Godina 2020. okrugla je i posebna cijelom svijetu, ali Kulturno umjetničkom društvu željezničara „Filip Dević“ još je posebnija. Ove godine 'Dević' slavi okrugli rođendan, slavi 70 godina svog postojanja koje ima za cilj kulturno umjetničko djelovanje na amaterskoj osnovi. Pozamašna je to brojka za jedno društvo iza kojeg se kriju respektabilne brojke od tisuće održanih koncerata i nastupa širom svijeta, tisuće djece i mladih odgojenih da poznaju i vole svoju narodnu baštinu, tisuće članova koji su prošli kroz njihove klape, orkestre i plesni ansambl, a pozamašan broj njih se ni do dana današnjeg ne da od tamo istjerati.
Što se sve događalo u tih 70 godina postojanja, tko je sve bio članom i jest član Društva, gdje su Devićevci sve nastupali, koje nagrade su osvojili… i kako proslavljaju ovaj veliki jubilej, otkrio nam je tajnik Ante Jukić.
“Filip Dević”, osnovan 1950. godine, danas okuplja dvjestotinjak članova koji djeluju u muškoj, ženskoj i mješovitoj klapi, orkestru, plesnom ansamblu, školi folklora i školi mandoline i gitare. Čuvaju našu glazbenu tradiciju, i prezentiraju je svijetu na svojim putovanjima. A kako je sve krenulo?
- U 70 godina djelovanja oko 8.000 članova je aktivno sudjelovalo u radu Društva.
Još krajem 30-ih godina prošlog stoljeća željezničari su se organizirano bavili kulturnim djelovanjem. Naime postoje fotografije limene glazbe iz 1939. godine. Zbog 2. svjetskog rata aktivnosti su zaustavljene, te nastavljene nakon rata osnivanjem dramske sekcije 1945. godine i nešto kasnije u to vrijeme popularne biciklističke sekcije. Društvo je formalno osnovano 1950. godine, ime je dobilo po željezničkom radniku Filipu Deviću, rodom iz Miljevaca kod Drniša koji je streljan u zloglasnom logoru Jasenovac i to ime s ponosom nosimo već 70 godina. Zatim se redom osnivaju tamburaški orkestar 1952. g., plesni folklorni ansambl 1959. g., muški pjevački zbor 1960. g., 1962. godine se osniva muška klapa, 1971. škola folklora, 1972. ženska klapa (prva je osnovana ženska klapa), 1978. mješovita klapa i te sekcije djeluju u Društvu i danas. Početkom ovog stoljeća osniva se i grupa za suvremeni ples – tumači nam povijest Društva tajnik Jukić.
Danas Društvo broji oko 200 članova, najmlađi članovi imaju 5, 6 godina, a najstariji i preko 70.
Festivali, smotre, nastupi za iseljenike…
Iza 'Devića' su tisuće i tisuće koncerata i nastupa diljem svijeta. U ovih 70 godina, Društvo je 87 puta bilo u inozemstvu na raznim festivalima, smotrama i raznim gostovanjima, od prve inozemne turneje velikog zbora davne 1960. godine u Norveškoj do posljednjeg gostovanja u Italiji prošle godine. U velikom broju europskih zemalja Dević je nastupao, a Društvo je gostovalo i u Egiptu, Meksiku, dva puta u Australiji i Novom Zelandu, te tri puta u SAD-u.
Ipak, Devićevci ističu da su im najdraži nastupi za naše iseljenike.
- Održano je oko 3.000 nastupa i teško je istaknuti najvažnije ili najdraže. Možda su to nastupi za naše iseljenike u nekom dalekom dijelu svijeta kada smo im našom klapskom pjesmom, plesom, glazbom... zvucima mandolina u Starim splitskim plesovima, batom koraka u Vrličkom kolu ili poznatim završnim kolom iz opere "Ero s onoga svijeta" na trenutke približili domovinu iz koje su neki davno otišli, neki su rođeni izvan Hrvatske, ali su vezani za zemlju svojih predaka. Razlog tomu je vjerojatno toplina i srdačnost kojom vas u nekom dalekom kutu svijeta dočekuju kao dragoga gosta, a ispraćaju s tugom kao staroga prijatelja - pojašnjava nam Jukić.
Od dragih im nastupa, osim ovih za iseljenike koji su zbilja posebni kako za izvođače tako i za publiku, izdvajaju nastupe na festivalima i smotrama klapa, folklora u domovini i inozemstvu na kojima su osvajane brojne nagrade i medalje, često i one najsjajnije.
- Plesači su osvajali nagrade na festivalima u Engleskoj, Poljskoj, Portugalu, Meksiku, Italiji, Egiptu... Ženska klapa je dvostruki pobjednik Omiškog festivala klapa 1993. kada su osvojile 1. nagradu publike i 1. nagradu stručnog ocjenjivačkog suda. Muška klapa je jedna od najtrofejnijih klapa Omiškog festivala s 22. nagrade – upoznaje nas Jukić i s pomalo zavidnom brojkom nagrada.
'Jednom Devićevac, uvijek Devićevac'
Teško je pobrojati, a još teže izdvojiti nastup ili nagradu koja bi bila baš najposebnija, najznačajnija, najvrjednija jer kroz 70 godina puno je toga bilo, ali uvijek su nekako srcu posebni upravo slavljenički koncerti povodom godišnjica društva kada se na pozornici u isto vrijeme nađu mnoge generacije Devićevaca, svaka ponosna na svoje godine provedene u Društvu i ponosna što je dio brojne Devićeve obitelji. S pravom se zato kaže "jednom Devićevac, uvijek Devićevac". Prisjetio je Jukić poznatih Splićana koji su se upravo vodili spomenutim motom. - Mnogi poznati Splićani bili su članovi Devića; Ivo Marjanović i Berislav Mudnić, pjevači Oliver Dragojević, Ivo Amulić, trio Gušt... i Severina je neko vrijeme dolazila u Devića, poznati košarkaš Rato Tvrdić i njegov brat Lovre bili su članovi tamburaškog orkestra koji je osvajao prva mjesta na natjecanjima u tadašnjoj državi.
Ponajbolji splitski koreografi i glazbeni voditelji djelovali su u društvu i odgojili generacije devićevaca. Spomenimo koreografe Branka Šegovića, Branka Ljubića, Juru Škaru, glazbene voditelje Vinka Lesića, Duška Tambaču, Ljubu Stipišića, Eduarda Tudora, Rajimira Kraljevića, Remija Kazinotija... pa sve do današnjih voditelja:
Ivane Smoljanović - ženska klapa, Jakše Gilića - muška klapa, Vilibalda Pečenika - orkestar i mješovita klapa, Tonća Tadina - plesni folklorni ansambl, Kristine Đanić - grupa za suvremeni ples.
Slavljenički nastup u Žrnovnici
Već 70 godina Devićevci svih generacija uljepšavaju i manifestacije i obogaćuju turističku ponudu Splita, ali i Lijepe naše. Uporni su čuvari tradicije i promotori kulture svoga kraja.
Njihov cilj je, kao što smo istaknuli i u samom uvodu, kulturno umjetničko djelovanje na amaterskoj osnovi. Društvo se trajno zalaže za stvaranje i promicanje kulture i kulturnih vrijednosti, izvornih narodnih pjesama, plesova i običaja hrvatskog naroda te je u tom duhu planiralo i brojna događanja i koncerte povodom velike obljetnice, ali nažalost, epidemija koronavirusa pomrsila je i njihove želje i planove.
- Ove godine smo povodom 70. godišnjice Društva planirali brojna događanja i koncerte, svečane koncerte krajem 8. mjeseca na tvrđavi Gripe i u 12. mjesecu u HNK. Imali smo dogovorena i gostovanja u svibnju u Makedoniji, u lipnju u Crnoj Gori, u rujnu sudjelovanje plesnog ansambla na festivalu folklora u Barceloni, te u prosincu adventski koncert naših klapa u Budimpešti. Zbog epidemije mnoga događanja i koncerti su otkazani ili je njihovo održavanje pod znakom pitanja – kazao je Jukić.
Rijetki nastupi koji nisu otkazani su koncert mješovite klape s muškom klapom kao gostima koji je održan 31. srpnja na Kačićevom trgu u Makarskoj, koncert svih sekcija društva koji bi se trebao održati u srijedu 5. kolovoza u Alkarskim dvorima u Sinju povodom Dana Alke i Velike Gospe, te nastup u Antoničinom mlinu u Žrnovnici 6. kolovoza u okviru smotre klapa.
- U okviru te smotre, u drugom dijelu programa će biti slavljenički nastup naših klapa povodom 70 godina Društva. Ovim nastupima se veselimo, kao i svim onima do kojih će nadamo se doći što prije kako diljem Hrvatske, tako i u inozemstvu – poručio je Jukić te ovom prilikom pozvao sve one koji žele pjevati, plesati, svirati s njima, ma i družiti se i putovati, bez obzira na starosnu dob, da se priključe tijekom rujna ovoj velikoj obitelji i postanu članom i 'Devićeve obitelji'.
I zato priključite im se još ove slavljeničke 2020. godine, veselite se, zaželite želju i puhnite s njima 70 svjećica na rođendanskoj torti jer tko zna, možda vam se baš tada želja i ostvari!