Prema službenom priopćenju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, danas u 9 sati izmjerena satna vrijednosti za amonijak je ukazivala na povećanje.
"O tome je obaviješten izvođač radova, nadzorni inžinjeri i voditelj Projekta, kako bi usporili radove do promjene meteoroloških uvjeta (dolazak vjetra).
Dosadašnje dnevne vrijednosti koje propisuju Uredba nisu bile prekoračene, međutim satna vrijednost je bila povišena. U 11 sati se vrijednosti izmjerenog plina amonijaka vratila na uobičajene vrijednosti pa se stoga sanacija nastavila uobičajenim tijekom" - stoji na stranici "Higijenskog".
Komentar mr.sc. Nenada Periša, voditelja Odjela za ispitivanje zraka, tla i buke Nastavnog zavoda, pročitajte ovdje:
Zbog jutrošnje situacije javnosti se obratila udruga Nova Kila.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti i autentično:
"Zadnjih nekoliko dana su izraženiji neugodni mirisi koji nastaju zbog sanacije Karepovca i to u više kvartova u Splitu. Mogući razlog su nepovoljni meteorološki uvjeti (nedostatak vjetra, tlak).
Mjerna postaja Karepovac po prvi put bilježi satne vrijednosti nekih plinova iznadgraničnih vrijednosti (GV) propisanih Uredbom o razinama onečišćujućih tvari u zraku (NN 117/12; NN 84/17). Primjericesatna vrijednost amonijaka NH3 jučer u 19:00 h je iznosila 112.10 µg/m3, jutros u 7:00 h 100.34 µg/m3, a u 9:00 h dosad najviše zabilježenih 114.45 µg/m3.
Tablični podaci su dostupni na zavodu, kao i grafički prikaz koji zorno predočuje nepovoljan trend zadnjih dana.
Sukladno predmetnoj Uredbi GV iznosi 100 µg/m3, ali za srednju 24 satnukoncentraciju.
Valja napomenuti da se radi o nevalidiranim podacima.
Također, instalirana mjerenja merkaptana koje na Mjernoj postaji Karepovac obavlja tvrtka Ekonerg pokazuju povišene vrijednosti. Pa je tako Etil merkaptan jutros u 9:00 h iznosio 2.55 µg/m3, iako rijetko prelazi 1µg/m3.
Nažalost prikazuju samo trenutne vrijednosti
Postavlja se glavno pitanje tko, u kojem trenutku, po kojem kriteriju i na koji način je zadužen za pravodobno alarmiranje javnosti u slučaju trenutnihvrijednosti koje prekoračuju zadane GV? Da li je to NZJZ, Izvođač, Čistoća, Grad ili neko peti?
Koje preventivne mjere su planirane za poduzimanje u takvim slučajevima i koliko brzo se one mogu realizirati od trenutka kad se ustanove prekoračenja GV?
Zar je potrebno pričekati da se sutradan odredi prosjek za tekući dan pa tek onda objaviti kako su prethodnog dana zabilježene vrijednosti iznad zadanih GV?
Zanimljivo je da NZJZ na svojim web stranicama redovito objavljuje tjedne izvještaje po danima. To se sve skupa odnosi na prošli događaj, tj. period kad je (ne)povoljni utjecaj već nastao.
Također je i zanimljivo kako je NZJZ na svojim web stranicama jutros objavio i sljedeću obavijest:
.
"Zbog iznenadnog prekida isporuke električne energije u mreži grada Splita, došlo je do prekida mjerenja na mjernoj stanici Karepovac dana 25. siječnja 2018., od 1 h i 50 min do 2 h i 55 min.
Nakon toga, nastavljeno je redovito mjerenje plinova i lebdećih čestica (PM10)."
Dakle, ispravnost same mjerne stanice se odmah alarmira, dok prekoračenje trenutnih satnih vrijednosti još uvijek ne ili to uopće nije ni bitno.
Ovim dopisom/priopćenjem želimo skrenuti pozornost na ili cenzuru ili nemar mjerodavnih službi za alarmiranje građana, te dajemo do znanja kako uobičajena praksa u kojoj su mjerodavne samo srednje 24-satne vrijednosti koje se prema Uredbi smiju premašiti do sedam puta tijekom kalendarske godine je jako loša. To u prijevodu znači ako u periodu od par sati imamo (primjera radi) 200% prekoračenje graničnih vrijednosti, koje se poslije razblaži, prosjek za taj dan će dati oko 30%, koje ulazi u prosjek koji nije zabrinjavajući.
Oko 12 sati, izašlo je priopćenje, s kašnjenjem od nekoliko sati u kojem je jasno vidljiv predmet ovog dopisa, te su uslijed toga radovi prilagođeni da smanje intenzitet štetnih plinova i čestica kako bi se sveukupni dnevni prosjek popravio.
Građani udišu trenutnu koncentraciju štetnih tvari, a ne prosjek.
Molimo da se jasno odredi i ustanovi tko je nadležan, bez prebacivanja odgovornosti, te da se odrede dodatni kontrolni mehanizmi za zaštitu zdravlja građana."- stoji u prioćenju kojega je potpisao član Izvršnog odbbora i dopredsjednik udruge Nova Kila, Željen Popadić.
USKORO OPŠRINIJE