Na Karepovac se godišnje odlaže 120 tisuća tona miješanog otpada. Pravilnim odvajanjem otpada na plastičnu, metalnu i tetrapak ambalažu u žute vrećice, papirnate ambalaže u plave, a biootpada u razgradive bijele vrećice, automatski će se smanjiti količina miješanog komunalnog otpada kojeg više nije moguće obraditi, a koje se odvozi na splitsko odlagalište Karepovac.
Kako bi građanima olakšali odvajanje otpada, Čistoća d.o.o. Split i Grad Split intenzivno rade na postavljanju polupodzemnih spremnika koji će zamijeniti dosadašnje kontejnere. Takvi spremnici pokazali su se pogodnim za grad Split jer osim što su estetski privlačniji, većeg su zapremnog kapaciteta, poklopci sprečavaju neugodne mirise i prkose svim vremenskim uvjetima. U spremnike s crnim poklopcem građani mogu odlagati miješani komunalni otpad, u smeđe biootpad, u žute plastičnu, metalnu i tetrapak ambalažu, a spremnici s plavim poklopcem namijenjeni su za papir. Staklo se nastavlja odlagati u tamno zelene spremnike na zelenim otocima.
Split ima četiri reciklažna dvorišta
Osim spremnika, postoji i mogućnost odlaganja na reciklažna dvorišta, posebice glomaznog otpada ili tekstila. Građani na raspolaganju imaju četiri reciklažna dvorišta Karepovac, Pujanke, Orišac te uskoro Kopilica, na koje mogu odložiti čak 49 vrsta otpada, detalje o količinama provjerite na linku. Na nekoliko lokacija postavljena su mobilna reciklažna dvorišta u koja se odlaže staklena ambalaža, plastika, papir, metalna ambalaža, obuća i odjeća, toner, baterije i lijekovi. Trenutne lokacije mobilnih reciklažnih dvorištu mogu se provjeriti na linku.
Zašto odvajati otpad?
Miješani komunalni otpad zagađuje tlo, vodu i zrak, ispušta CO₂ i metan u atmosferu te utječe na klimatske promjene. Sve što završi u zemlji, vodi ili zraku, završit će ponovo i u ljudskom organizmu. Voda koju pijemo, voće, povrće, meso i riba tada se hrane onečišćenom vodom, zemljom i zrakom čime direktno utječu na zdravlje svakog čovjeka.
Pravilnim odvajanjem otpad se može reciklirati i ponovo vratiti u upotrebu, odnosno omogućuje se funkcioniranje kružnog sustava gospodarenja otpadom. U miješani komunalni otpad potrebno je odvojiti ostatke termički obrađene hrane (riba, meso, kosti i sl.), higijenske potrepštine poput pelena, higijenskih uložaka, vlažnih maramica i britvica za brijanje, opuške cigareta i pepeo, zaprljani i zauljeni papir, kao i onaj s ostacima hrane.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Odgovornost i dužnost svakog građanina Splita jest odvojiti otpad u vlastitom kućanstvu i tako smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada. Povećanjem količine odvojenog otpada Grad Split ostat će uredan i čist grad, poželjan za život. Karepovcu će se produžiti vijek trajanja na više od pet godina, a za to vrijeme izgradit će se i centar za gospodarenje otpadom. Zato odvoji, lako je, poručuju iz Čistoće d.o.o. Split.
Sve informacije o novom sustavu odvajanja otpada u gradu Splitu pronađite na web stranici „Odvoji, lako je“ te na Facebook i Instagram profilu Čistoće d.o.o. Split.