Zastave su dilge buru na krajnjem sjeveroistoku Italije, ali onu političku. Nakon 24 sata otkriveni su autori i razlozi postavljanja pet jugoslavenskih zastava na prozore zgrade u središtu Gorizije, talijanskom gradu na samoj granici sa Slovenijom. Riječ je o inicijativi jedne kulturne organizacije koja ondje organizira izložbe i događaje, a sama je opisala izlaganje zastava kao „umjetnički čin“.
Epizoda je tako razjašnjena, ali se polemike u Goriziji ne smiruju zbog pojavljivanja nekoliko jugoslavenskih zastava na prozorima zgrade u Corso Verdi, glavnoj gradskoj ulici. Zastave, obješene kao stijegovi na prozorima prvog kata zgrade u blizini gradskog parka, postavljene su u subotu poslijepodne i odmah su izazvale komentare i reakcije, počevši od gradske uprave, koja je oštro osudila događaj: „Tko god da su provokatori, sami se razotkrivaju“. „To je bijedan čin“, dodali su iz Općine, optužujući odgovorne da podržavaju jedan od povijesnih totalitarizama, javlja Radio Capodistria.
Međutim, 24 sata kasnije stiglo je pojašnjenje: riječ je o inicijativi udruge za društvenu promociju „Agorè“, koja ima sjedište u istoj zgradi, gdje organizira izložbe i razne manifestacije. „Odlučili smo izložiti zastave – rekli su odgovorni listu *Il Piccolo* – u povodu završetka naše posljednje izložbe.“ „Nije nam namjera bila veličanja tog povijesnog razdoblja: riječ je tek o filološkom podsjećanju, ako baš hoćete – umjetničkom činu“, dodali su.
Nekoliko rečenica ipak nisu bile dovoljne da smire polemike u gradu koji je posljednjih mjeseci dospio na naslovnice, osim po tituli Europske prijestolnice kulture i posjetima predsjednika Republike, i zbog slučajeva poput neukidanja počasnog građanstva Mussoliniju, prepirci oko natpisa „Tito“ na brdu Monte Sabotinu, te obilježavanja godišnjice postrojbe X MAS.
U takvom ozračju pomalo naivno – ako ne i teško objašnjivo – djeluje pokretanje ovakvog „umjetničkog čina“, postavljanjem zastava usred središta Gorizije (u jednom od najvažnijih trenutaka u povijesti grada, koji se predstavlja svijetu kroz GO!2025), a ne predvidjeti da će to izazvati lavinu reakcija.
„Moglo bi se pomisliti da su korisni idioti, ali riječ je samo o idiotima, onim istim malim beznačajnima“, objavila je na društvenim mrežama Lega Nazionale di Gorizia. Istodobno je Massimiliano Lacota, predsjednik Unije Istrijana (Unione degli istriani), uputio kritike gradonačelniku Rodolfu Ziberni (koji je, među ostalim, bio osporavan slijeva zbog neukidanja počasnog građanstva Mussoliniju i zbog ceremonije X MAS), ustvrdivši kako „nema ničeg čudnog: logično je da, kada se veliča Milojka i opravdava slavenske partizane, slijede jugoslavenske zastave. Moralno je za sve odgovoran gradonačelnik Ziberna, nitko drugi, a upravo je takav stav bijedan!“, zaključio je Lacota.