Rast cijena energenata je jedna od najosjetljivijih tema današnjice.
Čime se grijati, kako najjeftinije proći? Poskupio je pelet 300%, gorivo je preskupo, plin je "otišao gore". Sve su to problemi koji muče Hrvate u 2022. godini, a jedan od sve popularnijih načina grijanja jest solarna energija. Radi se o prirodnom izvoru energije, a čini se trenutno i najisplativijem. Naši sugovornici kažu da se ulaganje brzo isplati. Oni su Matija Sučić i Matej Stipeljković koji su u srpnju 2020. osnovali vlastitu tvrtku MS2 Energo. Iako smo bili u najgorem i najnestabilnijem periodu pandemije, osjetili su priliku i krenuli u poduzetničke vode.
"U javnosti je stavljena neka priča da je teško otvoriti nešto, da je puno administracije. Mi to nismo osjetili..."
Dakle, bave se projektiranjem i postavljanjem solarnih elektrana. Matija je 29-godišnjak, koji je podrijetlom iz Kutine, ali život ga je doveo sve do Splita i Dalmacije, gdje se itekako snašao.
- Motivira me da mogu nešto samostalno kreirati i zarađivati za sebe, a ne preko nekog drugog. Smatram da imam dovoljno kompetencija da sam, odnosno uz pomoć kolega, voditi poslove. Matej i ja smo se dobro upoznali, znamo sve mane i vrline. Shvatili smo da to može vrlo dobro funkcionirati i da u budućnosti želimo pokrenuti nešto svoje - kaže nam Matija na početku druženja.
I tako je nastao MS2 Energo. Njegov partner Matej je Dubrovčanin. On nam je opisao čime se točno bave.
- Bavimo se projektiranjem izrade i montiranjem fotonaponskih sustava, odnosno solarnih ploča za proizvodnju električne energije. Radimo administrativni, ali i instalacijski dio. Znači - po principu ključ u ruke - kaže nam.
Iako se uz Hrvatsku često veže administracije bez kraja, oni nisu imali s tim problema. Dapače...
- Firmu smo otvorili online, preko aplikacije Start, tako da smo i s tim zadovoljni. Dobili smo poticaj za samozapošljavanje, s čim smo jako ugodno iznenađeni. U javnosti je stavljena neka priča da je teško otvoriti nešto, da je puno administracije. Mi to nismo osjetili... - kažu nam.
Posao im je odmah krenuo.
- Tržište je taman bilo u razvoju tako da su nam polako dolazili upiti. Na početku sporije, što nam je i odgovaralo dok se ne uigramo. Kada smo se razvili nakon dvije godine, dobivali smo sve više i više upita. U roku od dvije godine smo uspjeli zaposliti šest-sedam osoba, što je po meni najveći uspjeh. Uhvatili smo dobar tempo s konkurencijom, koja je puno jača od nas. Smatramo da radimo kvalitetno, umrežili smo se s profesionalcima i imamo podršku od stručnjaka i profesora. Imamo dobre odnose s radnicima, gdje svakodnevno pokušavamo slušati njihove potrebe i uskladiti ih s našim mogućnostima - govore nam ponosno ova dva poduzetnika.
"Period povratka investicije je relativno malen"
U samo dvije godine odradili su ogroman posao.
- Rekao bih oko sedamdeset objekata da smo odradili. U kilovatima je to 350-400 kw solarnih elektrana da smo postavili. To je jako danas popularno zbog rasta cijena energenata, pogotovo nakon ukidanja PDV-a na ugradnju solara. Sada je velika potražnja za njima. Izdvojili bi da ćemo postavljati solarne kupe u Varošu. Radi se o projektu vrijednom 1.8 milijuna kuna, a to ćemo raditi u suradnji s tvrtkom Brodometalurgija. Rekonstrukcija krovova je u tijeku, a za 20 do 30 dana na krov idu solarne kupe - pričaju nam.
A evo zašto je bolja solarna u odnosu na ostale izvore energije...
- Zbog toga što dolazi putem prirode, nalazi se oko nas i najlakše ju je iskoristiti. Besplatna je energija. Period povratka investicije je relativno malen. Ne ostavlja ugljični utisak na prirodu i čovjeka. Samim time je ekološki prihvatljivija od drugih. Tu sada postoje dileme kako se recikliraju solarni paneli, ali to je još uvijek u razvoju. Znanost još nije zaključila ništa od toga. Razvijaju se ideje na koji način ih reciklirati kada prođe njihov rok trajanja. Mislim da će se kroz par godina pronaći pravo rješenje - opisuje nam Matija.
Konkurencije ima itekako, a radnika nedostaje.
- Ona je sve veća i veća. Sve više obrta koji su se bavili nekim drugim poslovima se prebacuju na instalaciju solarnih elektrana. Prostora za rad ima jako puno. Radna snaga je tražena. Tko god želi, neka nam se javi. Posla ima. Potrebna je samo volja i elan. Tražimo inženjere, instalatere, ali i one za administrativni posao - govore nam.
"Meni je fakultet pomogao da sazrem, ali ako želite i nakon srednje ući u poduzetničke vode, podržavam vas u tome potpuno"
Oni znaju što žele raditi. To su one stvari koje su potrebne tržištu.
- Želimo biti u ovom području pet do deset godina, što se tiče fotonaponskih elektrana. Planiramo se širiti u smjeru drugih izvora energija. Možda će uskoro postati popularne instalacije malih vjetro generatora, takozvanih vjetro turbina. Zanimljiva nam je instalacija elektro punjača. Planiramo se možda baviti i drugim investicijama, ali zasada ostajemo u području obnovljivih izvora energije - ambiciozno će nam.
Na kraju je Matija uputio poruku mladima.
- Odvažite se nakon fakulteta pronaći svoje kvalitete i talente. Ostvarite ih samostalno ako imate ambicije. Ja uvijek potičem mlade da postanu samostalni poduzetnici, da se ostvare na tržištu. Bit će teško, ali čovjek je zadovoljniji kada uspije sam za sebe zaraditi. Kada uz to zaposlite nekoliko ljudi, predivan je osjećaj. Studirajte, ali to nije primarno potrebno da se ostvarite. Ako nakon srednje škole imate ideju i mislite da je održiva, uđite u poduzetništvo. Meni je fakultet pomogao da sazrem, ali ako želite i nakon srednje ući u poduzetničke vode, podržavam vas u tome potpuno - zaključio je Matija Sučić.