U subotu ujutro oko 4 sata po našem vremenu u otočnoj državi Tonga došlo je do snažne erupcije podvodnog vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Odmah nakon erupcije oglašena je uzbuna za tsunami za nekoliko otočnih država Južnog Pacifika, a valovi su primijećeni u glavnom gradu Tonge, Nuku'alofi, te glavnom gradu Američke Samoe, Pagu Pagu.
Informacija o ozlijeđenim osobama, žrtvama i materijalnoj šteti još nema, a erupcija je izazvala tsunami visine 1.2 metra.
Tsunami videos out of Tonga 🇹🇴 this afternoon following the Volcano Eruption. pic.twitter.com/JTIcEdbpGe
— Jese Tuisinu (@JTuisinu) January 15, 2022
Erupcija Tonge bila je toliko jaka da je poslala mjerljive i vidljive udarne valove diljem svijeta, a riječ je i o najvećoj ikada erupciji zabilježenoj na satelitskim snimkama.
Tonga's Hunga Tonga volcano just had one of the most violent volcano eruptions ever captured on satellite. pic.twitter.com/M2D2j52gNn
— Colin McCarthy (@US_Stormwatch) January 15, 2022
Odmah nakon erupcije počele su se širiti snimke detonacije koja se čula i više od 760 kilometara od samog vulkana.
This is some scary shit in Tonga… Tsunami incoming and already no communication to Island, so people unable to check in with loved ones. Fingers crossed everyone is ok. pic.twitter.com/Vui6DwihUa
— Scott M (@Chimp_83) January 15, 2022
"Oblaci plina, dima i pepela koji se izlijevaju iz vulkana idu i do 20 kilometara u nebo", priopćila je tamošnja geološka služba. Profesor Shane Cronin, vulkanolog sa Sveučilišta Auckland, rekao je da je erupcija bila jedna od najvećih u Tongi u posljednjih 30 godina. "Ovo je prilično velik događaj - to je jedna od značajnijih erupcija u posljednjem desetljeću", tvrde svjedoci.
Zbog količine ispuštenog materijala, na širem području vulkana sat i pol prije zalaska sunca stigla je noć.
It is literally dark in parts of Tonga and people are rushing to safety following the eruption. 🇹🇴 pic.twitter.com/7NoP0y9GCo
— Jese Tuisinu (@JTuisinu) January 15, 2022
Udarni val osjetio se i u Hrvatskoj u subotu oko 21 sat. Iako smo udaljeni više od 17 tisuća kilometara, signal je bio jasno vidljiv na svim postajama u zemlji. Na slici ispod nalaze se grafički prikazi nagle oscilacije tlaka zraka od 1.5-2 hektopaskala na brojnim postajama mreže Pljusak.com u Dalmaciji. Ovo pokazuje da je brzina udarnog vala bila blizu 1100 kilometara na sat!
Udarni val je poremećaj koji se širi brzinom većom od brzine zvuka u nekom mediju. Kao i običan val, udarni val nosi energiju, ali ga karakterizira nagla promjena tlaka, temperature i gustoće medija kroz koji se širi.
Meteorološki, ova pojava nema nikakvog učinka osim zanimljivosti koliko je jaka bila detonacija na drugom kraju svijeta.