Da još jedna godišnjica Fakulteta elektrotehnike i računarstva ne prođe uobičajeno, potrudio se njegov dekan Gordan Gledec. Govor koji je održao, snažno je odjeknuo - prenosio se i dijelio na društvenim mrežama. Što je to što je izrekao, a što nas se toliko dojmilo?
"U najvećem dijelu ljudske povijesti navike su se mijenjale polako, za to su ponekad trebala i stoljeća. Promjene uzrokovane visokim tehnologijama mnogima je teško pratiti, a njihov glavni pokretač su znanje i inovacije. U takvom je svijetu obrazovanje, a posebice ono cjeloživotno, jedini način da držimo korak s naprednima. U središtu svakog brzorastućeg gospodarstva utemeljenog na znanju stoji inovacija. Četiri najvrednija brenda na svijetu - Amazon, Apple, Microsoft i Google - nastala su kao startupovi. Hrvatska je zemlja u kojoj se neuspjeh smatra društvenom sramotom. Jal prema uspjehu sastavni je dio mentalnog sklopa, a startupovi ne rastu u ovim krajevima. Srećom, u Hrvatskoj je stasala nova generacija inovatora koja je počela mijenjati mentalno stanje nacije i koja je svojim uspjesima pokazala da neke čudne životinje poput jednoroga ipak mogu uspjeti, čak i u Hrvatskoj", rekao je između ostalog u svom govoru dekan Fakulteta elektronike i računarstva Gordan Gledec.
Mile Šikić, FER-ovac s adresom u Singapuru, za emisiju Labirint spominje primjer Infobipa, tvrtke koja je zapravo s jednostavnom idejom oko kupovine SMS poruka i kasnije njihove prodaje, napravila priču koju su gradili od početka, javlja HRT.
- Prije par godina izgledalo je da SMS poruke više uopće neće biti bitne, ali danas za bilo kakvu dvostruku verifikaciju još uvijek koristimo SMS poruke i zapravo se pokazalo koliko je njihova vizija bila hrabra - kaže.
Obrazovanje budućih stručnjaka
"Promatramo li već samo osnovnoškolsko obrazovanje, ne možemo zamisliti lošiji početak lanca sustava vrijednosti na kojima počiva ekonomija utemeljena na znanju, inovacijama i poduzetništvu. Hrvatska bi po broju učenika koji su završili osmi razred osnovne škole s ocjenom pet nula trebala biti daleko ispred Singapura po broju genijalaca", poručio je u svom govoru dekan FER-a.
Šikić smatra da trenutni obrazovni sustav, iz kojeg - kako kaže - velik broj djece iz osnovne škole izlazi s prosjekom 5.0, zapravo toj djeci daje lošu sliku.
- Jer vrlo je teško biti u svemu izvrstan. Mislim da sam samo jednom u životu, u trećem osnovne, imao sve petice, jer mi neke stvari poput stranih jezika nisu nikad išle - komentira Šikić koji je, kaže, kao student, asistent i profesor bio manje-više dio FER-a i uvijek će biti dio njega.
"Još će mnoge generacije biti žrtve ovakvog sustava, sve dok netko ne shvati da je obrazovanje, kao i obrana, nacionalni interes oko kojeg treba postići konsenzus. Prema svima poznatoj Šangajskoj listi, u području industrije hrane naše Sveučilište je u prvih 150 u svijetu. U matematici unutar prvih 400. U fizici, ekologiji, biotehnologiji, kliničkoj medicini unutar prvih 500. U pomorskom inženjerstvu smo 43. na svijetu. FER prema brojnim metrikama zauzima 1. mjesto među istraživačkim institucijama u Republici Hrvatskoj, a naša je kvaliteta prepoznata i izvan granica zemlje", nabrajao je Gledec u svom govoru.
Sveučilište kakvo bi trebalo biti
"Sveučilište ne smije živjeti pod staklenim zvonom, samodopadno i oholo se skrivati pod oklopom autonomije skrojene po vlastitoj mjeri i baviti se samim sobom i iznutra izazvanim problemima. Sveučilište koje je otvoreno, pošteno, čestito, časno, iskreno, pravedno, u kojem vlada ljudski integritet, u kojem se rad prepoznaje i nagrađuje, u kojem se na temelju rada i sposobnosti napreduje, i u kojem je bitno što znaš, a ne koga znaš", nastavio je.
Šikić smatra da treba stvoriti okruženje da se i oni najbolji koji su otišli van Hrvatske požele vratiti.
- Mislim da je to nešto što će se kroz par godina sigurno i dogoditi - optimističan je.
Pogledajte prilog Sanje Corazze za emisiju Labirint: