Ante Medić, vlasnik tvrtke PulsarLabs o čijim smo uspjesima ranije pisali na svojim društvenim mrežama podijelio je još jedan korak naprijed za hrvatsku svemirsku industriju.
Naime, u Berlinu je prije nekoliko tjedana službeno integriran satelit CroCube koji će ubrzo napustiti Zemlju.
Podsjećamo, CroCube je prvi hrvatski satelit misija je projekt neprofitne organizacije Društvo EVO i tvrtke Spacemanic kao glavnog partnera.
Tvrtka Ante Medića jedan je od partnera projekta koja je na izradila modul Astrotron 1000 te sudjelovala na pripremi tiskanih pločica i kod integracije.
Kako je bilo najavljeno, satelit će se lansirati u orbitu u 2024. godini sa Space X platforme u Kaliforniji.
Ovaj put smo razgovarali sa pokretačicom ideje CroCube Danielom Jović, glavnom voditeljicom poslovanja tvrtke Spacemanic.
Nastavno na događaj integriranja CroCube satelita u Berlinu ispričala nam je ukratko što ta integracija znači. Objasnila nam je i koja je uloga prvog hrvatskog satelita u Zemljinoj orbiti te je podijelila koji je sljedeći korak CroCube-a.
Također smo je upitali za trenutno stanje ove industrije u Republici Hrvatskoj te što je potrebno za stabilan rast i razvoj svemirske industrije.
Što znači integracija i koja je funkcija CroCube satelita u Zemljinoj orbiti?
- Nakon što smo satelit sklopili u čistoj sobi na fizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu te testirali njegovu izdržljivost u Pragu na posebnoj napravi koja vibrira i na taj način simulira ubrzanje rakete, satelit se zaputio u Njemačku. U Berlinu smo odradili drugu fazu integracije u tvrtci Exolaunch, partnera SpaceX-a. Ova kompanija prikuplja sve satelite i druge terete koji lete sa SpaceX-om, provjerava ih, i zatim finalno sprema u posebne kontejnere, tzv. deployere, iz kojih se oni izravno izbacuju iz rakete na određenoj visini u orbitu Zemlje. Naš satelit će na taj način biti ispušten na visini od 510 km.
Nakon što se satelit upali, kroz jedno tjedan dana interagira pomoću elektromagnetskih zavojnica sa magnetskim poljem Zemlje, pomoću kojeg će zaustaviti svoju nekontroliranu vrtnju. Tek nakon tog vremena, može započeti svoju misiju, i to je slikavanje Zemlje. Kasnije se pale i drugi eksperimenti, poput modula Astrotron koji je izradila tvrtka Ante Medića iz Zadra.
Satelit prima i odašilje podatke putem radio-valova, koristeći pritom radioamaterske frekvencije. To je odlična vijest za radioamatere širom Hrvatske i svijeta, jer će moći satelit koristiti za vlastitu međusobnu komunikaciju.
Bitno je naglasiti da su podatci dobiveni iz satelita dostupni svima, jer je ova misija namjenjena svim Hrvatima, tako da svatko može biti dio naše misije.
Kada će se lansirati i odakle?
- Datum lansiranja proprietarna je informacija tvrtke SpaceX te nije dozvoljeno javno komunicirati bilo kakav datum osim što SpaceX službeno objavi. Trenutno je kao datum lansiranja objavljen podatak: no sooner than June - dakle, ne prije lipnja ove godine. Obzirom na prethodne misije, najpreciznije bi bilo reći, da će se CroCube lansirati početkom ljeta 2024.
Lansiranje će biti iz Kalifornije, preciznije iz Baze svemirskih snaga Vandenberg, što je jedno od dva uzletišta tvrtke SpaceX.
Što smatrate da je potrebno za daljnji razvoj ove industrije u Republici Hrvatskoj?
- Nakon projekta CroCube, ključno je da se ljudi i tvrtke koje su prepoznale smisao i važnost ovog projekta odluče za još više ovakvih ili sličnih projekta.
Bitno je da se pokrene i vlada i da krene u kontinuirano ulaganje u razvoj svemirske industrije u Republici Hrvatskoj. Prvo, obrazovanje i istraživanje koje se fokusira na područja poput inženjeringa, tehnologije i drugih znanosti. Svakako bi bilo fantastično biti inspiracija za novu generaciju kvalificiranih stručnjaka sposobnih za daljnji razvoj svemirske industrije.
Drugo, stvaranje poticajnog poslovnog okruženja. Tu se isto oslanjamo na državni vrh da bi se omogućilo privlačenje investicija i poticanje inovacija u svemirskom sektoru. To uključuje olakšavanje administrativnih i regulatornih procedura te pružanje poticaja za poduzetništvo i razvoj novih industrijskih grana u svemirskoj industriji. Samo kroz sustavno ulaganje u ove aspekte moći ćemo osigurati daljnji napredak i rast svemirske industrije u Republici Hrvatskoj.
Koji je sljedeći korak za CroCube?
- Lansiranje. Nakon lansiranja, čeka nas 1 do 2 godine upravljanja satelitom, skupljanje podataka i daljnje edukacijske aktivnosti. Nadamo se pružiti i pomoćnu ruku drugim organizacijama koje bi htjeli nastavit našu svemirsku avanturu i krenuti u neke nove projekte. Želimo da projekt CroCube predstavlja svojevrsnu odskočnu dasku i početak neke nove ere u Hrvatskoj.
Istodobno, kako je lansiranje samo trenutak kada satelit započinje svoj rad, veliki dio posla tek je ispred nas. Želimo da podatci dobiveni sa satelita budu na raspolaganju svim ljudima te ćemo nastojati djeliti sadržaj na što više mjesta. Od prošlog tjedna za pametne mobitele dostupna je i aplikacija, jednostavnog naziva CroCube, koju građani mogu skinuti i instalirati na svoj telefon. Aplikacija, koju je izradila riječka tvrtka Exevio, nudi raznolike funkcije. U njoj će biti moguće pratiti satelit i njegovo prelijetanje iznad Hrvatske, gledati njegovu telemetriju (temperature na satelitu, stanje baterija i slično), u galeriji pregledavati i skidati fotografije koje satelit u svemiru uslika, a zasad, pratiti novosti i odbrojavati dane do lansiranja.