Koliko ste se puta našli u situaciji da izvadite jaja iz hladnjaka, ali niste sigurni jesu li još uvijek dobra? To se često događa ako ste ih spremili u pretinac za jaja, a pritom niste sačuvali kartonsku ambalažu s naznačenim rokom trajanja.
Kako biste izbjegli nedoumice, donosimo nekoliko provjerenih metoda za prepoznavanje pokvarenih jaja.
1. Pluta ili ne pluta?
Jedan od najpoznatijih načina provjere jest stavljanje jajeta u čašu ili posudu s hladnom vodom. Ako potone i leži vodoravno na dnu, svježe je. Jaje koje se uspravi, ali i dalje dodiruje dno, starije je, no još uvijek jestivo. S druge strane, pokvareno jaje isplivat će na površinu jer se unutar ljuske nakuplja plin koji ga podiže.
2. Test mirisa
Razbijete li jaje i osjetite jak, sumporast miris truleži, odmah ga bacite – to je siguran znak da više nije za konzumaciju. Čak i ako izvana izgleda normalno, neugodan miris ukazuje na kvarenje.
3. Test protresanja
Držeći jaje uz uho, lagano ga protresite. Ako čujete klokotanje ili ljuljanje tekućine, vjerojatno je staro i možda nije sigurno za jelo. Svježe jaje ne proizvodi nikakav zvuk jer mu je unutrašnjost još uvijek kompaktna.
4. Vizualni test
Pregledajte ljusku – ako primijetite pukotine, sluzavost ili plijesan, jaje je vjerojatno kontaminirano bakterijama i nije sigurno za upotrebu. Nakon razbijanja, provjerite izgled – žumanjak bi trebao biti čvrst i okružen gustim bjelanjkom. Ako je žumanjak spljošten, a bjelanjak rijedak i vodenast, jaje je starije, ali možda još uvijek jestivo. Međutim, pojave li se zelene ili ružičaste mrlje, to je znak bakterijske kontaminacije i takvo jaje treba odmah baciti.
5. Provjera roka trajanja
Na kutiji jaja obično je naznačen rok trajanja ili preporučeni datum potrošnje. Ako su pravilno skladištena u hladnjaku, mogu trajati i nekoliko tjedana nakon tog datuma, no uvijek ih je dobro dodatno provjeriti nekom od prethodno navedenih metoda, prenosi Index.