Javna ustanova Park-šuma Marjan je temeljem zaključaka Stožera civilne zaštite i naloga Radne skupine za izradu Operativnog plana sanacije Park šume Marjan od 8. veljače 2019. objavila Javne pozive na dostavu ponuda za pilanje, iznošenje i odvoženje zaraženog drvnog materijala s Marjana.
Svi su svjesni da je vremena za spas marjanske šume sve manje i sve radnje odvijaju se ubrzanije nego ikada u znanoj povijesti ove splitske Javne ustanove.
Prije nekoliko dana na portalu smo objavili satelitske snimke koje su dostupne na Google Earthu koje kroz svoju vremensku crtu od 2015. do listopada 2018. najbolje prikazuju koliko je već marjanska šuma zahvaćena epidemijom mediteranskog potkornjaka. Još je u siječnju objavljen podatak da minimalno 20 tisuća stabala treba posjeći, no mnogi strahuju da bi taj broj mogao biti i veći. Nakon objave našeg teksta u dijelu javnosti pojavila se sumnja je li stanje koje prikazuju satelitske snimke zaista takvo.
Iako sumnje zapravo nikada nije ni bilo, fotografije i video zapisi koje je u posjed dobila naša redakcija tijekom nedjelje, u potpunosti uklanjaju i najmanju sumnju. Marjanska šuma teško je "zagrižena" djelovanjem kukca nametnika i ogroman broj stabala je zaražen.
Potpuno je jasno da će nakon sječe koja je pred nama velika područja Marjana ogoljeti. Neslužbeno doznajemo da će se na Marjanu nakon sječe saditi hrast, česmina, bijeli grab i jasen. Radi se o stablima koja su prihvatljivija od borova u smislu zaštite od požara.
Kako marjanska šuma izgleda danas, pogledajte u priloženoj fotogaleriji i video zapisima.