Zbog inflacije i uvođenja eura, možda više nego ikad pratimo cijene i uspoređujemo se s drugima. I ne mislimo pritom samo na hranu.
Ekipa Dnevnika Nove TV poslala je reportera Dina Goleša u Ljubljanu, a reporterku Petru Buljan je zadržala u Zagrebu kako bi korak po korak provjerila zašto je u Sloveniji standard - toliko bolji.
Dva glavna grada dvije susjedne države, obje članice Europske unije i eurozone. No standard građana uvelike različit.
Reporteri Dino Goleš i Petra Buljan krenuli su od najvažnijeg – krova nad glavom.
"Prolistali smo oglasnike - najam stana u Zagrebu od oko 55 kvadrata može se naći za 350 na rubu grada, do 1000 eura u centru, ali ako se odmaknemo od luksuza, prosječan stan u centru Zagreba uglavnom iznajmljuje za 650 eura mjesečno", javila je Buljan.
"U Ljubljani ponuda na oglasnicima je znatno mršavija nego u Zagrebu, ali stan u okolici grada od 55 kvadrata je 500 eura, dok u centru ide i do 1500", kaže Goleš i dodaje: "Ali ako ćemo biti pošteni i izuzeti ovaj s pogledom na rijeku i glavni trg, prosječan u centru Ljubljane stoji 800 eura na mjesec".
U Zagrebu je dakle najam jeftiniji, ali su i plaće niže. Prosječna bruto plaća u Hrvatskoj je 1397 eura na mjesec.
"Slovenci imaju 45 posto veća primanja - prosječna bruto plaća tamo je 2024,03 eura bruto", kaže Goleš.
A kako se nosimo s inflacijom? U Hrvatskoj je godišnja inflacija čak 13,5%. U Sloveniji ona iznosi 10,3%.
Najam i režije u Hrvatskoj su u godinu dana poskupjeli za 16,5%. Sloveniji 15 posto. Ali je odjeća pretrpjela manje. U Sloveniji porast od 2 posto. U Hrvatskoj 5,2 posto. Odlazak po hranu postao je horor film. U Sloveniji je u godinu dana porasla za 17 posto.U Hrvatskoj za 19 posto, javili su reporteri.
Dino Goleš i Petra Buljan provjerili su cijene pet namirnica – mlijeka, maslaca, tjestenine, miješanog mljevenog mesa i kruha, u dvije države. Kupovali su sve iste robne marke.
U Zagrebu jaja su 2,91, u Ljubljani - 56 centi manje, mlijeko je u Sloveniji 43 centa više, a kruh je skuplji 20 centi. Maslac je u Zagrebu 64 centi jeftiniji, ali je tjestenina 26 centi skuplja. Skuplje je i mljeveno meso jer u Ljubljani košta 34 centa manje. I dok je ukupna razlika neznatna, 0,11, i tu i tamo na hranu najviše utječu cijene energenata i prijevoza.
"Statistički gledano prijevoz je u Hrvatskoj na godišnjoj razini skuplji za 13,3%", kazala je Buljan, a Goleš dodao: "U Sloveniji je poskupio za 10%. No ovdje se možete voziti za 1,30 javnim prijevozom, cijena goriva je 1,32 za benzin i 1,55 za dizel".
"U Zagrebu se javnim prijevozom možete voziti i za 53 centa, litra benzina je priblizno ista, ali je litra dizela jeftinija za 10 centi.
A sad luksuz – kava na cvjetnom trgu platila sam 2,40 eura, pizzu bih u blizini platila 7,20 eura, a karte za kino večeras za dvije osobe stajale su me 18 eura", javila je Buljan.
Goleš je kavu na glavnom trgu u Ljubljani platio točno platio 2 eura. Pizza je tamo 10,90, a ako poželi ostati tu i večeras i otići u kino ulaznice za dvije osobe platit će 19,80.
I mogli bi tako s usporedbama mogli nastaviti do sutra, reporteri Dnevnika Nove TV smatraju da je ova ključna: "Prosječan Slovenac može si priuštiti tek 90 posto onog što može prosječan Europljanin. Prosječan Hrvat tek 70 posto".