Gljivice na noktima. Tema o kojoj rado šutimo, a skrivećki googlamo kako ih se riješiti.
Pronašli smo rješenje, jednostavnije od višednevnog namakanja nogu u različite tekućine- laser!
Svima nama želja je imati lijepa i njegovana stopala. Preduvjet za to je zdravlje naših noktiju i kože, njega stopala te redovita pedikura...
Usprkos svemu navedenom ponekad se dogodi da naše nokte napadnu dosadne gljivice kojih se iznimno teško riješiti čak i uz pogođenu terapiju.
Danas je poznato više od 250.000 vrsta gljivica, od kojih 100 mogu uzrokovati bolesti čovjeka.
Onihomikoze
Onihomikoze su promjene noktiju uzrokovane gljivicama. Za nastanak bolesti nije dovoljna samo prisutnost gljivica, već su potrebne i određene okolnosti koje smanjuju opću i lokalnu otpornost organizma. Zbog toga se gljivice smatraju oportunistima, a gljivična oboljenja uvjetnim ili oportunističkim.
Nastanku bolest pogoduju:
1. trauma nokta i kože (cjelovita i zdrava koža je važna mehanička prepreka u prodiranju gljivičnih stanica u organizam),--> oštećenja nokta koja nastaju pri geliranju noktiju također mogu pogodovati ulasku gljivica u nokat
2. često vlaženje šaka i stopala (gljivična oboljenja znaju biti profesionalna bolest kod radnika u prehrambenoj industriji),
3. nenošenje vlastitih šlapa prilikom tuširanja na javnim mjestima,
4. pad imuniteta (npr. usred pothranjenosti, iscrpljenosti, dugotrajne antibiotske ili citostatske terapije, kao i kod terapije zračenjem, AIDS-a itd.). Za obranu od gljivica bitni su nespecifični obrambeni mehanizam organizma (polimorfonuklearni leukociti tj. neutrofili, monociti i makrofagi proždiru fagocitozom stanice gljivica), kao i specifični mehanizmi obrane (T i B limfociti koji proizvode protutijela, kao i sustav komplementa)
5. endokrinološki tj. hormonski poremećaji (npr. dijabetes),
6. slaba higijena,
7. pušenje,
8. smanjena cirkulacija u šakama i stopalima,
9. smanjenje rasta nokta u starijoj životnoj dobi,
10. zatim trudnoća,
11. nesterilni instrumenti u pedikerskim salonima,
12. korištenje pribora za nokte ukućana koji imaju gljivice na noktima...
Bolest karakteristično počinje na slobodnom rubu i vanjskim dijelovima nokta pojavom bjelkastih ili žućkastih promjena na ploči nokta, koje se postupno šire prema bazi nokta...
Promjene mogu biti godinama iste, ali mogu napredovati do subungvalne hiperkeratoze (odebljanje nokta, odizanje nokatne ploče te konačno grudičasto mrvljenje i uništenje nokta).
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja uz pomoć nativnog mikroskopskog preparata i kulture materijala uzete s oboljelog dijela nokta (uzima se mrvičasti dio na granici zdravog i bolesnog dijela nokta, jer tamo očekujemo najveći broj uzročnika). Materijal se preparira 20 %-tnom kalijevom lužinom koja otapa keratin i time olakšava pronalaženje gljivičnih oblika (hife ili spore).
Terapija onihomikoza su najčešće lokalni antimikotici koji mogu primjenjivati u obliku kreme, masti, otopine, spreja ili posipa. Terapija je dugotrajna (2-4 tjedna, 2 x dnevno), a za onihomikozu se najbolji rezultati postižu s otopinama. Također postoje protugljivični lakovi ili gelovi za nokte.
Lokalna terapija najčešće ne postiže odgovarajući učinak, pa se koristi sistemska tj. peroralna terapija koja se pije 3 – 8 mjeseci. U početku sistemske terapije su česte glavobolje i mučnine, a kod dulje primjene moguća je i hepatotoksičnost (otrovna je za jetru) te je prije i u tijeku terapije potrebno obavezno provjeriti biokemijsku aktivnost enzima jetre te razinu kolesterola i triglicerida u serumu.Također, pojedini lijekovi mogu uzrokovati oštećenje bubrega, koštane srži te dovesti do želučano-crijevnih poremećaja, kožnih osipa... Zbog svega navedenog sistemska tj. peroralna terapija ne smije se koristiti u trudnoći.
TEHNOLOŠKI SPAS- Laserom protiv gljivica
Novost u liječenju gljivičnih infekcija je laser. Tijekom laserskog tretmana se podiže temperatura u ploči nokta na preko 42,5 °C. Povišenjem temperature gljivice gube sposobnost razmnožavanja, a daljnji porast temperature uzrokuje oštećenje i uginuće gljivične stanice (tzv. toplinska smrt). Štetan učinak temperature zasniva se na koagulaciji gljivičnih proteina i tako se uništavaju gljivice. Prosječno je potrebno 6 tretmana svako 2 tjedna, i nakon toga kontrolni tretmani 1 x mjesečno (sve dok ne izraste potpuno zdrav nokat).
U terapiju spadaju i opće higijenske mjere. Potrebno je:
1. medicinsku pedikuru obavljati isključivo u ustanovama koje za sterilizaciju instrumenata koriste sterilizator na suhi zrak koji doseže temperature do 180 ° C (sterilizatori na kvarcne kuglice nisu dovoljna garancija sterilizacije instrumenata za pedikuru, dok se sterilizatori na UV zrake koriste za frizerske salone)
2. često rezati te brusiti slobodni rub nokta jednokratnim turpijama,
3. svaki put nakon uređivanja noktiju oprati alate te ih 10-minuta dezinficirati uranjanjem u 70%-tni alkohol
4. ne dijeliti pribor za nokte ni s kim te koristiti poseban pribor za bolestan i zdravi nokat
5. nositi propusnu, što otvoreniju kožnu obuću,
6. papuče i šlape oprati sa sredstvom na bazi klora, za cipele svakodnevno koristiti sprej protiv gljivica ili UVC lampu za cipele
7. prilikom pranja odjeće koristiti sredstvo za dezinfekciju
8. oprati kade i tuš kade sa sredstvom na bazi klora
9. uvijek nositi vlastite šlape prilikom tuširanja na javnim mjestima
10. izbjegavati hodanje bos
11. izbjegavati javne bazene i hidromasažne kade, wellness oaze...
12. izbjegavati nošenje zaražene obuće, čarapa, cipela...
Laserske tretmane uklanjanja gljivica na noktima izvodi Danijela Rašić, dr.med. koja je licencirana od strane Acelepion akademije.
Za informacije o laserskom tretmanu protiv gljivičnog oboljenja nokta te dogovor termina obratite se s povjerenjem u Aqua Med pozivom na broj +385 21 645 661 ili e-mail: info@aquamed.hr, a cjelokupnu ponudu možete pogledati na www.aquamed.hr