Tigrovi, veličanstvena i moćna stvorenja stoljećima su predstavljali kako stvarnu, tako i simboličnu moć i snagu. Posljednjih stotinu godina međutim, tigrovi su na rubu izumiranja. Krivac za to je – čovjek.
Dok je početkom 20. stoljeća oko 100.000 tigrova živjelo diljem azijskog kontinenta, danas ih je u divljini ostalo još jedva četiri tisuće.
Dokumentarni film "Zemlja tigrova" prati dva izvanredna čovjeka, koje razdvaja razdoblje od 50 godina i čitav jedan svijet, a koji su svoje živote posvetili spašavanju tigrova. Film je režirao Ross Kaufman (Oscar za "Born into Brothels"), producent je Fisher Stevens (Oscar za "The Cove"), premijerno je prikazan na ovogodišnjem Sundance festivalu, a na Discovery Channelu će se prikazati 31. ožujka u 20 sati.
Kailash Sankhala, kojeg su zvali Tiger Man, kroz drugu je polovicu 20, stoljeća globalno i lokalno upozoravao na nestajanje tigrova u Indiji i okolnim područjima. Tigar je sveta životinja indijske kulture. Lov na tigrove bio je omiljeni sport britanskih kolonizatora kroz 19. i prvu polovicu 20. stoljeća. S prestankom britanske okupacije 1947., lov na tigrove je nastavljen kao turistička atrakcija.
Sankhala je 1969. procijenio da je u Indiji ostalo samo oko 2000 tigrova. Kasnije je prijetnja za tigrove postalo crno tržište, na kojem su se prodavali dijelovi životinja za koje se prema istočnoj medicini vjeruje da imaju iscjediteljske moći.
"Zemlja tigrova" donosi priču o Sankhali, kroz njegova unuka Amita, koji je nastavio djedovu misiju.
S druge pak strane, Pavel Fomenko posljednjih dvadeset godina radi na spašavanju sibirskih tigrova na krajnjem istoku Rusije. Populacija je zbog procvata krivolova nakon raspada SSSR-a svedena na svega nekoliko stotina jedinki. Fomenko za WWF (World Wildlife Fond) vodi konverzacijski odjel za rijetke vrste u Rusiji. Film "Zemlja tigrova" dokumentira potresne forenzičke analize koje Fomenko provodi na životinjama koje su ubili krivolovci.
Film prati Fomenka i njegov tim u naporima da pronađu tigrove koji lutaju van zaštićenih područja. Nakon što ih uhvate, označavaju ih i puštaju na za tigrove sigurnom terenu. Fomenko ima jasan cilj, spasiti vrstu, pa makar to značilo da spašava jednog po jednog tigra.
"Zemlja tigrova" je dio inicijative Project C.A.T., kojoj je cilj do 2022. udvostručiti populaciju tigrova koji žive u divljini. Discovery Inc. i World Wildlife Fund su projekt pokrenuli 2016. i osigurali gotovo milijun hektara zaštićenih područja za staništa tigrova u Indiju i Butanu.
Discovery će u potpunosti financirati stanište do 2022. te zajedno s WWF-om raditi na skupljanju fonda za projekt. Discovery za svaku donaciju kroz 2019. dodatno izdvaja isti iznos (do cifre od 250.000 dolara).