Kineska državna tiskovna agencija Xinhua objavila je kako su završena klinička ispitivanja Favipiravira, antivirusnog lijeka koji je pokazao dobru kliničku efikasnost protiv bolesti COVID-19 uzrokovane novim koronavirusom, prenosi se iz službenih izvora.
- Favipavir je lijek za gripu koji je za kliničku upotrebu odobren u Japanu 2014. godine, a u ispitivanjima nije pokazao nikakve očite kontraindikacije, rekao je na tiskovnoj konferenciji Zhang Xinmin, direktor kineskog Nacionalnog centra za biotehnološki razvoj koji djeluje pod ministarstvom znanosti i tehnologije.
Više od 80 pacijenata sudjelovalo je u kliničkom ispitivanju provedenom u Trećoj narodnoj bolnici u Shenzhenu u kineskoj južnoj provinciji Gunagdong, pri čemu je 35 testiranih uzimalo Favipiravir a 45 testiranih bilo je kontrolnom grupom. Rezultati su pokazali kako su testirani koji su dobivali Favipiravir za kraće vrijeme testirali negativno na novi koronavirus od testiranih u kontrolnoj grupi, dakle oni koji su primali placebo, piše Večernji list.
Kliničku studiju temeljenu na slučajnom uzorku provela je Sveučilišna bolnica Zhongnan u Wuhanu a sugerirano je kako je terapijski učinak Favipiravira daleko bolji od onoga postignutog kod kontrolne grupe. Lijek je preporučen medicinskim timovima te će ga u Kini uključiti u planove dijagnostike i terapije za COVID-19 što je prije moguće, rekao je Zhang. Xinhua prenosi kako je i (neimenovana) kineska farmaceutska kompanija dobila pravo da masovno proizvodi lijek i osigura kontinuiranu i stabilnu opskrbu, izjavio je taj kineski dužnosnik.
Za mišljenje o lijeku kojega su objavili Kinezi upitan je naš istaknuti znanstvenik, prof. dr. sc. Nenad Ban koji radi na jednoj od najboljih europskih znanstvenih institucija, ETH u Zurichu.
- SARS-CoV-2 se koristi posebnim enzimom da replicira svoj genom i trebalo bi biti moguće naći spojeve koji se specifično vežu na taj enzim i sprečavaju replikaciju virusa. Obzirom da je enzim specifičan za virus, spojevi koji inhibiraju taj enzim ne bi trebali biti štetni za čovjeka. Međutim, za novi spoj treba puno vremena da bi se dobila dozvola da se klinički koristi, mora se procijeniti efikasnost potencijalnog lijeka i ispitati da li ima neke nuspojave. Ako se identificira neki lijek koji je prethodno dozvoljen za korištenje onda je proces puno lakši jer se “samo” mora zatražiti od odgovornih institucija prenamjena već postojećeg lijeka. U ovom slučaju znanstvenici su ispitali da li se lijek koji je u Japanu dozvoljen za liječenje infekcije virusom influence koji uzrokuje gripu i drugih RNA virusa koristan i protiv SARS-CoV-2 virusa. Po onome što je napisano izgleda da može pomoći, ali takvi rezultati moraju proći mnogo provjera da se potvrde. Ako je japanski Favipiravir koristan onda se možda može početi procedura da se dozvoli njegova upotreba u drugim zemljama svijeta, naime svaka zemlja ima svoje standarde pa se lijek koji je dozvoljen u Japanu vjerojatno ne smije direktno dati pacijentima u Europi ili Americi. U Americi agencija koja daje dozvolu za korištenje lijekova je FDA (Food and Drug Administration), u Europi to je European Medicines Evaluation Agency (EMEA), rekao nam je prof. Ban.
Cijeli članak možete pročitati ovdje.