Mnogi potrošači šokirani su cijenom kave u dućanima. Danici se javila jedna čitateljica koja je ostala zatečena novom cijenom popularne Franckove ciglice od 250 grama.
“Obišla sam, danas četiri trgovine u Koprivnici i ostala paf. Cijena ciglice je nevjerojatnih 4,49 eura! A do prije tjedan dana sam je na akciji kupila za 3,29 eura”, bila je u šoku čitateljica koja nam je poslala i fotografiju.
Cijena Franckove ciglice zapravo je gotovo preko noći skočila za čak 16 posto! Samo prije nekoliko dana redovna cijena u dućanima iznosila je regularnih 3,87 eura, a na akcijama se – kako smo otkrili u katalozima – doista mogla kupiti za 3,29 eura.
Franck: Imamo zalihe…
To konkretno znači i kako se moramo pripremiti i na novi cjenovni udar u kafićima jer cijena kave, zbog globalnih poremećaja ove godine, može samo rasti. Nikako padati.
U Francku, tako, za Bloomberg Adriju tumače kako su cijene sirove kave na svjetskom tržištu konstantno rasle od početka 2021. dosegnuvši i najveću razinu u posljednjih desetak godina. Negativan trend nastavljen je s ostalim troškovnim udarima.
Iz Francka su potkraj rujna ove godine za Bloomberg rekli kako imaju dovoljne zalihe, ali da “ovakve stalne promjene u globalnim lancima opskrbe mogu zahtijevati prilagodbe u našoj operativnoj strategiji kako bismo se učinkovito nosili s eventualnim nepredviđenim okolnostima i budućim izazovima”.
“Cijene kave na burzama dostižu razine koje nisu viđene desetljećima. Cijena robuste porasla je više od 80 posto, arabice za više od 30 posto, i to samo u ovoj godini. Hoće li se taj rast cijene preliti na kavopije?
Vjerojatno hoće, no pitanje je kada i u kojoj mjeri, jer, kako poručuju iz Atlantica, “nemoguće je internim uštedama anulirati kretanja na svjetskim burzama sirovina”, piše Danijela Polonijo iz Bloomberga.
Najgori u EU
Kad je riječ o tržištu EU, Hrvatska je i tu neslavni pobjednik: cijena kave najviše raste upravo u našoj zemlji.
Europski statistički ured tako navodi kako je kod 15 zemalja EU stopa inflacije za kavu bila viša u ožujku ove nego u ožujku prošle godine. Najviše pozitivne stope inflacije u travnju 2024. zabilježene su u Hrvatskoj (7,4 posto), Rumunjskoj (6,8) i Bugarskoj (6,6 posto).
U Sloveniji je kava u proteklih godinu dana (od travnja do travnja) poskupjela samo za 0,9 posto, a u Mađarskoj je čak pojeftinila za 3,10 posto.
U Hrvatskoj, podsjetimo još jednom, kava je u tom razdoblju poskupjela za 7,4 posto, što je najviše u EU, otkrivaju podaci Eurostata objavljeni u svibnju ove godine.