“Nedavne studije pokazuju da za većinu ljudi kolesterol iz jaja ne utječe značajno na razinu kolesterola u krvi. Zapravo, istraživanja su otkrila da redovita konzumacija jaja ima minimalan utjecaj na rizik od srčanih bolesti kod većine stanovništva”, kaže dijetetičarka Andrea Soares za Real Simple.
Dodatna prednost jaje je da su hranjiva opcija u bilo koje doba dana, bilo da je to vrijeme doručka, ručka ili večere.
Jaja su također bogata nizom korisnih nutrijenata uključujući selen, fosfor, kolin, željezo, vitamin A i vitamine B kao što su riboflavin, pantotenska kiselina i folat. Ove hranjive tvari kombiniraju se kako bi podržale zdravlje imuniteta, kostiju, mozga, očiju, krvi i metabolizma.
No, određene metode pripreme jaja su zdravije od drugih zbog dodanih sastojaka i tehnika koje se koriste u pripremi.
Najzdraviji načini pripreme jaja
Postoje određene metode kuhanja jaja koje možemo primijeniti kako bismo optimizirali njihovu ukupnu zdravstvenu vrijednost. Pogledajmo dublje zdravstvene implikacije popularnih načina pripreme jaja.
Kajgana
Za one koji imaju naporan raspored, kajgana može biti brz i praktičan način pripreme jaja. Često se priprema s maslacem ili uljem i u tavi koja se ne lijepi.
Međutim, maslac je još jedna namirnica bogata prehrambenim kolesterolom i zasićenim masnoćama, dok se posuđe s neprianjajućim premazom smatra izvorom spojeva štetnih za zdravlje poput per- i polifluoroalkilnih tvari, također poznatih kao PFAS.
“Upotrebom neprianjajuće tave (ili tave od nehrđajućeg čelika) koja je sigurna za kuhanje s minimalnom količinom ulja ili maslaca ili odabirom zdravijih masnoća poput maslinovog ulja, kajgana može biti zdravija”, navodi Soares.
Kuhana jaja
Tvrdo kuhana jaja zadovoljavajuća su grickalica koju možete pojesti u pokretu i mogu se pripremiti unaprijed a pritom su jedan od najzdravijih načina pripreme jaja.
“Kuhana jaja često su zasitnija jer njihov sastav od 55 posto vode ne može ispariti tijekom kuhanja kao kod drugih priprema, poput kajgane”, kaže Soares. Osim toga, tvrdo kuhanje ne uključuje upotrebu dodatnih ulja.
Poširana jaja
Savršeno poširati jaje je u najmanju ruku impresivan podvig. Poširanje uključuje kuhanje razbijenog jajeta u tek ključajuću vodi dok se bjelanjci ne skuhaju, a žumanjci ne postanu tekući.
“Ključni savjet za savršeno poširanje je dodavanje male količine octa u vodu, što pomaže da bjelanjak ostane netaknut, što rezultira prekrasnim finalnim proizvodom restoranske kvalitete“, govori Soares.
Poširana jaja također su pametan izbor za zdravlje, jer ne koriste masti, održavajući ih niskokaloričnim bez dodatnog kolesterola i zasićenih masti.
“Osim toga, odsutnost visokih temperatura kuhanja znači da postoji manji rizik od stvaranja proizvoda oksidacije kolesterola”, dodaje Soares.
Pržena jaja
Mnogi od nas imaju nostalgična sjećanja na vrijeme kada smo kao djeca sjedili za stolom i uživali u tanjuru pečenih jaja.
“I dok prženje može biti ukusno, upotreba previše ulja ili maslaca može jaja pretvoriti u jelo s posebno visokim udjelom masnoće”, objašnjava Soares.
Te učinke možete ublažiti odabirom zdravih masnoća, poput avokada ili maslinovog ulja, i kuhanjem na niskim temperaturama kako biste spriječili zagorijevanje, što može otpustiti štetne spojeve poput akrilamida koji se mogu povezati s povećanim rizikom od raka, prema Američkom društvu za rak.
Pečena jaja
Pečena jaja nisu toliko popularna kao već spomenute metode pripreme, no mogu biti jednostavan i zdrav način uživanja u jajima.
Međutim, kao i kod kajgane, važno je voditi računa o dodanim masnoćama i visokokaloričnim sastojcima poput sira”, kaže Soares.
“Kuhanje i poširanje najbolji su izbori za pripremu jaja zbog njihove jednostavnosti i očuvanja hranjivih tvari”, kaže Soares, prenosi N1.