Iako je početak veljače, posljednjih dana, sunčano vrijeme i ugodne temperature privukle su ljude vani pa su tako popularne splitske plaže krcate. Djeca koja se igraju, nogomet na male branke, piciginaši koji imaju svoj odred navijača, svakodnevni su prizori na splitskim Bačvicama unatoč tome što se nalazimo u ‘debeloj’ zimi. Barem tako kaže kalendar.
No i dalje ima onih kojima ne smetaju niske temperature mora pa se uvijek može naći i pokoji hrabri kupač. A komentara poput ‘Koji luđak’, ‘Šta mu to triba’, ‘Ne bi ja za sve pare svita’ ne izostaje.
“Osjećaj kao da lebdiš”
I dok neki ovaj potez smatraju ludim, zapravo itekako ima brojne zdravstvene benefite. Neki se čak odlučuju za korak dalje pa uranjaju u ledene kupke. Zasigurno ste proteklih mjeseci naišli na brojne fotografije i snimke koje su vam na prvu možda izgledale zastrašujuće, no ako ćemo vjerovati iskustvu naše čitateljice koja je ovu 'Wim Hof' metodu isprobala u Sloveniji, zapravo djeluje jako opuštajuće.
“Smatrala sam se zimogroznom osobom i onda sam odlučila isprobati tuširanje ledenom vodom. Zatim sam šetala po Rivi navečer dok je bura puhala, u kratkim rukavima. Tako sam krenula s pripremama za uranjanje u ledenu kupku na radionicama koje su bile organizirane u Sloveniji. S obzirom na to da sam puno istraživala o ovome zbog određenih zdravstvenih problema koje imam, činilo se kako bi ova metoda mogla pomoći.
Najvažniji korak u samom procesu je disanje, time si odvučete pažnju kako bi se tijelo priviklo na hladnoću. Uz to je jako opuštajuće, a kod zadržavanja daha doslovno čuješ i osjećaš rad srca. Pred kraj se jave trnci u prstima i osjećaj kao da lebdiš, doslovno osjećate kako vam se tijelo puni kisikom.
Osjećaj nakon toga je neopisiv, kao da ste ponovo rođeni”, opisuje nam Splićanka Željka (puni podaci poznati redakciji).
Jeste li spremni za uranjanje u ledenu kupku?!
Potaknuti ovom interesantnom metodom brige o zdravlju, odlučili smo doznati sve benefite i rizike, stoga smo porazgovarali s Danielom Skoblarom, jedinim certificiranim trenerom 'Wim Hof' metode u Hrvatskoj.
Riječ je o čovjeku koji je napustio siguran i prestižan posao na Wall Streetu, preselio se u rodnu Privlaku pored Zadra i započeo s učenjem spomenute metode koju sada uspješno prakticira sa svima onima koji žele osnažiti imunitet i zdravlje te ono najvažnije - promijeniti perspektivu gledanja na svakodnevnu užurbanost. A uskoro će i Splićani imati priliku upustiti se u ovu ledenu avanturu.
Naime, Skoblar će 25. veljače u trgovačkom centru Joker održati radionicu u Splitu. Jeste li spremni za uranjanje u ledenu kupku?!
U nastavku donosimo intervju s Danielom koji nam je otkrio sve detalje.
Kada i zašto ste se odlučili za primjenu Wim Hof metode? Kako ste odlučili postati licencirani trener, odakle se rodio motiv? Integrirate li spomenutu metodu u svakodnevni život?
Čuo sam za Wima Hofa još 2010., ali nisam previše razmišljao o tome sve dok se nekad 2017. nisam ulovio da sam više u mislima no u tijelu, nekako kao da djelujem na autopilotu. Kad sam se preselio u Hrvatsku, odlučio sam posjetiti Wimov dom i učiti od njega osobno, nakon čega sam odlučio postati instruktor, prvi na Balkanu. Sada sam instruktor 3. razine, što mi omogućuje vođenje ekspedicija s Wimom i poučavanje budućih instruktora.
Da, to je dio mog načina života, prije svega mentalna komponenta metode: pozitivan stav i vjerovanje da uvijek postoji prostor za napredak. Na primjer, gledanje na obilje umjesto na nedostatak.
Od betonske džungle do čistog Jadrana
Iz New Yorka ste se preselili u Privlaku. Koliko se od tada vaš život promijenio? Nedostaje li vam što u odnosu na njujoršku užurbanost?
Moj se život promijenio za 180 stupnjeva. Od klasičnog 9 do 5 u financijama, moj život se pretvorio u seoski. Od betonske džungle i mirisa rijeke Hudson, čistog Jadrana, bure i mirisa borova. Iskreno, samo mi nedostaje obitelj. Nekad sam se zezao da mi nedostaje dostava Amazona u jednom danu, ali evo čak ni to.
U koje svrhe se primjenjuje Wim Hof metoda? Može li biti opasna?
Wim Hof metoda je svestrana. Primjenjuje se u razne svrhe poput poboljšanja koncentracije, upravljanja stresom i podrške imunološkom sustavu. Kao i kod bilo koje prakse koja uključuje ekstremne uvjete ili rad s disanjem, preporučljivo je pristupiti joj odgovorno i pod stručnim nadzorom.
Iako može pružiti brojne prednosti, osobe s određenim zdravstvenim stanjima trebaju se posavjetovati sa zdravstvenim stručnjakom prije nego što je isprobaju. S bilo kojim fiziološkim stresorom dolazi određeni rizik. Zato se preporučuje učenje od stručnjaka.
“Najveća prednost metode je upravo ta da je besplatna”
Koji su benefiti ove metode? Kako utječe na stres, ali i na imunološki sustav?
Vježbe disanja i meditacija mogu pomoći u smanjenju razina stresa. Niži kronični stres često rezultira boljom funkcijom imunološkog sustava. Studije su također pokazale da osobe koje prakticiraju Wim Hof metodu mogu utjecati na imunološki odgovor tijela na upalu, odnosno smanjiti upalno stanje.
Izlaganje hladnoći, također komponenta Wim Hof metode, potiče tjelesni stresni odgovor te poboljšava kardiovaskularno zdravlje, utječe na san, mentalno stanje… Znate li ikoga tko se bori s ovim problemima današnjice? Ali zapravo najveća prednost metode je upravo ta da je besplatna – svijest, voda i zrak.
Kako izgleda proces uranjanja u ledenu kupku?
Ključno je postaviti si namjeru i imati fokus. Priprema se vježbama disanja, a zatim se u led ulazi smireno. Ne podcjenjujte moć hladnoće samo jer ste to negdje vidjeli na društvenim mrežama. Sve ostalo možete saznati na službenoj radionici Wim Hof metode sa mnom 🙂 Pronađite certificiranog instruktora u blizini kako biste si osigurali najbolje iskustvo.
Kakva su vaša iskustva s Hrvatima? Jesu li skeptični ili otvoreni prema ovoj metodi?
“Hrvati su brutalni”
Iskreno, brutalna! Na početku mog putovanja, bilo je izazovno privući bilo koga, ne samo Hrvate, da budu otvoreni prema ideji vježbi disanja i izloženosti hladnoći, ali s vremenom su se otvorili. Razumijem da postoje određena ograničavajuća uvjerenja o hladnoći: bura, propuh, promaja, hodanje bosih nogu, itd. Po mom iskustvu, većina ljudi je otvorena prema metodi, kažu "Znam da je to zdravo, ALI..." U tom slučaju, samo je potrebno pružiti im dodatne informacije i uvide. Zapravo mi je drago razgovarati sa skepticima jer sam nekad i sam bio skeptik.
Što je najbitnije tijekom i nakon procesa?
Svijest, prisutnost i dah.
Kojim osobama biste savjetovali prakticiranje, a koje bi je trebale izbjegavati?
U teoriji, bilo koja zdrava osoba može prakticirati Wim Hof metodu. Kada se ova metoda prakticira pravilno, pridonosi zdravom, snažnom i sretnom životu.
Ali želim istaknuti i da sam radio s brojnim osobama s nepovoljnim autoimunim stanjima, općom populacijom koja želi poboljšati kvalitetu života i profesionalnim sportašima koji traže taj 1% prednosti nad svojim protivnicima. Svi su osjetili velike prednosti kada su integrirali ovu metodu u svoje živote.
U svakom slučaju ne savjetujem prakticiranje WHM-a ako ste trudni, u oporavku od nedavne operacije ili ako bolujete od koronarnih bolesti, epilepsije, zatajenja bubrega, Raynaudovog sindroma (tip II), ili ako imate povijest ozbiljnih zdravstvenih problema poput zatajenja srca ili moždanog udara. Ako imate ozbiljno medicinsko ili psihološko stanje ili sumnjate u svoje zdravlje, preporučljivo je konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom prije nego što isprobate bilo koju tehniku Wim Hof metode.
Disanje je jako važno u ovoj metodi. Možete li nam opisati tehniku?
Mogu je opisati ukratko - više informacija možete pronaći na www.wimhofmethod.com .
Sastoji se od 3 koraka.
1) duboko, svjesno disanje
2) zadržavanje daha
3) ponovno zadržavanje daha.
NE SAVJETUJEM TO RADITI U BLIZINI VODE ILI U VODI, dok upravljate strojevima ili ako ste trudni. Sigurnost je na prvom mjestu.
“To nije natjecanje”
Koliko traje optimalno izlaganje hladnoći?
To ovisi o namjeri za željenim rezultatom. Također, ovisi o temperaturi vode, ali općenito 2-3 minute su dovoljne. Počnite postepeno, slušajte svoje tijelo. Nije važno trajanje. To nije natjecanje. Nekad je Wim Hof držao rekord za najduže zadržavanje u ledu od 1:53 minute, a sada su ga oborili sa 3 sata i 28 sekundi.
Vjerujte mi, nije potrebno natjecati se u tom pogledu.