Što je nekome prekrasno, drugome je teška gadarija. Da je ljepota u oku promatrača, to je dakle poznata stvar. Pa je tako pobjednički rad za novi pješački most u Trogiru izazvao žestoke reakcije struke, dapače samog žirija. Ali to nije sve: jedan od radova je diskvalificiran prije nego li je došao do žirija, što je posebno iritiralo autore tog rada.
Oni naime nisu ni nacrtali most, drže kako pješačkog mosta preko Foše ne treba biti...
Stigla su 22 rada, a stručni žiri odnosno Ocjenjivački sud od pet članova je odredio pobjednike
No krenimo redom. Završen je dakle javni projektni natječaj I stupnja složenosti za izradu idejnog arhitektonskog rješenja pješačkog mosta na Foši u Trogiru kojeg je raspisao Grad Trogir, a provoditelj i organizator je bio DAS, Društvo arhitekata Splita.
Stigla su 22 rada, a stručni žiri odnosno Ocjenjivački sud od pet članova je odredio pobjednike, prvih pet nagrađenih radova. Sve to je zasad poznato, sve to je već objavljeno na našem portalu.
A tko gubi ima se pravo ljutiti. Pa tako Marijana Bucat, točnije njen tim nije prošao tehničku komisiju koja je njihov rad diskvalificirala. Zašto su Daša Gazde i Luka Mužinić iz tehničke komisije 'zaustavili' prekrasno idejno rješenje pješačkog mosta tima Bucat preko Foše? Na mjestu onog starog drvenog, koji je bio 'šaka u oko' i kad je bio nov.
Mosta naime nema, Bucat i njena ekipa smatraju da most tu niti ne pripada 's obzirom na konzervatorsku zaštitu Grada Trogira'. Zaključimo dakle, oni su poslali idejno rješenje bez mosta jer smatraju da most tu ne smije biti pa su nezadovoljni jer takav projekt nije došao do Ocjenjivačkog suda. Niti do realizacije, što je doista žalosno, jer bi to bio najjeftiniji most u povijesti.
Ivo Babić se 'šticao' oko cijelog slučaja
A član Ocjenjivačkog suda prof.dr.sc. Ivo Babić se također 'šticao' oko cijelog slučaja. Iako je prilično jasno iskomunicirano da su nagrade žirija, tj. Ocjenjivačkog suda donesene glasovima 4:1, gdje je taj jedan glas protiv bio upravo Ive Babića.
'I pismenim putem izražavam svoje neslaganje s odlukom žirija o dodjeli I. nagrade. Naime, tijekom dvodnevne rasprave više puta sam usmeno obrazlagao svoje mišljenje o prijedlogu za prvu nagradu. Među više od 20 prispjelih radova bilo je mnogo uspjelijih rješenja, nenametljivih, sasvim u duhu suvremene umjetnosti.' - kaže između ostalog prof. Babić, dodajući kako ne želi da se njegovo ime vezuje na bilo koji način uz projekt novog mosta te da ne želi primiti honorar kao član žirija.
Teško je zaustaviti vonj...
Zanimljivo, nagrađenom projektu je između ostalog ironično 'zamjerio' što u obrazloženju projekta nije valoriziran benefit - mogućnost udisanja vonja Foše. No, taj 'benefit' bi valjalo istaknuti za svaki most preko Foše pa čak i u onom UNESCO friendly rješenju bez mosta, čak i na samoj šetnici, jer teško je zaustaviti vonj...