Osobe s invaliditetom nerijetko se u prometu susreću s teškoćama, a posebno to vrijedi kada je riječ o parkirališnim mjestima. Najčešći je problem nedostatak slobodnih parkirnih mjesta označenih za osobe s invaliditetom ili pak udaljenost parkirnog mjesta od lokacije na koju su se uputili.
A što mislite o tome kada vozač s oznakom za pristupačnost parkirališnim mjestima predviđenim za osobe s invaliditetom, dobije kaznu zato što se parkirao na mjestu predviđenom za osobe s invaliditetom?
[Plavo]a) »znak pristupačnosti« je međunarodni simbol pristupačnosti koji se sastoji od plavog kvadrata prekrivenog bijelom bojom sa stiliziranom slikom osobe u invalidskim kolicima. Znak je reguliran međunarodnim standardom ISO 7001.
b) »parkirališna karta za osobe s invaliditetom« (u daljnjem tekstu: parkirališna karta) je javna isprava koja omogućava pravo na parkiranje vozila kojima se prevoze osobe s invaliditetom na parkirališno mjesto koje je za tu svrhu posebno obilježeno, a označava se simbolom znaka pristupačnosti.
c) »izdavatelj parkirališne karte za osobe s invaliditetom« (u daljnjem tekstu: izdavatelj) je ministarstvo nadležno za poslove prometa.[KRAJ]
Upravo to se dogodilo našem čitatelju.
„10. prosinca, 2022. parkirao sam vozilo na mjestu za osobe s invaliditetom u garaži splitskog trgovačkog centra za što imam i dozvolu. Kada sam se vratio – šok!
Na vjetrobranskom staklu me dočekala čestitka. Onda sam shvatio. Serijski broj na oznaci za pravo parkiranja na mjesto s invaliditetom nije u cijelosti bila vidljiva. Pisao sam žalbu, ali ni traga ni glasa“, kazuje nam Splićanin.
Nakon dvije godine stiže mu omotnica na kućnu adresu i ponovni šok.
„Sada mi je stigla opomena jer nisam platio tu kaznu u iznosu od 92 eura koju ni ne namjeravam platiti jer je to moje pravo“, odlučan je naš čitatelj koji nam kaže kako je ponovno uložio žalbu za navedenu kaznu.
[Sivo](1) Parkirališna karta vrijedi samo kada vozilom upravlja osoba s invaliditetom iz članka 3. ovog Pravilnika ili se ta osoba nalazi u vozilu.
(2) Parkirališnu kartu ne može koristiti osoba koja nije osoba s invaliditetom.
(3) Parkirališna karta stavlja se u donji lijevi kut prednjeg vjetrobranskog stakla vozila na način da je cjelokupna prednja strana parkirališne karte vidljiva. Ukoliko podaci nisu vidljivi smatrat će se kako parkirališna karta nije istaknuta.
(4) Ukoliko su podaci na parkirališnoj karti nečitljivi, potrebno je parkirališnu kartu zamijeniti novom, u suprotnom će se smatrati da parkirališna karta nije istaknuta.
(5) Zabranjeno je korištenje parkirališne karte koja je prijavljena kao ukradena ili izgubljena ili čiji datum važenja još nije započeo ili je istekao.
(6) Osobi iz članka 3. ovog Pravilnika koja je dva ili više puta pravomoćno kažnjena zbog prekršaja iz članka 40. stavka 7. Zakona o sigurnosti prometa na cestama nadležno tijelo će rješenjem oduzeti parkirališnu kartu na rok od dvije godine.[KRAJ]
Krajnje nelogičnosti
Ovaj, 38-godišnji Splićanin boluje od cerebralne paralize od rođenja.
Oznaka pristupačnosti koja stoji na vjetrobranskom staklu auta vrijedi tri godine. Nakon toga se mora obnoviti, a naš sugovornik ističe i tu krajnju nelogičnost.
[Plavo]Rok važenja parkirališne karte za osobe s invaliditetom je tri godine od utvrđivanja prava na korištenje parkirališne karte nositelju prava.[KRAJ]
„Stopostotni sam invalid i zašto svako tri godine to moram dokazivati? Ako mi je dijagnoza takva, što nije jasno, čemu stalno obnavljanje iskaznice ako je riječ o doživotnoj dijagnozi?“, pomalo će ljutito.
Isto tako ga, kako kaže, ljuti što ponekad mora napraviti i po nekoliko krugova da bi se parkirao na mjesto za invalide koje zaista koriste ljudi bez oznake.
„Ponekad mi se bliže parkirati i na obično mjesto, ali znam da ne smijem jer ću dobiti kaznu. Pa je li to realno? Valjda bi osobe s invaliditetom trebale imati mogućnost parkiranja n mjestima koje je najbliže njihovom odredištu?“, zbunjeno će.
Ipak, iako je djelomično kriv zbog dobivene kazne, jer Zakon treba poštivati, nadajmo se da će biti milostivi prema ublažavanju ili poništenju kazne ovog Splićanina.