Kao što smo pisali, u petak, 16. listopada, obilježena je obljetnica osnivanja Škverskog bataljuna, a jedan od najmlađih pripadnika od samog početka bio je dragovoljac Ante Bužančić.
Dan kasnije, 17. listopada, obilježava se pogibija upravo Ante Bužančića, koji je u međuvremenu prebačen u Antiteroristički vod 72. bojne Vojne policije - Split.
Naime, ostalo je zabilježeno da je Bužančić prije 25 godina, 17. listopada 1995. poginuo kao posljednji hrvatski branitelj u Domovinskom ratu.
Dokumenti koji su objavljeni iz arhive bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona i CIA-ina dokumentacije, među kojima i razgovori s ključnim akterima razgovora u Daytonu, prije svih državnog tajnika Warrena Christophera i posebnog izaslanika Richarda Holbrookea koji svjedoče kako je zaustavljen napad na Banju Luku ili kako su se donosile najvažnije odluke na mirovnim pregovorima, samo su potvrdili ono o čemu se govorilo već godinama.
Poginuo nadomak Banja Luke
Bužančić je poginuo upravo nadomak Banja Luke, prije nego su američki političari počeli zaustavljali hrvatske postrojbe koje su držale 23 kilometra udaljenu HE Bočac (kasnije Daytonskom sporazumom prepuštenu Srbima). Osvajanjem HE Bočac u operaciji HV-a "Južni potez" hrvatske su postrojbe preuzele nadzor nad cijelim elektroenergetskim sustavom na rijeci Vrbas i stvorile preduvjete za ulazak u Banju Luku, u kojoj je zavladala panika.
Operacija HV-a Južni potez", podsjetimo, trajala od 8. do 12. listopada 1995., te je uspješno izvedena na poticaj i zahtjev Amerikanaca.
Na sastanku sa Slobodanom Miloševićem posebni američki izaslanik Richard Holbrooke je nazvao generala Antu Gotovinu i rekao mu neka pokaže srbijanskom predsjedniku da su Hrvati pred Banjom Lukom. Gotovina je, s obzirom na to da su hrvatske snage netom bile zauzele hidroelektranu Bočac, na 20-ak minuta isključio struju.
Amerikanci potaknuli, pa zaustavili operaciju
Time su Sjedinjene Države poručile Miloševiću da je vojska bosanskih Srba poražena. Ipak, premda su Hrvati i Bošnjaci namjeravali ući u Banja Luku, akcija je zaustavljena. Zauzimanje Banje Luke, ispričao je kasnije američki veleposlanik Richard Galbraith, nametnulo se kao problem mogućeg egzodusa više stotina tisuća srpskih izbjeglica, a već se tada dogovorilo da će ovaj grad biti prepušten, a u slučaju gubitka, vraćen Srbima. Stoga je izvršen politički pritisak na dr. Franju Tuđmana da zaustavi hrvatske snage.
To je i učinjeno, pa su tako i pripadnici Antiterorističkog voda 72. bojne Vojne policije, koji su uspješno sudjelovali u osvajanju HE Bočac, 14. listopada 1995. godine zamijenjeni svježim snagama. Samo tri dana kasnije, 17. listopada, vraćeni su na područje Bočac – selo Gradina, nakon što su srpske snage, usprkos postignutom dogovoru, krenuli u protuudar. U 17 sati, pripadnici AT voda 72. bojne Vojne policije uspješno odbijaju srpske snage, te učvršćuju položaje.
Ubrzo potpisan Daytonski sporazum
No, u tim borbama pogiba Ante Bužančić. Ispostavilo se kasnije da je Ante Bužančić bio posljednji poginuli pripadnik Hrvatske vojske u Domovinskom ratu.
Tri dana nakon pogibije, 20. listopada 1995., pripadnici Antiterorističkog voda 72. bojne Vojne policije povučeni su u Split kako bi dostojno ispratili poginulog suborca Antu Bužančića.
Trideset i jedan dan kasnije, točnije 21. studenoga 1995. u gradiću Daytonu (Ohio, SAD), nakon dugih i teških pregovora,koji trajali sve od 1. studenoga, izaslanstva Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, predvođene predsjednicima Franjom Tuđmanom, Alijom Izetbegovićem i Slobodanom Miloševićem, prisiljene su na sporazum o miru u BiH, poznatijim kao Daytonski sporazum.
Republika Srpska stvorena genocidom
BiH je podijeljena po principu: 1 država – 2 entiteta – 3 naroda. Srpskom entitetu pripalo je čak 49 % teritorija BiH, a Federaciji BiH samo 51 %, usprkos tomu što je Republika Srpska stvorena genocidom nad nesrpskim stanovništvom i što su srpske vođe (Milošević, Radovan Karadžić i drugi) i srpska politika proglašeni glavnim krivcima za izbijanje sukoba i strašno krvoproliće na teritoriju bivše SFRJ.
I dok su se u Daytonu već pripremali pregovarački stolovi, poginuo je Ante Bužančić. U Domovinskom ratu, kao pripadnici 72. bojne Vojne policije, dvanaest je hrabrih ljudi položilo svoje živote za slobodu Hrvatske, a to su, uz Bužančića: Toni Pavlović, Mladen Strenja, Željko Kamber, Ante Reljan, Nikica Mikulić, Marinko Kuštre, Martina Poljak, Davor Petković, Leonard Vidošević, Igor Perić i Nikola Maruna.
Njima u čast, u Splitu je 13. prosinca 2016. godine otkriveno spomen-obilježje pripadnicima 72. bojne Vojne policije u Lori, na 25. obljetnicu osnivanja ove legendarne postrojbe.