'"
Vrijedi li po pitanju fotografije vrijedi pravilo 'manje je više'?
- Volim se voditi mantrom ‘manje je više’, a samim time volim i takav način fotografiranja. No, ponekad, morate malo odstupiti od vlastitih pravila i dodati nečeg više kako bi fotografija bila još bolja.
Kao dugogodišnji volonter splitske Udruge za sindrom Down-21, 2016. godine u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu Ivan je održao svoju prvu samostalnu izložbu. Kroz tridesetak radova objektivom je zabilježio portrete i lijepe životne trenutke članova Udruge.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ivan nam je za kraj otkrio da će skoroj budućnosti održat izložbu svojih radova te da se tomu jako veseli.
- Također, uveo sam jedan novitet u svojim snimanja, a to su obiteljske fotografije kroz koje pokušavam prikazati emociju i ljubav onoga što obitelj znači - zaključio je Ivan.