Udruga "Marko Uvodić Splićanin" za istraživanje i očuvanje splitske čakavštine izborila se 2013. za uvrštenje splitskoga govora kao nacionalnog nematerijalnog kulturnog dobra.
U Rješenju Ministarstva kulture iz 2017. piše: „Utvrđuje se da splitski govor (splitska čakavština) ima svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra u smislu članka 9. stavka 1. alineje 1. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Ovim Rješenjem Ministarstva kulture navedene su obveze nositelja kulturnog dobra:
1. Promicati funkciju i značaj dobra u društvu, te uključiti zaštitu dobra u programe planiranja;
2. Osigurati održivost dobra kroz izobrazbu, identificiranje, dokumentiranje, znanstveno istraživanje, očuvanje, zaštitu, promicanje, povećanje vrijednosti, mogućnost prenošenja tradicije nasljednicima putem formalnog i neformalnog obrazovanja te revitalizaciju napuštenih segmenata dobra;
3. Senzibilizirati javnost i podupirati zaštitu i očuvanje dobra identifikacijom procesa globalizacije i društvene preobrazbe kako bi se izbjegla opasnost nestajanja, uništenja ili komercijalizacije dobra, a potaklo zbližavanje i snošljivost među ljudima;
4. Potaknuti izradu zavičajnog rječnika i gramatike; – uključiti njegovanje materinskog govora u nastavne planove i programe osnovnoškolskoga i srednjoškolskog obrazovanja.
Gradski vijećnik Damir Barbir na današnjoj sjednici splitskog Gradskog vijeća postavio je pitanje na ovu temu:

"Posebno bih naglasio 4. točku ovog Programa zaštite kako ga je utvrdilo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a to je zadaća da se „uključi njegovanje splitskog čakavskog govora u programe osnovnoškolskoga i srednjoškolskog obrazovanja.Poznato mi je da je godine 2019. profesor emeritus Joško Božanić s grupom kroatista s Filozofskog fakulteta pokrenuo izradu Programa edukacije nastavnika hrvatskoga jezika kako bi se pripremili za uvođenje izbornog predmeta splitskoga govora. Taj program je napravljen i pitanje je odluke da se on provede na najvišoj stručnoj razini za sve zainteresirane nastavnike osnovnih škola u Splitu u organizaciji Udruge Marko Uvodić Splićanin i Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Splitu.
Hoće li Grad Split poduprijeti inicijativu da se splitski govor, kao najvažnije i najugroženije kulturno dobro prema UNESCO-ovoj Pariškoj konvenciji iz 2003. godine, i kao nacionalno kulturno dobro prema odluci Ministarstva Kulture i medija RH, uvede kao silabus za dobrovoljnu edukaciju edukatora hrvatskoga jezika splitskih osnovnih škola te kao izborni predmet u kurikulume osnovnoškolskog obrazovanja te da se osiguraju sredstva za financiranje tog programa koji bi trebao uključiti i izradu Čitanke splitskoga čakavskoga govora.
Napominjem pritom da ovo pitanje postavljam u trenutku kada je Međunarodna organizacija za standardizaciju ISO (International Organization for Standardisation) u Ženevi, čiji je potpisnik i Republika Hrvatska, uvrstila na listu jezika svijeta čakavski kao svjetski jezik s kodnim nazivom Chakavian Language, Status: Active; Code Sets 639-3. [ckm] što otvara perspektivu uvrštenja čakavskog jezika na UNESCO-ovu listu zaštićenih kulturnih dobara svijeta", upitao je Barbir.