Prošle nebo iznad nas bilo je domaćin jednom od najzadivljujućih prirodnih fenomena - "plavom supermjesecu". Ovaj poseban astronomski događaj obilježava pojava drugog punog Mjeseca unutar istog kalendarskog mjeseca. I dok ime možda sugerira da bi Mjesec mogao svijetliti plavom bojom, u stvarnosti se "plavo" odnosi na rijetkost događaja, a ne na stvarnu boju.
Plavi supermjesec je spektakl koji se javlja kada je Mjesec u točki najbližoj Zemlji tijekom svoje orbite, poznatoj kao perigej. U ovom trenutku, Mjesec se čini svjetlijim i većim u usporedbi s tipičnim punim Mjesecom, ali mnogi promatrači neba možda neće primijetiti tu razliku u veličini. Upravo ta blizina Zemlji čini ga 16% svjetlijim od prosječnog punog Mjeseca.
Supermjeseci su relativno česti fenomeni, pojavljujući se prosječno tri do četiri puta godišnje. Međutim, što čini ovaj događaj posebno zanimljivim je njegova klasifikacija kao Plavog supermjeseca. Pojava dva puna Mjeseca unutar jednog mjeseca, kako je definirano modernim tumačenjem, postala je popularna sredinom 20. stoljeća.
Izraz "supermjesec" potječe iz 1979. godine, a skovao ga je astrolog Richard Nolle, dok termin "Plavi Mjesec" ima dublje korijene, s različitim tumačenjima kroz povijest. Unatoč tome, oba pojma postala su široko prihvaćena među ljubiteljima astronomije i medijima.
Prema podacima iz NASA-e, Mjesec se nalazio na udaljenosti od otprilike 355.000 kilometara prošle noći, čineći ga najsjajnije osvijetljenim mjesecom cijele 2023. godine.
Ako se pitate kada ćemo ponovno imati priliku svjedočiti ovako rijetkom događaju, prema NASA-inim izračunima, sljedeći Plavi supermjesec očekuje nas tek 2037. godine.
Kako je jučer nebo nad Jadranom bilo oblačno, mjesec je tek stidljivo provirivao između olujnih oblaka.
Iako večeras više nije pun, Mjesec je na večerašnjem vedrom nebu zablistao u gotovo punom sjaju.