„Ne postoji ljepši kraj što liči na raj“, pisao je o ljepoti Bleda najveći slovenski pjesnik Franc Prešern.
Da je zaista tako uvjerila se i ekipa Dalmacije Danas kada se odlučila za jesensku vikend destinaciju odabrati ovaj čarobni gradići i istražiti njegove ljepote.
Čim zakoračite u ovaj mali komadić raja, dobijete potpunu drugačiju dimenziju svijeta. U ovoj reportaži upoznat ćemo vas s njegovom povijesti, okusima tradicionalne slovenske kuhinje i drugim atrakcijama koje ovaj biser nudi.
Naša avantura započela je istraživanjem Bohinja, uživanjem na Bledu i završila se užurbanom Ljubljanskom prijestolnicom na povratku.
Pa krenimo redom.
Moćni i divlji Bohinj
Naša prva stanica bila je Bohinj. Dio je nacionalnog parka Triglav, ali priroda koja se ovdje može doživjeti je fascinantna. Iako je rosila kišica, nije nas omelo da uživamo u njegovim čarima.
Jezero Bohinj je najveće prirodno jezero u Sloveniji koje je nastalo pod utjecajem ledenjaka. Žičarom smo se vozili iznad njega i za par minuta stigli na nadmorsku visinu od 1535 metra. A to nas je koštalo 70 eura, no isplatilo se jer se s Vogela pruža najljepši pogled na cijelo Bohinjsko jezero. Gore se nalaze i ugostiteljski objekti, pa možeš planirati ručak s nezaboravnim pogledom.
Budući da smo se vozili iznad planinskih šuma, nadali smo se da ćemo ugledati kozoroge, no ništa od toga. Kozorozi su inače životinje koje žive u alpskim područjima, a u Sloveniji su zakonom zaštićeni.
S obzirom da smo mi stigli u sumrak, odlučili smo probati specijalitete poznatog restorana Triglav koji na prvu osvaja svojim modernim i ugodnim ambijentom.
Restoran u ponudi ima samo dva menija, mesni i riblji, koje poslužuje u pet sljedova. I vjerujte nam na riječ nećete ostati razočarani, a sve to za cijenu od samo 30 eura.
I dok je Bohinj moćan i divlji, Bled romantičan, pun legendi, a i vrlo lako možete zamisliti zamisliti nekadašnji plemićki život.
Legende kažu…
Jedna od legendi glasi.
Za mirnih i tihih noći iz dubina Bledskog jezera čuje se zvuk zvona. U 16. stoljeću u Bledskom dvorcu je živjela udovica Poliksena, neutješna zbog gubitka muža, skupila je svoje zlato i srebro i dala ga za izradu zvona. Oluja je zahvatila brod koji ga je prenosio za crkvu Marijina Uznesenja na Bledskom otoku i zvono je potonulo. Shrvana i neutješna, udovica se zaputila u Rim i zaredila se gdje je i umrla. Srećom, Papa je poslao novo zvono za crkvu koje se i danas koristi. Kažu da će se svakome tko pozvoni ostvariti želja.
A čini se kako će nam se želja ostvariti, jer teškom mukom, ali zvono nam je zazvonilo tri puta.
Druga legenda nam i nije baš išla na ruku.
Druga kaže da će par koji posjeti ovo mjesto pratiti vječna sreća ako muškarac prenese voljenu preko 99 stepenica od dna jezera prema vrhu crkve.
A kako je ovo bilo girl's trip i partnera nije bilo u blizini, sami smo se otisnuli 99 stepenica. Dobro ste pročitali, ako posjetite ovaj gradić, pripremite se na aktivan odmor jer je put oko Bledskog jezera dug šest kilometara i zahtjeva tri sata hoda. Naravno, imate opciju obići ga biciklom ili kočijom.
Vožnja jezerom
Vožnja brodom jezerom je među popularnim atrakcijama. Postoje tri opcije vožnje brodom na ovom prekrasnom jezeru. Prva opcija je da unajmite drveni čamac s kojim možete doveslati do malog otočića na jezeru. Druga opcija je vožnja tradicionalnim brodom – Pletena. Pletena je drveni brod koji podsjeća na Venecijsku gondolu iako originalno potiče iz Austrije. Treća opcija je vožnja električnim brodom.
Mi smo pletenom odlučili posjetiti jedini prirodni otočić u Sloveniji. Na njemu se nalazi crkva Marijinog Uznesenja koja je sagrađena u 17. stoljeću. Samu crkvu možete obići po cijeni od 15 eura, a možete se popeti na 54 metara visok zvonik. Naime, na vrhu crkve se nalazi zvono koje smo spomenuli na početku.
Zalogaj kremšnite
A ako nisi pojeo kremšnitu na Bledu, kao da nisi ni bio. U kavani Park naručili smo svjetski poznatu bledsku kremšnitu i uživali u nestvarno lijepom pogledu na jezero Bled.
Bledske kremšnite se rade po starom receptu i zaštićeni su prozvod ovog kraja. Možete ih probati u više restorana i hotela, ali samo u Bledu i okolici. Kažu da se kremšnita, ako je rađena po originalnom receptu, mora cijela zaljuljati kada ju stavite na tanjur.
Cijena jedne kremšnite je 5 eura, a ogroman komada kolača, dimenzija 7x7x7 cm, predozirat će vas šećerom taman dovoljno da možete nastaviti dalje s obilaskom.
Kalorije smo vrlo brzo potrošili hodajući prema Bledskom gradu, odnosno dvorcu Bled. Ulaznicu po cijeni od 15 eura možete kupiti na ulazu ili online.
Tajne Bledskog dvorca
Izgrađen je prije više od 1000 godina, a nalazi se na 130 metara nadmorske visine iznad Bledskog jezera. S obzirom da se nalazi na brdu ovaj dvorac osigurava savršen pogled na cijelo jezero i grad.
U dvorcu možete posjetiti muzej (obilazak je uračunat u cijenu ulaznice), vinski podrum (uz degustaciju vina), kao i tiskaru u kojoj se nalazi rekonstruiran Gutenbergov tiskarski stroj, na kakvom su knjige tiskane u 16. stoljeću.
Ovo nas je posebno zaintrigiralo. Odjeven poput šegrta, Uroš nam je otkrio da već 23 godine radi tehniku visokog tiska, odnosno knjigotiska koji se koristio u 15 stoljeću. Zatim nam je pokazao kako je izgledao bakrotisak iz 17.stoljeća.
Uroš nam je dozvolio da i sami prođemo tehniku knjigotiska. I tako smo si sami napravili suvenir na ručno rađenom papiru.
U dvorcu treba obratiti pažnju i na vinovu lozu koja raste uz ulaz u muzej. Procijenjeno je da je stara više od 400 godina, a zapisana je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najstarija loza koja i dalje daje grožđe.
Ono što također krasi ovaj kraj je i vječna kulisa za vjenčanja pa su tako brojni parovi iz cijelog svijeta – svoje sudbonosno DA odlučili izgovoriti baš na ovom mjestu, a na jedne takve smo naišli baš u Bledskom dvorcu.
Ako se pitate gdje naći smještaj na Bledu, ne brinite – ima ih na pretek. Odličnu vilu uspjeli smo pronaći smještenu u centru s pogledom na jezeru i to za sasvim pristojnu cijenu.
Dodatni plus je što je u ponudu uključen i najčarobniji doručak.
Dalmacija u Sloveniji
Dodatnu čar doručku dala je dalmatinska glazba koja je odjekivala u blizini pa smo odlučili provjeriti tko to pjeva.
I naišli na klapu Portun s Korčule koji su očarali prolaznike Oliverovim stihovima.
„Jedan ugostitelj nas je pozvao da dođemo svirati u njegov restoran zato smo ovdje na Bledu“, kazuje nam jedan član grupe i dodaje da nisu mogli odoljeti da zapivaju pismu kada su ugledali uličnog svirača.
„Zamolili smo ga da nam posudi gitaru jer smo htjeli zapivati jednu pjesmu, ali nismo na jednoj stali“, govore nam.
Naravno da nisu kada se masa skupila i uživala u čarobnim zvucima Dalmacije usred Slovenije.
Klemen, ulični svirač nam je pak kazao da mu se sviđa dalmatinska glazba, ali on je ipak za rock. Proputovao je od Hrvatske do Albanije te nam kaže da se u Splitu baš i nije proslavio.
I tako smo ispratili naše ljude i nestvarno putovanje pored kojeg se bilo koja Disneyjeva bajka može posramiti.
Ljubljana u jednom danu
Na povratku smo posjetili slovensku prijestolnicu, Ljubljanu – odredište idealno za jednodnevni izlet.
Uz srdačne domaćine i Ljubljanu koja se otvorila pred nama kao riznica hedonističkih doživljaja, ovaj jednodnevni izlet ostao nam je urezan u pamćenju kao nezaboravan spoj kulture, gastronomije i gostoprimstva.