Prosvjed protiv betonizacije stare gradske jezgre Kaštel Starog konkretnije Brca održao se danas u podne, a na njemu je organizator Denis Beroš iznio konkretnu problematiku nakon izvršenih radova. Kako smo već pisali početkom godine izvršena je rekonstrukcija Brca u Kaštel Starom, ujedno i rekonstrukcija kanalizacije i vodoopskrbe okolnih ulica. Nositelj projekta bila je agencija Eko kaštelanski zaljev, a radilo se o projektu vrijednom 1,2 milijuna eura. Tada nam je direktorica agencije Eko kaštelanski zaljev i predsjednica Mjesnog odbora Kaštel Starog Tina Runjić Ćuk rekla kako će ovim projektom doći do odvajanja mješovite odvodnje, postići će se cilj da otpadne vode ne izlaze u luku Kaštel Stari, nego će nova fekalna odvodnja usmjeriti na sustav odvodnje i pročišćavanja, a čiste oborinske vode izlazit će u samu luku. Tom prilikom nam je pojasnila kako će se samo Brce estetski uljepšati, uz nove klupe i hortikulturu.
Na današnjem prosvjedu Denis Beroš i mještani izrazili su nezadovoljstvo radovima, ne slažu se s betonizacijom Brca, izmještanjem česme, nagibom samog platoa Brca, gdje vjeruju kako će za vrijeme nevremena poplaviti okolne kuće.
"Nas zanima tko je projektirao odvodne kanale, jer za vrijeme nevremena doći će do poplava. Na stare kuće, kakva je i moja, i cijela stara gradska jezgra, nije dozvoljeno stavljati oluke, pa kad sagledate cijelu sliku nema šanse da ovi kanali pokupe kišnicu. Došlo je do izmještanja fontane/česme koja je 105 godina bila na jednom mjestu pred privatnu kuću tj. privatni ulaz. Prije par dana bager je htio izvaditi jedino stablo na Brcu pa su mještani reagirali te spasili stablo. Zatrpali su bunar koji je godinama bio na tom mjestu, a obećali su kako će ga ostaviti te restaurirati. Čim smo najavili prosvjed maknuta je tabla na kojoj je pisalo ime izvođača, pa se pitamo čemu to. Osim toga, ovo je povijesna jezgra, ona ima neku svoju priču, ovdje su se ljudi družili, trgovali, zabavljali. Mi ne razumijemo zašto ovoliko betona. Tražimo da se regulira oborinska odvodnja, da se trg vrati u kamen, kako su gradonačelnici obećavali, da se vrati štandarac, kojeg su navodno odnijeli na restauraciju te da se vrati voda gdje je i bila", kazao je Beroš.
Slijedom događanja poslali smo upit u Grad Kaštela te smo dobili odgovor koji u cijelosti prenosimo.
"Agencija EKO Kaštelanski zaljev naručitelj je radova na razdvajanu mješovitih kolektora, rekonstrukciji vodoopskrbe i uređenja Trga Brce s okolnim ulicama u Kaštel Starom, u ime investitora Vodovod i kanalizacija d.o.o. Split i Grada Kaštela. Radovi obuhvaćaju infrastrukturne radove na razdvajanju mješovitog sustava odvodnje na razdjelni sustav na način da se gradi posebno fekalni i oborinski kolektor što ima za cilj spriječiti istjecanje mješovitih otpadnih voda u more. Također se rekonstruirala vodoopskrbna mreža u obuhvatu projekta. Radovi razdvajanja mješovite odvodnje su gotovi te fekalne vode više ne izlaze u more u luci Kaštel Stari. Radovi su započeli u studenom prošle godine, prekinuti su tijekom turističke sezone, a nastavljaju se u listopadu jer po ugovoru Izvođač nije obvezan izvoditi radove do 30. rujna 2024. godine. Tijekom pripreme projekta također su obavljeni arheološki radovi na lokalitetu mosta koji je kaštel Ćipiko spajao s kopnom.
Prije ovih radova, završni sloj Trga Brce bio je asfalt u jako lošem stanju uz betonske „zakrpe“. Proveli su se i zaštitni arheološki radovi oko štandarca u svrhu njegove trajnije zaštite i prezentacije, kao i na lokalitetu nekadašnjeg zdenca koji je opskrbljivao pitkom vodom stanovnike Kaštel Starog. Štandarac s postoljem nalazi se na restauraciji kod ovlaštene pravne osobe te će se isti vratiti na mikro lokalitet neposredno po završetku glavnih građevinskih radova. Na trgu nije uklonjeno ni jedno stablo, a prije radova postojalo je samo jedno koje je sačuvano, ograđeno i hortikulturno uređeno.
Radovi se odvijaju prema glavnom projektu i građevinskoj dozvoli. Projektno tehničku dokumentaciju za rekonstrukciju i uređenje Trga Brce i okolnih ulica, radila je tvrtka KULIĆ – INŽENJERSKI BIRO d.o.o., a po naputku konzervatora i u skladu sa svim njihovim smjernicama. S obzirom na to da se područje nalazi unutar zone A zaštićene kulturno-povijesne cjeline naselja Kaštel Stari tijekom radova provodi se arheološki nadzor kao i nadzor od strane Ministarstva kulture i medija, Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskog odjela u Trogiru. Ugovorena vrijednost ukupnih radova iznosi 1.200.718,57 €, od čega Grad Kaštela sudjeluje s iznosom od 560.703,64 €. Radovi koje Grad financira odnose se na uređenje partera Trga Brce s okolnim ulicama i izgradnju oborinskog kolektora".
Na samom prosvjedu okupila se nekolicina mještana Kaštel Starog koji su većinom izrazili nezadovoljstvo izgledom sadašnjeg stanja Brca. Na konstatacije novinara kako Brce još nije završeno samo su klimali glavama uz rečenice kako ovakvo stanje pogoduje vladajućima te smatraju kako su izigrani.
Izjavu o rekonstrukciji Brca u Kaštel Starom zatražili smo od prvog čovjeka Kaštela Denisa Ivanovića.
"Radi se o projektu koji se polako privodi kraju, uz svu moguću dokumentaciju. Prioritet je bio rješavanje fekalne i oborinske odvodnje, te nakon toga uređenje Brca i okolnih ulica. Pričamo o povijesnoj jezgri, zaštićenoj zoni gdje su na projektu sudjelovali konzervatori.Ono što moram naglasiti, jer čujem kako prosvjednici i gsp. Beroš traže kamen na Brcu, a znate i sami da je na Brcu bio asfalt, uništeni asfalt, nikad nije bio kamen. Za beton su se odlučili konzervatori, meni bi isto bio draži kamen, ako ćete iskreno, ali moramo poštovati institucije i njihovo mišljenje", kazao je Denis Ivanović.