Predsjednik Gradskog vijeća Grada Splita, Jure Šundov u suradnji s gradonačelnikom Androm Krstulovićem Oparom dogovorio je sazivanje Tematske sjednice Gradskog vijeća početkom sljedećeg tjedna. Tema sjednice Gradskog vijeća je Akcijski plan sanacije opožarenog područja, utvrđivanje i postupak aplikacije za naknadu štete i mjere protupožarne prevencije.
Ovim povodom smo porazgovarali s predsjednikom Gradskog vijeća, Jurom Šundovom, koji je osim o izvanrednoj sjednici, progovorio i o drugim temama vezanim uz prošlotjedne požare na splitskom području.
O ćemu će se raspravljati na Tematskoj sjednici sljedeći tjedan?
- U prvom planu će biti mjere koje se poduzimaju, a vezano uz naknadu materijalne štete oštećenim građanima. Županija je proglasila elementarnu nepogodu, a ministarstva, svako u svojoj nadležnosti radi ono što je potrebno. Na vrijeme ćemo obavijestiti građane o svemu. Treba vidjeti na koji se način Grad Split može uključiti u cijelu priču, kako bi ljudima omogućili što je moguće prije naknadu štete. Drugi dio rasprave tiče se toga da se vijećnicima i javnost da izvješće o urađenim mjerama koje su se provodile za vrijeme požara i koje će se napraviti nakon što se požar ugasi. Koliko je poznato, vatra je ugašena, ali požar još traje. Panjevi još tinjaju. Danas je na požarištu više od 50 vatrogasaca koji saniraju teren. Treća stvar je da se naprave izmjene i dopune Pravilnika o komunalnom redu u smislu ako nisu propisane, da se propišu mjere koje bi poljoprivredne, privatne i javne površine koje su zapuštene držale u uređenom stanju, da se više ne dogodi ovakva situacija da požar uđe u grad preko tih zapuštenih područja. Vrijeme da odredimo tko to treba raditi i da se to provodi.
Imate iskustvo u gradskoj administraciji i susretali ste se prirodnim katastrofama u Splitu, primjerice "legendarni" snijeg iz veljače 2012. Prema Vašem stavu, je li ovaj požar jedna od najgorih prirodnih katastrofa koja je pogodila Split?
- Imam 57 godina i ne sjećam se da se išta u Splitu može mjeriti s ovim što se dogodilo. Poklopilo se puno toga, i po razmjerima i po posljedicama mislim da bi se na prvu to mogao svesti pod taj nazivnik.
Sad imamo veliku opožarenu površinu. Najveći je problem što su padine brda ogolile, a već noćas su mogući jači neverini u Dalmaciji. Ima li Grad kakav plan u slučaju bujičnih poplava, koje su u slučaju jače kiše, jako izvjesne.
- To pitanje ćete morati postaviti gradonačelniku koji je na čelu grada Splita. Ja sam na čelu Gradskog vijeća i nemam tu funkciju, pa ne mogu davati naloge. Na sastanku Kriznog stožera se ta tema iznijela i tražilo se da se pripremi akcijski plan u slučaju evetualnih odrona zemljišta na tim područjima. Međutim, što se i radi li se nešto po tom pitanju, ne mogu dati odgovor, jer nije moje područje djelovanja.
Kakvo je vaše mišljenje o donacijama koje su neki kotarevi najavili za opožarena mjesta. Kako se kod nekih kotareva radi o cjelogodišnjem proračunu, postoji li uopće mogućnost da to doniraju?
- Ja mislim da se, ukoliko je provedeno prema propisima, radi o jednoj lijepoj odluci. Postoji Vijeće gradskih kotareva koje treba to raspraviti i ukoliko donesu odluku da je novac, koji inače iz gradskog proračuna ide za te kotareve i mjesne odbore, u ovom trenutku bolje upotrijebiti za opremanje vatrogasaca i DVD-ova, onda je to izvrsna odluka i ja je pozdravljam. Ali, naglašavam, nju trebaju donijeti tijela koja su nadležna. - zaključio je Jure Šundov.