Deseto pokrajinsko hodočašće Hrvatske vojske, policije i branitelja u Svetište Gospe Sinjske održano je u petak 26. srpnja 2024., na spomendan sv. Joakima i Ane. Deseto u nizu, hodočašće je ove godine okupilo hrvatske vojnike iz svih grana Oružanih snaga, od Dubrovnika do Zadra, policijske službenike iz policijskih uprava splitsko-dalmatinske, dubrovačko-neretvanske, zadarske i šibensko-kninske, hrvatske branitelje, hrvatske vatrogasce, pripadnike Civilne zaštite i povijesnih postrojbi Hrvatske vojske (Društvo Poljičana sveti Jure – Priko; Hajdučka družina Mijata Tomića), članove Viteškog alkarskog društva Sinj. Zapovjednik ovogodišnjeg hodočašća bio je zapovjednik 93. krila HRZ-a brigadir Krešimir Ražov. Hodočašće je počelo okupljanjem ispred franjevačkog samostana u Sinju. Po dolasku hodočasnika u Svetište Gospe Sinjske, gvardijan Samostana i upravitelj Svetišta fra Marinko Vukman, OFM, pozdravio je okupljene hodočasnike. Podsjetio je na riječi pokojnog splitsko-makarskog nadbiskupa Frane Franića koji je rekao da je Svetište Gospe Sinjske srce i duša Splitsko-makarske nadbiskupije. Najavio je da će crkva svetišta biti svečano proglašena manjom bazilikom 12. listopada 2024. Vjernike je pozvao da se pridruže tom svečanom misnom slavlju, uz želju da šire miris Božje ljubavi. Prisjetio se i žrtve hrvatskih branitelja te potaknuo na molitvu za mir u Ukrajini i Svetoj zemlji.
Euharistiju u crkvi Gospe Sinjske predslavio je vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj Jure Bogdan, u zajedništvu s generalnim vikarom Vojnog ordinarijata u RH don Markom Medom, gvardijanom i upraviteljem sinjskog Svetišta fra Marinkom, biskupskim vikarom za pastoral MORH-a i OS RH don Slavkom Rajičem, biskupskim vikarom za pastoral MUP-a i Redarstvenih službi vlč. Franom Musićem, vojnim i policijskim kapelanima te drugim svećenicima. Zapovjednik hodočašća brg. Krešimir Ražov na početku mise upalio je zavjetnu svijeću hodočašća. Biskup Bogdan je u homiliji podsjetio da je spomendan sv. Joakima i Ane. „Isusovi djed i baka nisu bili prisutni u njegovom djetinjstvu jer su Marija i Josipa morali bježati iz Betlehema. Kakva je to kultura gdje je tek začeto dijete prijetnja? Isus svoj križ počinje nositi u trenutku svog rođenja“, naglasio je. Podsjetio je na Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba koji se po odluci pape Franje obilježava na četvrtu nedjelju u srpnju, po spomendanu roditelja BDM, ove godine četvrti put. „Papa Franjo u poruci, pod geslom Ne napusti me u starosti (71, 9), poručuje nam da Bog ne napušta svoje djece nikada. Ni u poodmaklim godinama, kada život prijeti da se čini beskorisnim. Ne baca ni jedan kamen. Stariji kamen je sigurniji na koji se može staviti novi kako bi činili zajedno duhovnu kuću. Danas mnogi traže autonomiju. Prijelaz s mi na ja jedan je od najjasnijih znakova našeg vremena. Obitelj, koja je prvo mjesto spasenja, postaje žrtva individualističke kulture. „Ne propustimo pokazati nježnost djedovima, bakama i starijim osobama u našim obiteljima, posjećujmo one koji su klonuli duhom i više se ne nadaju da je drugačija budućnost moguća“, poručio je.
Najavljujući proslavu jubilarne godine u općoj Crkvi, pozvao je vjernike da pojačaju svoju molitvu kako bi iskusili snagu Božje nade. „Mi ćemo tada održati 1100. obljetnicu splitskih sabora i Hrvatskog Kraljevstva. To nas podsjeća na naše duboke korijene crkvenog i nacionalnog identiteta. Vraća nas na bistre poruke Evanđelja koje smo živjeli jučer, koje živimo danas, a nadajmo se da ćemo ih živjeti i sutra“, istaknuo je. Obratio se okupljenim članovima hrvatske vojske i policije naglašavajući da je hodočašće duboko vjernički čin koji se obavlja u potpunoj slobodi. „Puno se danas govori o načinu i mjestu molitve. Vjernicima je učitelj molitve uvijek Isus Krist, koji naviješta Kraljevstvo Božje. Središte njegova života bila je molitva. Ona je i javna i privatna. Isus je molio sam, s učenicima i sa svijetom, u svim životnim situacijama. Njegova molitva uvijek je osobna, bez obzira kada i gdje moli. I mi smo danas ovdje, jer smo kršćani (a to znači Kristovi), svi molitelji“, objasnio je. Na hodočašćima najčešće molimo krunicu, koju smo molili i u ratu. To je najljepša molitva Blaženoj Djevici Mariji. Ona je razmatranje Kristovog života i kompendij povijesti spasenja. Sve vas pozivam na ustrajnu molitvu, a tko želi, na kraju mise bit će dijeljene krunice, pa neka slobodno uzme. Neka molitva, osobito molitva krunice, ostane sastavnim dijelom našeg duhovnog života svakog dana. Tako će Krist ostati središte našeg života, a mi ćemo postati plodno tlo, oni koji Božju Riječ slušaju i razumiju. Po zagovoru čudotvorne Gospe Sinjske dao Bog da tako bude. Amen“, zaključio je homiliju mons. Bogdan. Prije završnog blagoslova, biskup je predvodio posvetnu molitvu pred slikom Gospe Sinjske. Poslije mise hodočasnici su imali prigodu za zajedničko druženje u samostanskom dvorištu i vrijeme za osobnu pobožnost u svetištu. Na hodočašću su sudjelovali zapovjednici i časnici Hrvatske vojske, načelnici policije, predstavnici hrvatskih branitelja, predstavnici Hrvatske vatrogasne zajednice, gradonačelnik Grada Sinja, drugi hodočasnici i vjernici. Liturgijsko pjevanje predvodile su policijska klapa „Sveti Mihovil“ i klapa Hrvatske ratne mornarice „Sveti Juraj“.